Tandläkarprogrammet
Karolinska institutet, Huddinge
- Mycket hård konkurrens
- 300 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Tandläkarexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
19,9 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 21,20 | 20,98 | −0,22 | 792 | −0,20 |
| BII | 21,92 | 21,78 | −0,14 | 374 | −0,09 |
| HP | 1,45 | 1,45 | oförändrat | 961 | −0,04 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stabil (+0,18)
- HP 5 år: stabil (+0,10)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 20,98 | 21,78 | 1,45 | 2 687 | 732 | 135 |
| HT 2025 | 21,04 | 21,85 | 1,40 | 2 533 | 714 | 130 |
| HT 2024 | 21,11 | 21,82 | 1,40 | 2 568 | 738 | 128 |
| HT 2023 | 21,15 | 21,49 | 1,40 | 2 463 | 714 | 125 |
| HT 2022 | 21,04 | 21,76 | 1,35 | 2 533 | 677 | 125 |
| HT 2021 | 20,80 | 21,35 | 1,35 | 2 423 | 538 | 116 |
| HT 2020 | 20,63 | 21,10 | 1,35 | 2 119 | 537 | 116 |
| HT 2019 | 21,05 | 21,99 | 1,45 | 1 943 | 628 | 116 |
| HT 2018 | 20,89 | 21,83 | 1,50 | 2 210 | 593 | 116 |
| HT 2017 | 20,90 | 22,40 | 1,55 | 2 202 | 561 | 106 |
| HT 2016 | 21,87 | 22,03 | 1,55 | 2 154 | 557 | 102 |
| HT 2015 | 21,98 | 21,80 | 1,55 | 2 302 | 609 | 102 |
| HT 2014 | 21,55 | 22,29 | 1,55 | 2 376 | 584 | 101 |
| HT 2013 | 21,80 | 22,50 | 1,60 | 2 157 | 588 | 99 |
| HT 2012 | 21,90 | 22,50 | 1,60 | 1 949 | 544 | 98 |
| HT 2011 | 21,90 | 22,50 | 1,60 | 1 875 | 533 | 98 |
| HT 2010 | 22,00 | 22,50 | 1,60 | 1 911 | 525 | 98 |
| HT 2009 | 1,60 | 1 786 | 516 | 90 | ||
| HT 2008 | 1,60 | 1 604 | 497 | 80 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Karolinska institutet | Huddinge | 20,98 | 1,45 | 19,9 | 2 687 |
| Göteborgs universitet | Göteborg | 20,85 | 1,45 | 34,4 | 2 581 |
| Umeå universitet | Umeå | 20,05 | 1,30 | 11,9 | 1 434 |
Om programmet
## Om programmet
Att arbeta som tandläkare är inspirerande och innebär daglig kontakt med patienter på klinik och kollegor i tandvårdsteamet. Inom tandläkaryrket kombineras avancerad teoretisk kunskap inom såväl basvetenskap och medicinska ämnen som odontologi med finmotoriskt hantverk, mänskligt omhändertagande samt ett sinne för estetik.
Som tandläkarstudent träffar du dina första egna patienter under andra året av utbildningen. I början gör du undersökningar med röntgenbildtagning, diagnostik och ger instruktion i munhygien och enklare fyllningar. Därefter blir behandlingarna successivt mer avancerade. Under tredje året gör du kronor och under de sista åren av utbildningen även broar, proteser och implantatbehandlingar. Den kliniska färdighetsträningen sker främst vid Universitetstandvården på Karolinska Institutet, som är skolans egen klinik.
### Så är utbildningen upplagd
Den teoretiska grunden i utbildningen innefattar biomedicinska ämnen som kemi, cell- och molekylärbiologi, mikrobiologi samt kroppens anatomi och organfunktion. Den medicinska grunden inkluderar i sin tur patologi (sjukdomslära), allmänmedicin, mikrobiologi och farmakologi (läran om mediciner och deras verkningssätt). De teoretiska basvetenskapliga och medicinska ämnena integreras med de odontologiska för att ge en tydlig koppling till tandläkaryrket. Som stöd för patientomhändertagande ingår även utbildning i etik, psykologi, kommunikation och lagarbete. I slutet av utbildningen gör du ett examensarbete i ett odontologiskt ämne.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 2, Kemi 2, Matematik 4 eller Matematik D. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 2, Kemi nivå 2, Matematik – fortsättning nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Karolinska institutet
Liknande program vid Karolinska institutet
- LäkarprogrammetKarolinska institutet · Solna · HT 2026BI22,29HP1,75Sök/plats23,2
- SjuksköterskeprogrammetKarolinska institutet · Huddinge · HT 2026BI18,40HP1,05Sök/plats24,9
- SjuksköterskeprogrammetKarolinska institutet · Huddinge · VT 2026BI19,30HP1,05Sök/plats48,7
- FysioterapeutprogrammetKarolinska institutet · Huddinge · HT 2026BI17,84HP1,00Sök/plats13,2
- Kandidatprogrammet i biomedicinKarolinska institutet · Solna · HT 2026BI22,20HP1,45Sök/plats21,0
- OptikerprogrammetKarolinska institutet · Solna · HT 2026BI17,97HP0,95Sök/plats15,8
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 21,20 | 41 | 20,98 | 38 | 792 |
| BII | 21,92 | 10 | 21,78 | 9 | 374 |
| HP | 1,45 | 51 | 1,45 | 48 | 961 |
| BF | 4,00 | 1 | 4,00 | 1 | 30 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 1 |
| DA | * | 1 | * | 1 | 0 |
| TAPIL | 50,00 | 38 | 50,00 | 38 | 34 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 1 833 | 68 % | 79 | 59 % |
| Män | 854 | 32 % | 56 | 41 % |
| 24 år eller yngre | 2 144 | 80 % | 109 | 81 % |
| 25–34 år | 418 | 16 % | 22 | 16 % |
| 35 år eller äldre | 125 | 5 % | 4 | 3 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Tandläkarprogrammet vid Karolinska institutet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 20,98 i betygsgruppen BI, 21,78 i BII, 1,45 på högskoleprovet.
Hur många sökte Tandläkarprogrammet HT 2026?
2 687 personer sökte, och 732 hade programmet som förstahandsval. 135 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −0,06 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Göteborgs universitet, Umeå universitet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod