Receptarieprogrammet
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 1 395 sökande hittills, varav 559 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
14,0 sökande per antagen.
VT 2026
4,5 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,85 | 17,85 | oförändrat | 242 | oförändrat |
| BII | 18,21 | 18,21 | oförändrat | 202 | oförändrat |
| HP | 0,80 | 0,80 | oförändrat | 203 | oförändrat |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (+2,75)
- HP 5 år: varierande (+0,55)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 1 395 | 559 | ||||
| HT 2026 | 17,85 | 18,21 | 0,80 | 1 261 | 374 | 90 |
| VT 2026 | * | * | * | 389 | 94 | 86 |
| HT 2025 | * | * | * | 395 | 53 | 83 |
| VT 2025 | * | * | * | 317 | 94 | 75 |
| HT 2024 | * | * | * | 417 | 67 | 97 |
| VT 2024 | * | * | * | 333 | 100 | 79 |
| HT 2023 | * | 14,29 | 0,20 | 442 | 85 | 100 |
| VT 2023 | * | 15,50 | 0,25 | 356 | 125 | 100 |
| HT 2022 | 14,06 | 15,77 | 0,45 | 539 | 112 | 100 |
| VT 2022 | 13,77 | 15,92 | 0,50 | 471 | 161 | 100 |
| HT 2021 | 14,78 | 16,30 | 0,60 | 631 | 119 | 100 |
| VT 2021 | 13,45 | 16,19 | 0,50 | 387 | 114 | 100 |
| HT 2020 | 13,03 | 16,58 | 0,30 | 504 | 86 | 90 |
| VT 2020 | * | * | * | 315 | 80 | 84 |
| HT 2019 | * | 15,00 | 0,25 | 496 | 88 | 100 |
| VT 2019 | * | 12,45 | * | 365 | 102 | 100 |
| HT 2018 | 13,87 | 16,29 | 0,45 | 569 | 89 | 90 |
| VT 2018 | * | 16,77 | 0,40 | 370 | 110 | 85 |
| HT 2017 | 15,10 | 16,92 | 0,65 | 574 | 92 | 85 |
| VT 2017 | 12,08 | 15,66 | 0,50 | 385 | 127 | 88 |
| HT 2016 | 16,54 | 17,29 | 0,80 | 655 | 90 | 75 |
| VT 2016 | 13,36 | 15,70 | 0,45 | 387 | 106 | 88 |
| HT 2015 | 14,05 | 16,85 | 0,55 | 635 | 91 | 90 |
| VT 2015 | * | * | * | 322 | 88 | 89 |
| HT 2014 | 13,40 | 17,04 | 0,55 | 519 | 82 | 90 |
| VT 2014 | * | * | * | 325 | 85 | 85 |
| HT 2013 | 16,00 | 17,50 | 0,75 | 601 | 114 | 85 |
| VT 2013 (inställd) | 0 | |||||
| HT 2012 | 14,10 | 14,10 | 0,30 | 470 | 79 | 80 |
| VT 2012 | * | * | * | 224 | 53 | 48 |
| HT 2011 | * | * | * | 415 | 67 | 80 |
| VT 2011 | * | * | * | 202 | 29 | 36 |
| HT 2010 | * | * | * | 354 | 54 | 60 |
| VT 2010 | * | 243 | 50 | 46 | ||
| HT 2009 | * | 388 | 81 | 74 | ||
| VT 2009 | * | 210 | 41 | 37 | ||
| HT 2008 | * | 410 | 77 | 85 | ||
| VT 2008 | * | 40 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet | Uppsala | 17,85 | 0,80 | 14,0 | 1 261 |
| Umeå universitet (distans) | Umeå | 16,14 | 0,70 | 14,4 | 718 |
| Malmö universitet | Malmö | 16,09 | 0,65 | 7,3 | 474 |
Om programmet
Vill du lära dig mer om läkemedel och göra skillnad för människors hälsa? Som receptarie blir du specialist på läkemedel och en viktig länk mellan patienten och vården. Du jobbar med att ge råd och information så att människor får rätt behandling – på ett säkert och effektivt sätt.
På Receptarieprogrammet vid Uppsala universitet får du lära dig om hur olika läkemedel påverkar kroppen, varför de fungerar, vilka risker som finns och hur man kan kommunicera detta på ett bra sätt. Du får också insikt i viktiga frågor som antibiotikaresistens och etiska aspekter kring läkemedelsanvändning.
Utbildningen är tre år lång och ger dig en bred grund inom farmaci. Du lär dig om läkemedels verkningsmekanismer, deras kemiska egenskaper, hur de tillverkas och hur de används på bästa sätt. Du får också träna på kommunikation och rådgivning – viktiga delar i arbetet som receptarie. Praktik på apotek ger dig möjlighet att använda dina kunskaper i verkliga situationer.
När du är klar får du en receptarieexamen – en yrkesexamen som gör att du kan ansöka om legitimation från Socialstyrelsen. Som legitimerad receptarie jobbar du främst på apotek eller inom hälso- och sjukvården, både med rådgivning och i arbetsledande roller.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Uppsala universitet
Liknande program vid Uppsala universitet
- LäkarprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI22,19HP1,75Sök/plats41,1
- SjuksköterskeprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,69HP1,10Sök/plats29,3
- ApotekarprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,85HP1,15Sök/plats12,4
- FysioterapeutprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,00HP1,10Sök/plats31,0
- RöntgensjuksköterskeprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI17,67HP1,00Sök/plats24,7
- Biomedicinska analytikerprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,54HP1,25Sök/plats16,9
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,85 | 57 | 17,85 | 44 | 242 |
| BII | 18,21 | 20 | 18,21 | 15 | 202 |
| HP | 0,80 | 41 | 0,80 | 30 | 203 |
| BF | 4,00 | 2 | 4,00 | 1 | 10 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 5 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 12,67 | 55 | * | 29 | 0 |
| BII | 15,52 | 23 | * | 25 | 0 |
| HP | 0,35 | 40 | * | 28 | 0 |
| BF | * | 1 | * | 1 | 0 |
| ÖS | – | 0 | * | 2 | 0 |
| DA | * | 1 | * | 1 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 1 119 | 80 % | – | – |
| Män | 276 | 20 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 700 | 50 % | – | – |
| 25–34 år | 452 | 32 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 243 | 17 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Receptarieprogrammet vid Uppsala universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 17,85 i betygsgruppen BI, 18,21 i BII, 0,80 på högskoleprovet.
Hur många sökte Receptarieprogrammet HT 2026?
1 261 personer sökte, och 374 hade programmet som förstahandsval. 90 antogs i urval 2.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Umeå universitet, Malmö universitet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod