Tandläkarprogrammet
- Hård konkurrens
- 300 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Tandläkarexamen
Vad krävdes för att komma in?
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 1 466 sökande hittills, varav 241 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
VT 2026
11,9 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar VT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,10 | 20,05 | −0,05 | 436 | −0,08 |
| BII | 21,20 | 21,20 | oförändrat | 279 | −0,02 |
| HP | 1,30 | 1,30 | oförändrat | 566 | −0,03 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stabil (+0,10)
- HP 5 år: stigande (+0,10)
Betygsgränser
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
- BI
- BII
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 1 466 | 241 | ||||
| VT 2026 | 20,05 | 21,20 | 1,30 | 1 434 | 277 | 120 |
| VT 2025 | 19,79 | 20,96 | 1,25 | 1 298 | 204 | 120 |
| VT 2024 | 20,10 | 21,05 | 1,30 | 1 323 | 314 | 109 |
| VT 2023 | 20,15 | 21,20 | 1,35 | 1 321 | 315 | 105 |
| VT 2022 | 20,16 | 21,09 | 1,30 | 1 421 | 305 | 120 |
| VT 2021 | 19,95 | 20,62 | 1,20 | 1 240 | 349 | 100 |
| VT 2020 | 19,74 | 20,24 | 1,25 | 1 155 | 269 | 100 |
| VT 2019 | 19,27 | 20,67 | 1,30 | 1 026 | 253 | 120 |
| VT 2018 | 19,61 | 20,95 | 1,40 | 1 093 | 271 | 110 |
| VT 2017 | 19,90 | 21,30 | 1,40 | 1 072 | 256 | 100 |
| VT 2016 | 20,10 | 20,97 | 1,45 | 1 074 | 263 | 95 |
| VT 2015 | 20,20 | 21,20 | 1,45 | 1 040 | 233 | 95 |
| VT 2014 | 20,60 | 21,20 | 1,40 | 987 | 234 | 90 |
| VT 2013 | 20,50 | 21,37 | 1,50 | 872 | 161 | 80 |
| VT 2012 | 20,52 | 21,00 | 1,40 | 824 | 161 | 80 |
| VT 2011 | 20,80 | 21,41 | 1,50 | 833 | 177 | 80 |
| VT 2010 | 1,50 | 777 | 160 | 70 | ||
| VT 2009 | 1,50 | 703 | 163 | 70 | ||
| VT 2008 | 1,70 | 56 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Karolinska institutet | Huddinge | 20,98 | 1,45 | 19,9 | 2 687 |
| Göteborgs universitet | Göteborg | 20,85 | 1,45 | 34,4 | 2 581 |
| Umeå universitet | Umeå | 20,05 | 1,30 | 11,9 | 1 434 |
Om programmet
Behovet av tandläkare är mycket stort, i Sverige och andra europeiska länder. Som tandläkare diagnostiserar och behandlar du sjukdomar i munnen och käkarna. Du ansvarar för förebyggande vård och utför rehabiliterande behandlingar. Efter två år som allmänpraktiserande tandläkare kan du börja specialistutbildning. Är du intresserad av forskning finns möjlighet till forskarutbildning inom odontologi, både under och efter utbildningen.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 2, Kemi 2, Matematik 4 eller Matematik D. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 2, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Umeå universitet
Liknande program vid Umeå universitet
- LäkarprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI21,30HP1,60Sök/plats25,6
- Vårdadministrativa programmetUmeå universitet · Ortsoberoende · HT 2026BI16,94HP0,60Sök/plats13,9
- SjuksköterskeprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI17,02HP0,85Sök/plats13,2
- ApotekarprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI19,31HP1,25Sök/plats31,5
- ArbetsterapeutprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI15,89HP0,40Sök/plats17,3
- FysioterapeutprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI17,26HP0,90Sök/plats14,4
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,10 | 58 | 20,05 | 30 | 436 |
| BII | 21,20 | 18 | 21,20 | 12 | 279 |
| HP | 1,30 | 79 | 1,30 | 44 | 566 |
| BF | 4,00 | 2 | 4,00 | 1 | 15 |
| AUI | 32,85 | 30 | 31,50 | 30 | 174 |
| DA | * | 3 | * | 3 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 1 010 | 69 % | – | – |
| Män | 456 | 31 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 1 137 | 78 % | – | – |
| 25–34 år | 265 | 18 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 64 | 4 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Tandläkarprogrammet vid Umeå universitet VT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 20,05 i betygsgruppen BI, 21,20 i BII, 1,30 på högskoleprovet.
Hur många sökte Tandläkarprogrammet VT 2026?
1 434 personer sökte, och 277 hade programmet som förstahandsval. 120 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,26 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Karolinska institutet, Göteborgs universitet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod