Sjuksköterskeprogrammet
- Mycket hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 3 317 sökande hittills, varav 568 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
29,3 sökande per antagen.
VT 2026
20,2 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,43 | 18,69 | −0,74 | 494 | −0,93 |
| BII | 19,30 | 19,05 | −0,25 | 516 | −0,69 |
| HP | 1,25 | 1,10 | −0,15 | 569 | −0,12 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+0,36)
- HP 5 år: stigande (+0,15)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 3 317 | 568 | ||||
| HT 2026 | 18,69 | 19,05 | 1,10 | 4 108 | 722 | 140 |
| VT 2026 | 17,55 | 17,72 | 0,85 | 2 934 | 531 | 145 |
| HT 2025 | 18,50 | 18,78 | 1,05 | 3 695 | 624 | 145 |
| VT 2025 | 16,75 | 17,22 | 0,75 | 2 450 | 435 | 145 |
| HT 2024 | 18,77 | 17,79 | 1,00 | 3 493 | 579 | 145 |
| VT 2024 | 16,67 | 16,97 | 0,80 | 2 327 | 444 | 145 |
| HT 2023 | 18,82 | 18,51 | 1,00 | 3 256 | 554 | 135 |
| VT 2023 | 16,50 | 17,05 | 0,70 | 2 267 | 428 | 135 |
| HT 2022 | 19,01 | 18,25 | 1,05 | 3 630 | 614 | 130 |
| VT 2022 | 17,14 | 17,52 | 0,85 | 2 618 | 466 | 130 |
| HT 2021 | 18,33 | 18,95 | 0,95 | 3 928 | 652 | 140 |
| VT 2021 | 17,50 | 17,55 | 0,75 | 2 113 | 394 | 130 |
| HT 2020 | 18,54 | 17,90 | 0,85 | 3 246 | 577 | 140 |
| VT 2020 | 15,83 | 16,40 | 0,60 | 1 721 | 339 | 130 |
| HT 2019 | 17,59 | 17,00 | 0,75 | 2 282 | 400 | 150 |
| VT 2019 | 14,80 | 15,85 | 0,50 | 1 492 | 305 | 140 |
| HT 2018 | 17,78 | 17,70 | 0,90 | 2 622 | 409 | 140 |
| VT 2018 | 15,57 | 15,88 | 0,65 | 1 792 | 292 | 140 |
| HT 2017 | 17,05 | 16,42 | 0,90 | 2 817 | 397 | 140 |
| VT 2017 | 16,61 | 16,90 | 0,80 | 1 607 | 279 | 120 |
| HT 2016 | 18,90 | 17,80 | 1,05 | 2 032 | 420 | 125 |
| VT 2016 | 18,00 | 16,45 | 1,00 | 1 488 | 322 | 120 |
| VT 2015 | 17,77 | 16,95 | 0,90 | 1 416 | 302 | 115 |
| HT 2014 | 19,30 | 17,10 | 1,05 | 2 942 | 437 | 125 |
| VT 2014 | 16,97 | 16,62 | 0,80 | 1 980 | 309 | 145 |
| HT 2013 | 18,60 | 17,07 | 0,95 | 2 962 | 459 | 145 |
| VT 2013 | 17,40 | 16,52 | 0,70 | 1 817 | 309 | 143 |
| HT 2012 | 18,66 | 17,38 | 1,00 | 2 783 | 468 | 125 |
| VT 2012 | 18,10 | 17,11 | 0,80 | 1 605 | 318 | 120 |
| HT 2011 | 19,02 | 18,23 | 1,00 | 2 733 | 451 | 125 |
| VT 2011 | 18,50 | 17,21 | 0,90 | 1 983 | 383 | 110 |
| HT 2010 | 19,20 | 17,60 | 1,10 | 3 157 | 512 | 120 |
| VT 2010 | 1,00 | 2 116 | 400 | 110 | ||
| HT 2009 | 1,10 | 2 796 | 497 | 120 | ||
| VT 2009 | 0,90 | 1 412 | 316 | 110 | ||
| HT 2008 | 1,20 | 2 370 | 498 | 100 | ||
| VT 2008 | 1,10 | 110 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Karolinska institutet | Huddinge | 18,40 | 1,05 | 24,9 | 5 122 |
| Sophiahemmet Högskola | Stockholm | 18,08 | 1,20 | 29,1 | 4 512 |
| Uppsala universitet | Uppsala | 18,69 | 1,10 | 29,3 | 4 108 |
| Göteborgs universitet | Göteborg | 19,05 | 1,20 | 27,0 | 3 914 |
| Karolinska institutet (distans) | Huddinge | 19,30 | 1,05 | 48,7 | 3 895 |
| Röda korsets högskola | Huddinge | 16,98 | 0,85 | 19,5 | 3 698 |
| Marie Cederschiöld Högskola | Stockholm | 16,85 | 0,90 | 20,4 | 3 466 |
| Lunds universitet | Lund | 19,75 | 1,25 | 29,9 | 3 381 |
| Malmö universitet | Malmö | 18,23 | 0,95 | 23,0 | 3 221 |
| Högskolan Dalarna (distans) | Falun | 16,51 | 0,65 | 23,4 | 2 923 |
| Mälardalens universitet | Västerås | 15,99 | 0,70 | 24,9 | 2 616 |
| Mälardalens universitet | Eskilstuna | 15,94 | 0,65 | 24,1 | 2 410 |
| Linköpings universitet | Linköping | 18,46 | 1,05 | 29,6 | 2 188 |
| Örebro universitet | Örebro | 16,56 | 0,75 | 17,6 | 2 149 |
Om programmet
Som sjuksköterska är du omvårdnadsexperten som arbetar med människan i centrum. Din expertkunskap och värdegrund vilar i ett etiskt förhållningssätt, en humanistisk människosyn och en helhetssyn som ger patienten trygghet. Ditt arbete fokuserar på omvårdnadens teori och kliniska tillämpning, forskning, utveckling och utbildning samt ledarskap.
Du kan välja att läsa sjuksköterskeprogrammet i Uppsala eller i Visby. För dig som väljer Visby ingår viss obligatorisk utbildning i Uppsala. Undervisningen ger dig förutsättningar att utveckla ett kritiskt och analytiskt förhållningssätt och god problemlösande förmåga. Det finns möjlighet att genomföra delar av utbildningen i ett annat land.
Som legitimerad sjuksköterska kan du arbeta inom läns- och regionsjukvården, inom delar av öppen hälso- och sjukvård eller inom kommunernas vård och omsorg. Efter programmet kan du också söka till någon av specialistsjuksköterskeprogrammets olika inriktningar eller barnmorskeprogrammet, läsa fristående kurser eller studera vidare på magister- och forskarutbildningsnivå.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Uppsala universitet
Liknande program vid Uppsala universitet
- LäkarprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI22,19HP1,75Sök/plats41,1
- ApotekarprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,85HP1,15Sök/plats12,4
- FysioterapeutprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,00HP1,10Sök/plats31,0
- ReceptarieprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI17,85HP0,80Sök/plats14,0
- RöntgensjuksköterskeprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI17,67HP1,00Sök/plats24,7
- Biomedicinska analytikerprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,54HP1,25Sök/plats16,9
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,43 | 65 | 18,69 | 56 | 494 |
| BII | 19,30 | 24 | 19,05 | 24 | 516 |
| HP | 1,25 | 61 | 1,10 | 55 | 569 |
| BF | 3,50 | 3 | 3,50 | 3 | 51 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 11 |
| DA | * | 2 | * | 2 | 0 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,30 | 60 | 17,55 | 54 | 275 |
| BII | 18,20 | 28 | 17,72 | 28 | 387 |
| HP | 1,00 | 62 | 0,85 | 58 | 348 |
| BF | 4,00 | 4 | 3,50 | 4 | 43 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 7 |
| DA | * | 1 | * | 1 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 2 790 | 84 % | – | – |
| Män | 527 | 16 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 1 764 | 53 % | – | – |
| 25–34 år | 932 | 28 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 621 | 19 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Sjuksköterskeprogrammet vid Uppsala universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 18,69 i betygsgruppen BI, 19,05 i BII, 1,10 på högskoleprovet.
Hur många sökte Sjuksköterskeprogrammet HT 2026?
4 108 personer sökte, och 722 hade programmet som förstahandsval. 140 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,19 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Karolinska institutet, Sophiahemmet Högskola, Göteborgs universitet, Röda korsets högskola, Marie Cederschiöld Högskola och 17 andra lärosäten.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod