Tandläkarprogrammet
Göteborgs universitet, Göteborg
- Mycket hård konkurrens
- 300 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Tandläkarexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 1 734 sökande hittills, varav 509 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
34,4 sökande per antagen.
VT 2026
24,0 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 21,09 | 20,85 | −0,24 | 732 | −0,24 |
| BII | 21,71 | 21,60 | −0,11 | 359 | −0,08 |
| HP | 1,50 | 1,45 | −0,05 | 883 | −0,06 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stabil (−0,14)
- HP 5 år: stabil (oförändrat)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 1 734 | 509 | ||||
| HT 2026 | 20,85 | 21,60 | 1,45 | 2 581 | 482 | 75 |
| VT 2026 | 20,57 | 21,41 | 1,45 | 1 683 | 513 | 70 |
| HT 2025 | 20,85 | 21,51 | 1,40 | 2 550 | 457 | 72 |
| VT 2025 | 20,36 | 21,49 | 1,40 | 1 617 | 509 | 75 |
| HT 2024 | 20,80 | 21,59 | 1,40 | 1 868 | 386 | 75 |
| VT 2024 | 20,54 | 21,56 | 1,40 | 1 349 | 445 | 65 |
| HT 2023 | 20,94 | 21,41 | 1,40 | 1 854 | 414 | 65 |
| VT 2023 | 20,68 | 21,42 | 1,45 | 1 322 | 406 | 65 |
| HT 2022 | 20,90 | 21,51 | 1,45 | 2 019 | 428 | 65 |
| VT 2022 | 20,52 | 21,49 | 1,40 | 1 501 | 497 | 65 |
| HT 2021 | 20,99 | 21,42 | 1,45 | 2 260 | 462 | 65 |
| VT 2021 | 20,25 | 21,11 | 1,25 | 1 062 | 318 | 65 |
| HT 2020 | 20,57 | 20,99 | 1,30 | 1 978 | 402 | 75 |
| VT 2020 | 20,16 | 20,71 | 1,35 | 1 167 | 357 | 75 |
| HT 2019 | 20,57 | 20,91 | 1,40 | 1 657 | 306 | 75 |
| VT 2019 | 19,90 | 21,49 | 1,35 | 969 | 302 | 75 |
| HT 2018 | 20,57 | 21,75 | 1,45 | 1 758 | 298 | 75 |
| VT 2018 | 20,10 | 21,49 | 1,40 | 1 108 | 302 | 70 |
| HT 2017 | 20,51 | 21,60 | 1,45 | 1 690 | 263 | 75 |
| VT 2017 | 20,60 | 21,71 | 1,45 | 1 173 | 313 | 70 |
| HT 2016 | 20,95 | 21,78 | 1,55 | 1 960 | 301 | 70 |
| VT 2016 | 20,40 | 21,15 | 1,50 | 1 258 | 287 | 70 |
| HT 2015 | 21,05 | 21,42 | 1,50 | 2 014 | 305 | 65 |
| VT 2015 | 20,61 | 21,44 | 1,50 | 1 196 | 317 | 58 |
| HT 2014 | 21,03 | 21,80 | 1,55 | 2 078 | 323 | 58 |
| VT 2014 | 21,05 | 21,73 | 1,50 | 1 126 | 307 | 58 |
| HT 2013 | 21,60 | 22,20 | 1,55 | 1 998 | 309 | 58 |
| VT 2013 | 20,95 | 21,67 | 1,50 | 1 012 | 319 | 58 |
| HT 2012 | 21,40 | 22,10 | 1,50 | 1 798 | 295 | 58 |
| VT 2012 | 21,02 | 21,30 | 1,50 | 971 | 293 | 60 |
| HT 2011 | 21,50 | 22,00 | 1,60 | 1 674 | 253 | 55 |
| VT 2011 | 21,10 | 22,07 | 1,50 | 1 022 | 273 | 50 |
| HT 2010 | 21,70 | 22,25 | 1,60 | 1 792 | 242 | 50 |
| VT 2010 | 1,60 | 951 | 287 | 46 | ||
| HT 2009 | 1,60 | 1 632 | 258 | 45 | ||
| VT 2009 | 1,60 | 795 | 227 | 39 | ||
| HT 2008 | 1,70 | 1 431 | 216 | 32 | ||
| VT 2008 | 1,80 | 32 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Karolinska institutet | Huddinge | 20,98 | 1,45 | 19,9 | 2 687 |
| Göteborgs universitet | Göteborg | 20,85 | 1,45 | 34,4 | 2 581 |
| Umeå universitet | Umeå | 20,05 | 1,30 | 11,9 | 1 434 |
Om programmet
En tandläkare arbetar mycket nära sina patienter och i samarbete med tandsköterskor, tandhygienister och tandtekniker. För att förebygga, lindra och bota sjukdomar i munhålan krävs därför inte bara omfattande naturvetenskapliga kunskaper utan också förmåga att samverka med andra människor. Fem års heltidsstudier leder fram till tandläkarexamen.
Om tandläkarprogrammet
Tandläkarutbildningen inleds med en introduktionskurs med syfte att ge elementär ämneskunskap och tjäna som inträde i den akademiska studiesituationen. Fokus under utbildningens första år är människan i hälsa/ohälsa. Med utgångspunkt från tillståndet i munhålan sker fördjupning i biomedicinska ämnen som cellbiologi, fysiologi, biokemi och mikrobiologi. Kroppens och tuggapparatens funktion, smärtfysiologi/-psykologi och kulturella och genusrelaterade faktorers betydelse för hälsa är andra fokusområden. Allmän sjukdomsprevention liksom förebyggande av orala sjukdomar är en väsentlig del i utbildningen. Viktigt är att mötet med patienten och förståelsen av tandläkaryrkets manuella sida sker tidigt, och därför varvas den teoretiska utbildningen redan från utbildningens start med praktiska yrkesrelaterade moment och verksamhetsförlagd utbildning. På avancerad nivå dominerar den praktiska utbildningen med vuxenklinik och barnklinik och även här finns verksamhetsförlagd utbildning. Under utbildningen skall också ett större examensarbete göras. Ungefär sex timmar per dag har studenterna schemalagd undervisning. Undervisningen omfattar föreläsningar, demonstrationer, seminarier och praktiska övningar. Studenterna får tillämpa sina kunskaper i klinisk verksamhet under handledning av erfarna lärare. De flesta kurser har skriftlig eller muntlig examination, men kan också innebära att praktiskt visa att man lärt sig ett visst moment. Efter avklarad utbildning utfärdas legitimation av Socialstyrelsen. För dem som är intresserade av att studera utomlands finns vissa möjligheter till detta. Sahlgrenska akademin har samarbete med flera partneruniversitet runt om i världen. Kurser på programmet kan i vissa fall bytas mot motsvarande kurser på partneruniversiteten och sedan tillgodoräknas i utbildningen hemma.
Vidare studier
Tandläkare kan efter grundutbildningen välja att specialisera sig, men först efter att ha arbetat i allmäntandvård under minst två år. Specialistutbildningen tar tre till fyra år. Många som läser tandläkarprogrammet vill forska. Sahlgrenska akademin anses ha ett av världens ledande odontologiska forskningscentrum och utbildningen ger en bred bas för både klinisk och experimentell forskning. Att forska under pågående studier är svårt att hinna med, men det är ganska vanligt att studenterna arbetar med olika forskningsprojekt vid universitetet under sommaren. En del väljer att forska direkt efter att de blivit examinerade tandläkare, andra gör det efter eller under sin specialistutbildning.
Behörighet: Grundläggande behörighet och Biologi 2, Fysik 2, Kemi 2, Matematik 4 eller Matematik D. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 2, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Göteborgs universitet
Liknande program vid Göteborgs universitet
- LäkarprogrammetGöteborgs universitet · Göteborg · HT 2026BI21,88HP1,70Sök/plats28,6
- SjuksköterskeprogrammetGöteborgs universitet · Göteborg · HT 2026BI19,05HP1,20Sök/plats27,0
- FysioterapeutprogrammetGöteborgs universitet · Göteborg · HT 2026BI19,70HP1,25Sök/plats33,0
- ApotekarprogrammetGöteborgs universitet · Göteborg · HT 2026BI18,80HP1,20Sök/plats13,7
- RöntgensjuksköterskeprogrammetGöteborgs universitet · Göteborg · HT 2026BI17,81HP0,95Sök/plats22,8
- TandhygienistprogrammetGöteborgs universitet · Göteborg · HT 2026BI16,35HP0,85Sök/plats18,0
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 21,09 | 40 | 20,85 | 39 | 732 |
| BII | 21,71 | 9 | 21,60 | 10 | 359 |
| HP | 1,50 | 25 | 1,45 | 25 | 883 |
| BF | 4,00 | 1 | 4,00 | 1 | 24 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 1 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,78 | 34 | 20,57 | 34 | 549 |
| BII | 21,49 | 11 | 21,41 | 11 | 323 |
| HP | 1,50 | 24 | 1,45 | 24 | 682 |
| BF | 4,00 | 1 | 4,00 | 1 | 20 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 1 221 | 70 % | – | – |
| Män | 513 | 30 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 1 339 | 77 % | – | – |
| 25–34 år | 319 | 18 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 76 | 4 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Tandläkarprogrammet vid Göteborgs universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 20,85 i betygsgruppen BI, 21,60 i BII, 1,45 på högskoleprovet.
Hur många sökte Tandläkarprogrammet HT 2026?
2 581 personer sökte, och 482 hade programmet som förstahandsval. 75 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med oförändrat jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Karolinska institutet, Umeå universitet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod