Fysioterapeutprogrammet
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Fysioterapeutexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 503 sökande hittills, varav 90 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
14,4 sökande per antagen.
VT 2026
8,2 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,90 | 17,26 | −0,64 | 64 | −0,35 |
| BII | 17,77 | 17,55 | −0,22 | 61 | −0,10 |
| HP | 0,90 | 0,90 | oförändrat | 72 | −0,04 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (−1,14)
- HP 5 år: stabil (−0,10)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 503 | 90 | ||||
| HT 2026 | 17,26 | 17,55 | 0,90 | 735 | 144 | 51 |
| VT 2026 | 15,24 | 16,75 | 0,75 | 425 | 88 | 52 |
| HT 2025 | 15,95 | 17,24 | 0,65 | 658 | 135 | 60 |
| VT 2025 | 14,58 | 15,59 | 0,50 | 385 | 86 | 58 |
| HT 2024 | 17,10 | 16,99 | 0,80 | 637 | 116 | 60 |
| VT 2024 | * | 15,40 | 0,40 | 375 | 76 | 50 |
| HT 2023 | 16,79 | 17,45 | 0,85 | 612 | 130 | 50 |
| VT 2023 | 14,27 | 15,90 | 0,65 | 388 | 70 | 50 |
| HT 2022 | 18,63 | 17,05 | 1,05 | 815 | 160 | 50 |
| VT 2022 | 16,40 | 17,03 | 0,90 | 587 | 113 | 60 |
| HT 2021 | 18,40 | 18,33 | 1,00 | 1 199 | 230 | 50 |
| VT 2021 | 18,28 | 18,55 | 0,90 | 691 | 154 | 44 |
| HT 2020 | 19,27 | 18,50 | 1,00 | 1 087 | 198 | 46 |
| VT 2020 | 17,08 | 17,96 | 0,90 | 609 | 130 | 55 |
| HT 2019 | 18,65 | 18,85 | 1,05 | 1 014 | 196 | 50 |
| VT 2019 | 17,30 | 17,50 | 0,90 | 612 | 99 | 55 |
| HT 2018 | 19,06 | 18,51 | 1,15 | 1 136 | 225 | 55 |
| VT 2018 | 17,40 | 17,95 | 1,10 | 720 | 115 | 50 |
| HT 2017 | 18,65 | 19,10 | 1,10 | 1 231 | 196 | 50 |
| VT 2017 | 18,10 | 18,42 | 1,10 | 814 | 134 | 50 |
| HT 2016 | 19,86 | 18,63 | 1,25 | 1 450 | 225 | 50 |
| VT 2016 | 19,10 | 18,53 | 1,15 | 905 | 150 | 47 |
| HT 2015 | 19,80 | 18,80 | 1,20 | 1 583 | 238 | 50 |
| VT 2015 | 19,30 | 18,40 | 1,10 | 868 | 139 | 50 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Göteborgs universitet | Göteborg | 19,70 | 1,25 | 33,0 | 1 979 |
| Uppsala universitet | Uppsala | 19,00 | 1,10 | 31,0 | 1 549 |
| Lunds universitet | Lund | 19,90 | 1,20 | 27,9 | 1 534 |
| Karolinska institutet | Huddinge | 17,84 | 1,00 | 13,2 | 1 515 |
| Linköpings universitet | Linköping | 18,23 | 1,05 | 20,3 | 1 178 |
| Mälardalens universitet | Västerås | 16,02 | 0,80 | 14,2 | 852 |
| Umeå universitet | Umeå | 17,26 | 0,90 | 14,4 | 735 |
| Mälardalens universitet | Karlshamn | 17,07 | 0,75 | 12,4 | 371 |
Om programmet
Målet med fysioterapi är att förbättra människors hälsa och rörelseförmåga genom fysisk aktivitet. Som fysioterapeut är det viktigt att du har förståelse för andra människor och att du på ett pedagogiskt sätt kan stimulera och motivera människor att delta aktivt i träning och behandling.
På fysioterapeutprogrammet i Umeå strävar vi ständigt efter att förändra vår utbildning utifrån samhällets behov och aktuell forskning. Vi satsar särskilt på undervisning om hur rörelse kan förebygga ohälsa och om rehabilitering och insatser vid smärta, stressrelaterad ohälsa och andra folkhälsoproblem.
Högskoleverket bedömde i sin senaste utvärdering att Fysioterapeutprogrammet i Umeå håller mycket hög kvalitet på båda examensinriktningarna.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Idrott och hälsa 1, Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Idrott och hälsa nivå 1, Matematik nivå 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller 1a1+1a2. Undantag från kravet på idrott kan medges för dig som lämnar in blanketten om undantag/reell kompetens och bifogar intyg som styrker deltagande i gymnastik- eller idrottsverksamhet omfattande minst en gång per vecka under minst ett år.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Umeå universitet
Liknande program vid Umeå universitet
- LäkarprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI21,30HP1,60Sök/plats25,6
- Vårdadministrativa programmetUmeå universitet · Ortsoberoende · HT 2026BI16,94HP0,60Sök/plats13,9
- TandläkarprogrammetUmeå universitet · Umeå · VT 2026BI20,05HP1,30Sök/plats11,9
- SjuksköterskeprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI17,02HP0,85Sök/plats13,2
- ApotekarprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI19,31HP1,25Sök/plats31,5
- ArbetsterapeutprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI15,89HP0,40Sök/plats17,3
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,90 | 42 | 17,26 | 22 | 64 |
| BII | 17,77 | 15 | 17,55 | 9 | 61 |
| HP | 0,90 | 30 | 0,90 | 17 | 72 |
| BF | 4,00 | 1 | 4,00 | 1 | 2 |
| B-BI | – | 0 | – | 0 | 0 |
| B-BII | * | 1 | – | 0 | 0 |
| B-HP | – | 0 | – | 0 | 0 |
| DA | * | 2 | * | 2 | 0 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 15,24 | 44 | 15,24 | 18 | 21 |
| BII | 16,50 | 21 | 16,75 | 12 | 38 |
| HP | 0,75 | 34 | 0,75 | 21 | 25 |
| BF | * | 1 | * | 1 | 0 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 1 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 290 | 58 % | – | – |
| Män | 213 | 42 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 281 | 56 % | – | – |
| 25–34 år | 169 | 34 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 53 | 11 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Fysioterapeutprogrammet vid Umeå universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 17,26 i betygsgruppen BI, 17,55 i BII, 0,90 på högskoleprovet.
Hur många sökte Fysioterapeutprogrammet HT 2026?
735 personer sökte, och 144 hade programmet som förstahandsval. 51 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +1,31 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Göteborgs universitet, Uppsala universitet, Lunds universitet, Karolinska institutet, Linköpings universitet och ett lärosäte till.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod