Fysioterapeutprogrammet
- Mycket hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Fysioterapeutexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 1 121 sökande hittills, varav 190 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
31,0 sökande per antagen.
VT 2026
20,1 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,35 | 19,00 | −0,35 | 171 | −0,94 |
| BII | 19,05 | 18,90 | −0,15 | 166 | −0,25 |
| HP | 1,20 | 1,10 | −0,10 | 212 | −0,08 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stabil (−0,10)
- HP 5 år: stabil (−0,10)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 1 121 | 190 | ||||
| HT 2026 | 19,00 | 18,90 | 1,10 | 1 549 | 288 | 50 |
| VT 2026 | 17,20 | 17,85 | 0,95 | 1 004 | 178 | 50 |
| HT 2025 | 19,25 | 19,55 | 1,15 | 1 290 | 226 | 50 |
| VT 2025 | 17,26 | 18,60 | 0,95 | 842 | 138 | 50 |
| HT 2024 | 19,19 | 18,75 | 1,10 | 1 200 | 201 | 50 |
| VT 2024 | 16,82 | 18,30 | 0,85 | 767 | 142 | 50 |
| HT 2023 | 19,23 | 18,25 | 1,05 | 1 159 | 192 | 50 |
| VT 2023 | 17,19 | 17,10 | 0,95 | 775 | 128 | 45 |
| HT 2022 | 19,50 | 18,71 | 1,15 | 1 421 | 243 | 45 |
| VT 2022 | 18,15 | 19,06 | 1,15 | 1 067 | 162 | 45 |
| HT 2021 | 19,10 | 19,94 | 1,20 | 1 839 | 270 | 45 |
| VT 2021 | 18,56 | 18,45 | 1,05 | 1 193 | 216 | 45 |
| HT 2020 | 19,74 | 19,70 | 1,15 | 1 811 | 296 | 50 |
| VT 2020 | 18,85 | 19,04 | 1,05 | 1 026 | 187 | 50 |
| HT 2019 | 19,17 | 19,58 | 1,10 | 1 510 | 249 | 50 |
| VT 2019 | 18,91 | 18,65 | 1,05 | 1 022 | 182 | 45 |
| HT 2018 | 19,84 | 19,58 | 1,25 | 1 879 | 273 | 45 |
| VT 2018 | 18,15 | 18,40 | 1,15 | 1 177 | 194 | 52 |
| HT 2017 | 19,70 | 19,15 | 1,25 | 2 042 | 300 | 52 |
| VT 2017 | 18,80 | 18,29 | 1,10 | 1 353 | 211 | 55 |
| HT 2016 | 20,10 | 19,40 | 1,25 | 2 136 | 288 | 52 |
| VT 2016 | 19,30 | 19,00 | 1,20 | 1 530 | 184 | 48 |
| HT 2015 | 20,64 | 19,10 | 1,25 | 2 303 | 264 | 50 |
| VT 2015 | 19,50 | 18,38 | 1,15 | 1 456 | 183 | 50 |
| HT 2014 | 20,20 | 20,10 | 1,25 | 2 204 | 289 | 55 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Göteborgs universitet | Göteborg | 19,70 | 1,25 | 33,0 | 1 979 |
| Uppsala universitet | Uppsala | 19,00 | 1,10 | 31,0 | 1 549 |
| Lunds universitet | Lund | 19,90 | 1,20 | 27,9 | 1 534 |
| Karolinska institutet | Huddinge | 17,84 | 1,00 | 13,2 | 1 515 |
| Linköpings universitet | Linköping | 18,23 | 1,05 | 20,3 | 1 178 |
| Mälardalens universitet | Västerås | 16,02 | 0,80 | 14,2 | 852 |
| Umeå universitet | Umeå | 17,26 | 0,90 | 14,4 | 735 |
| Mälardalens universitet | Karlshamn | 17,07 | 0,75 | 12,4 | 371 |
Om programmet
Fysioterapeuter arbetar med människor i alla åldrar som kan ha olika funktionsnedsättningar och aktivitetsbegränsningar. Som fysioterapeut tränar du dem som riskerar att förlora sin rörelseförmåga, som behöver hjälp att återfå den eller som på olika sätt måste kompensera det som gått förlorat på grund av sjukdom eller skada. Fysioterapeututbildningen i Uppsala är en bred utbildning med såväl teoretiska som praktiska kurser.
Genom både teoretiska och praktiska studier får du lära dig att göra undersökningar, vägleda, behandla och utvärdera insatta åtgärder. Kunskapsutvecklingen är snabb. Det innebär att du ständigt får möjlighet att utvecklas, lära och värdera ny kunskap. Huvudområdet fysioterapi kompletteras med medicinska, psykologiska och beteendevetenskapliga ämnen. Den verksamhetsförlagda utbildningen kan ske på arbetsplatser i hela landet. Inom programmet finns möjligheter till studier utomlands.
Som fysioterapeut kan du arbeta i olika verksamheter och områden. Det kan vara inom sjukvård, hälsovård eller utbildning, i både offentlig och privat verksamhet. Du kan fortsätta att utbilda dig i ett magisterprogram och det finns dessutom möjlighet till forskarutbildning inom ämnet fysioterapi. Våra tidigare studenter arbetar idag bland annat på sjukhus, vårdcentraler och inom idrottsrörelsen.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Idrott och hälsa 1, Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Idrott och hälsa 1 kan ersättas med intyg på deltagande i gymnastik- och idrottsverksamhet omfattande minst en gång per vecka under minst ett år under de föregående 24 månaderna. Eller: Idrott och hälsa nivå 1, Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2. Idrott och hälsa nivå 1 kan ersättas med intyg på deltagande i gymnastik- och idrottsverksamhet omfattande minst en gång per vecka under minst ett år under de föregående 24 månaderna.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Uppsala universitet
Liknande program vid Uppsala universitet
- LäkarprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI22,19HP1,75Sök/plats41,1
- SjuksköterskeprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,69HP1,10Sök/plats29,3
- ApotekarprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,85HP1,15Sök/plats12,4
- ReceptarieprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI17,85HP0,80Sök/plats14,0
- RöntgensjuksköterskeprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI17,67HP1,00Sök/plats24,7
- Biomedicinska analytikerprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,54HP1,25Sök/plats16,9
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,35 | 25 | 19,00 | 20 | 171 |
| BII | 19,05 | 9 | 18,90 | 8 | 166 |
| HP | 1,20 | 24 | 1,10 | 20 | 212 |
| BF | 4,00 | 1 | 4,00 | 1 | 10 |
| DA | * | 1 | * | 1 | 0 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,93 | 26 | 17,20 | 21 | 105 |
| BII | 18,75 | 10 | 17,85 | 9 | 111 |
| HP | 1,05 | 24 | 0,95 | 20 | 104 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 4 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 687 | 61 % | – | – |
| Män | 434 | 39 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 655 | 58 % | – | – |
| 25–34 år | 338 | 30 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 128 | 11 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Fysioterapeutprogrammet vid Uppsala universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 19,00 i betygsgruppen BI, 18,90 i BII, 1,10 på högskoleprovet.
Hur många sökte Fysioterapeutprogrammet HT 2026?
1 549 personer sökte, och 288 hade programmet som förstahandsval. 50 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −0,25 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Göteborgs universitet, Lunds universitet, Karolinska institutet, Linköpings universitet, Mälardalens universitet och ett lärosäte till.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod