Biomedicinska analytikerprogrammet
- Mycket hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Biomedicinsk analytikerexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
16,9 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,19 | 18,54 | −0,65 | 67 | −0,95 |
| BII | 19,63 | 18,55 | −1,08 | 42 | −1,19 |
| HP | 1,30 | 1,25 | −0,05 | 73 | −0,11 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+0,34)
- HP 5 år: stigande (+0,15)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 18,54 | 18,55 | 1,25 | 727 | 72 | 43 |
| HT 2025 | 18,07 | 18,44 | 1,05 | 567 | 76 | 43 |
| HT 2024 | 18,18 | 17,91 | 1,05 | 579 | 60 | 43 |
| HT 2023 | 17,81 | 18,50 | 1,05 | 562 | 68 | 43 |
| HT 2022 | 17,88 | 17,54 | 0,95 | 621 | 68 | 43 |
| HT 2021 | 18,20 | 19,84 | 1,10 | 701 | 77 | 43 |
| HT 2020 | 17,78 | 17,85 | 0,95 | 602 | 92 | 43 |
| HT 2019 | 16,93 | 16,72 | 0,95 | 505 | 74 | 43 |
| HT 2018 | 16,11 | 16,20 | 0,60 | 584 | 61 | 43 |
| HT 2017 | 16,67 | 17,14 | 1,15 | 621 | 73 | 43 |
| HT 2016 | 18,00 | 19,75 | 1,10 | 680 | 100 | 43 |
| HT 2014 | 17,24 | 16,82 | 0,80 | 573 | 58 | 46 |
| HT 2013 | 16,40 | 16,68 | 0,80 | 553 | 58 | 46 |
| HT 2012 | 15,50 | 16,89 | 0,30 | 399 | 48 | 45 |
| HT 2011 | * | * | * | 309 | 50 | 45 |
| HT 2010 | 16,14 | 16,73 | * | 356 | 53 | 40 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Göteborgs universitet | Göteborg | 17,40 | 1,05 | 9,2 | 732 |
| Uppsala universitet | Uppsala | 18,54 | 1,25 | 16,9 | 727 |
| Malmö universitet | Malmö | 15,72 | 0,75 | 6,0 | 449 |
| Linköpings universitet | Linköping | 16,58 | 1,05 | 13,9 | 432 |
| Karlstads universitet | Karlstad | 15,41 | 0,50 | 7,3 | 293 |
| Högskolan Kristianstad | Kristianstad | * | * | 4,7 | 275 |
| Linnéuniversitetet | Kalmar | * | * | 6,4 | 191 |
| Uppsala universitet | Sundsvall | 17,42 | 0,80 | 9,7 | 145 |
Om programmet
Biomedicinska analytiker arbetar i en spännande miljö med att utveckla analyser samt analysera de prover som behövs för att ge patienter rätt behandling och diagnos. Genom utbildningen blir du specialist på undersöknings- och analysmetoder inom medicin, teknik och naturvetenskap och kan arbeta både nationellt och internationellt med biomedicinskt laboratoriearbete.
Biomedicinska analytikerprogrammet samarbetar med Mittuniversitetet i Sundsvall vilket innebär att du kan läsa programmet i Uppsala eller i Sundsvall.
Laboratoriemetodik har en framträdande roll i hela utbildningen där du får möjlighet att praktiskt tillämpa dina inhämtade teoretiska kunskaper. Du får kunskaper i biomedicinsk laboratorievetenskap, anatomi, fysiologi och kemi. Flera kurser omfattar undervisning i dokumentation, muntlig och skriftlig framställning, laboratorieorganisation och bioinformatik.
Du kan räkna med att få jobb efter examen - idag finns en brist på biomedicinska analytiker både i Sverige och utomlands. Du kan också räkna med att bli en del av en snabbt utvecklande bransch både under utbildningen och i yrkeslivet. Som legitimerad biomedicinsk analytiker kommer du kunna välja mellan flera olika yrkeskarriärer eftersom det finns många uppgifter för en biomedicinsk analytiker exempelvis arbete inom hälso- och sjukvård, läkemedelsindustri, biokemiska laboratorier, djursjukhus och utbildning. Efter programmet har du möjlighet att läsa vidare på avancerad nivå.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 1a eller 1b1+1b2, Kemi 2, Matematik 3b eller 3c eller Matematik C. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 1b eller nivå 1a2, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 1b eller nivå 1c
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Uppsala universitet
Liknande program vid Uppsala universitet
- LäkarprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI22,19HP1,75Sök/plats41,1
- SjuksköterskeprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,69HP1,10Sök/plats29,3
- ApotekarprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,85HP1,15Sök/plats12,4
- FysioterapeutprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,00HP1,10Sök/plats31,0
- ReceptarieprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI17,85HP0,80Sök/plats14,0
- RöntgensjuksköterskeprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI17,67HP1,00Sök/plats24,7
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,19 | 20 | 18,54 | 20 | 67 |
| BII | 19,63 | 5 | 18,55 | 6 | 42 |
| HP | 1,30 | 17 | 1,25 | 17 | 73 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 1 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 1 |
| DA | * | 1 | – | 0 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 600 | 83 % | 38 | 88 % |
| Män | 127 | 17 % | 5 | 12 % |
| 24 år eller yngre | 565 | 78 % | 37 | 86 % |
| 25–34 år | 108 | 15 % | 5 | 12 % |
| 35 år eller äldre | 54 | 7 % | 1 | 2 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Biomedicinska analytikerprogrammet vid Uppsala universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 18,54 i betygsgruppen BI, 18,55 i BII, 1,25 på högskoleprovet.
Hur många sökte Biomedicinska analytikerprogrammet HT 2026?
727 personer sökte, och 72 hade programmet som förstahandsval. 43 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,47 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Göteborgs universitet, Malmö universitet, Linköpings universitet, Karlstads universitet, Högskolan Kristianstad och 2 andra lärosäten.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod