Sjuksköterskeprogrammet
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 1 026 sökande hittills, varav 242 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
13,2 sökande per antagen.
VT 2026
8,3 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,29 | 17,02 | −0,27 | 175 | −0,72 |
| BII | 17,05 | 17,05 | oförändrat | 155 | −0,38 |
| HP | 0,90 | 0,85 | −0,05 | 173 | −0,09 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (−0,91)
- HP 5 år: stabil (oförändrat)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 1 026 | 242 | ||||
| HT 2026 | 17,02 | 17,05 | 0,85 | 1 358 | 298 | 103 |
| VT 2026 | 14,53 | 15,25 | 0,55 | 868 | 209 | 105 |
| HT 2025 | 16,31 | 17,05 | 0,60 | 1 051 | 249 | 115 |
| VT 2025 | 13,50 | 14,10 | 0,30 | 662 | 178 | 115 |
| HT 2024 | 15,63 | 16,50 | 0,60 | 977 | 272 | 115 |
| VT 2024 | 12,25 | 13,37 | 0,20 | 651 | 149 | 115 |
| HT 2023 | 15,88 | 15,75 | 0,45 | 899 | 220 | 110 |
| VT 2023 | 13,80 | 14,35 | 0,30 | 624 | 160 | 105 |
| HT 2022 | 16,82 | 17,19 | 0,65 | 1 153 | 242 | 105 |
| VT 2022 | 14,64 | 16,41 | 0,70 | 871 | 216 | 100 |
| HT 2021 | 17,93 | 17,16 | 0,85 | 1 434 | 332 | 100 |
| VT 2021 | 15,18 | 15,90 | 0,60 | 789 | 216 | 100 |
| HT 2020 | 17,90 | 17,11 | 0,80 | 1 207 | 313 | 100 |
| VT 2020 | 15,00 | 15,18 | 0,55 | 524 | 181 | 100 |
| HT 2019 | 17,08 | 16,60 | 0,75 | 907 | 256 | 100 |
| VT 2019 | 12,81 | 14,99 | 0,40 | 536 | 142 | 100 |
| HT 2018 | 16,51 | 16,81 | 0,75 | 1 183 | 238 | 100 |
| VT 2018 | 13,87 | 14,75 | 0,45 | 693 | 160 | 100 |
| HT 2017 | 16,41 | 16,20 | 0,85 | 1 265 | 259 | 100 |
| VT 2017 | 15,78 | 15,32 | 0,65 | 882 | 185 | 100 |
| HT 2016 | 16,90 | 16,43 | 0,85 | 1 453 | 288 | 100 |
| VT 2016 | 16,80 | 16,30 | 0,80 | 1 073 | 250 | 100 |
| HT 2015 | 18,30 | 16,57 | 0,90 | 1 640 | 335 | 100 |
| VT 2015 | 16,50 | 15,22 | 0,65 | 999 | 197 | 100 |
| HT 2014 | 17,70 | 16,76 | 0,90 | 1 555 | 281 | 100 |
| VT 2014 | 16,80 | 15,90 | 0,70 | 934 | 203 | 90 |
| HT 2013 | 18,30 | 16,78 | 0,80 | 1 448 | 285 | 87 |
| VT 2013 | 16,80 | 16,27 | 0,70 | 839 | 172 | 80 |
| HT 2012 | 18,70 | 18,15 | 0,90 | 1 430 | 312 | 80 |
| VT 2012 | 17,30 | 16,27 | 0,80 | 754 | 178 | 80 |
| HT 2011 | 18,55 | 17,30 | 0,90 | 1 378 | 260 | 80 |
| VT 2011 | 16,20 | 16,54 | 0,70 | 884 | 181 | 80 |
| HT 2010 | 18,00 | 17,19 | 1,00 | 1 514 | 293 | 80 |
| VT 2010 | 0,80 | 853 | 219 | 80 | ||
| HT 2009 | 1,00 | 1 225 | 310 | 80 | ||
| VT 2009 | 0,70 | 623 | 200 | 80 | ||
| HT 2008 | 1,00 | 1 098 | 264 | 80 | ||
| VT 2008 | 0,80 | 80 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Karolinska institutet | Huddinge | 18,40 | 1,05 | 24,9 | 5 122 |
| Sophiahemmet Högskola | Stockholm | 18,08 | 1,20 | 29,1 | 4 512 |
| Uppsala universitet | Uppsala | 18,69 | 1,10 | 29,3 | 4 108 |
| Göteborgs universitet | Göteborg | 19,05 | 1,20 | 27,0 | 3 914 |
| Karolinska institutet (distans) | Huddinge | 19,30 | 1,05 | 48,7 | 3 895 |
| Röda korsets högskola | Huddinge | 16,98 | 0,85 | 19,5 | 3 698 |
| Marie Cederschiöld Högskola | Stockholm | 16,85 | 0,90 | 20,4 | 3 466 |
| Lunds universitet | Lund | 19,75 | 1,25 | 29,9 | 3 381 |
| Malmö universitet | Malmö | 18,23 | 0,95 | 23,0 | 3 221 |
| Högskolan Dalarna (distans) | Falun | 16,51 | 0,65 | 23,4 | 2 923 |
| Mälardalens universitet | Västerås | 15,99 | 0,70 | 24,9 | 2 616 |
| Mälardalens universitet | Eskilstuna | 15,94 | 0,65 | 24,1 | 2 410 |
| Linköpings universitet | Linköping | 18,46 | 1,05 | 29,6 | 2 188 |
| Örebro universitet | Örebro | 16,56 | 0,75 | 17,6 | 2 149 |
Om programmet
Du som läser sjuksköterskeprogrammet på Umeå universitet förbereds för det viktiga arbetet som sjuksköterska - att stödja människor uppnå bästa möjliga hälsa och möjligheter att leva ett meningsfullt liv trots sjukdom, lidande och funktionsnedsättning. Du kan välja mellan tre utbildningsformer; campus, distans eller decentraliserat. Oavsett utbildningsform består halva programmet av praktik inom universitetets avtalsområde. Praktisk träning och examination gör du på studieorten.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller 1a1+1a2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Umeå universitet
Liknande program vid Umeå universitet
- LäkarprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI21,30HP1,60Sök/plats25,6
- Vårdadministrativa programmetUmeå universitet · Ortsoberoende · HT 2026BI16,94HP0,60Sök/plats13,9
- TandläkarprogrammetUmeå universitet · Umeå · VT 2026BI20,05HP1,30Sök/plats11,9
- ApotekarprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI19,31HP1,25Sök/plats31,5
- ArbetsterapeutprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI15,89HP0,40Sök/plats17,3
- FysioterapeutprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI17,26HP0,90Sök/plats14,4
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,29 | 77 | 17,02 | 42 | 175 |
| BII | 17,05 | 28 | 17,05 | 20 | 155 |
| HP | 0,90 | 55 | 0,85 | 34 | 173 |
| BF | 3,00 | 3 | 3,00 | 3 | 10 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 2 |
| B-BI | * | 1 | * | 1 | 0 |
| B-BII | * | 1 | * | 1 | 0 |
| B-HP | * | 1 | * | 1 | 0 |
| DA | * | 1 | * | 1 | 0 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 14,94 | 76 | 14,53 | 47 | 86 |
| BII | 15,45 | 33 | 15,25 | 21 | 108 |
| HP | 0,55 | 58 | 0,55 | 36 | 84 |
| BF | 3,00 | 3 | 3,00 | 1 | 3 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 3 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 791 | 77 % | – | – |
| Män | 235 | 23 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 560 | 55 % | – | – |
| 25–34 år | 345 | 34 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 121 | 12 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Sjuksköterskeprogrammet vid Umeå universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 17,02 i betygsgruppen BI, 17,05 i BII, 0,85 på högskoleprovet.
Hur många sökte Sjuksköterskeprogrammet HT 2026?
1 358 personer sökte, och 298 hade programmet som förstahandsval. 103 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,71 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Karolinska institutet, Sophiahemmet Högskola, Uppsala universitet, Göteborgs universitet, Röda korsets högskola och 16 andra lärosäten.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod