Läkarprogrammet
- Mycket hård konkurrens
- 360 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Läkarexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 3 386 sökande hittills, varav 433 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
25,6 sökande per antagen.
VT 2026
18,2 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 21,56 | 21,30 | −0,26 | 1 376 | −0,15 |
| BII | 21,82 | 21,71 | −0,11 | 644 | −0,10 |
| HP | 1,60 | 1,60 | oförändrat | 1 705 | −0,02 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: fallande (−0,43)
- HP 5 år: stabil (−0,05)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 3 386 | 433 | ||||
| HT 2026 | 21,30 | 21,71 | 1,60 | 4 737 | 694 | 185 |
| VT 2026 | 20,99 | 21,46 | 1,55 | 3 174 | 376 | 174 |
| HT 2025 | 21,30 | 21,58 | 1,55 | 4 567 | 657 | 184 |
| VT 2025 | 20,89 | 21,55 | 1,55 | 3 126 | 456 | 169 |
| HT 2024 | 21,44 | 21,72 | 1,55 | 4 148 | 596 | 184 |
| VT 2024 | 21,00 | 21,51 | 1,55 | 2 920 | 337 | 175 |
| HT 2023 | 21,51 | 21,72 | 1,55 | 4 133 | 531 | 170 |
| VT 2023 | 21,09 | 21,67 | 1,60 | 2 989 | 336 | 157 |
| HT 2022 | 21,56 | 21,82 | 1,60 | 4 618 | 628 | 156 |
| VT 2022 | 21,25 | 21,65 | 1,60 | 3 299 | 404 | 154 |
| HT 2021 | 21,73 | 21,82 | 1,65 | 5 069 | 826 | 155 |
| VT 2021 | 21,05 | 21,45 | 1,50 | 2 878 | 419 | 155 |
| HT 2020 | 21,77 | 21,46 | 1,55 | 4 872 | 737 | 152 |
| VT 2020 | 20,80 | 21,20 | 1,55 | 2 690 | 347 | 153 |
| HT 2019 | 21,35 | 21,49 | 1,60 | 3 982 | 568 | 159 |
| VT 2019 | 20,73 | 21,38 | 1,55 | 2 676 | 387 | 155 |
| HT 2018 | 21,25 | 21,78 | 1,60 | 4 473 | 629 | 158 |
| VT 2018 | 20,89 | 21,33 | 1,60 | 2 879 | 360 | 156 |
| HT 2017 | 21,41 | 21,73 | 1,65 | 4 523 | 621 | 138 |
| VT 2017 | 21,15 | 21,93 | 1,65 | 3 057 | 389 | 140 |
| HT 2016 | 22,20 | 22,15 | 1,65 | 4 631 | 578 | 139 |
| VT 2016 | 21,25 | 21,90 | 1,65 | 3 016 | 383 | 135 |
| HT 2015 | 21,80 | 21,93 | 1,70 | 4 779 | 623 | 134 |
| VT 2015 | 21,40 | 22,10 | 1,70 | 2 987 | 356 | 126 |
| HT 2014 | 21,90 | 22,50 | 1,70 | 4 851 | 570 | 130 |
| VT 2014 | 21,70 | 22,10 | 1,65 | 2 819 | 385 | 124 |
| HT 2013 | 22,10 | 22,50 | 1,70 | 4 410 | 575 | 120 |
| VT 2013 | 21,65 | 22,21 | 1,65 | 2 473 | 306 | 110 |
| HT 2012 | 22,25 | 22,35 | 1,70 | 4 240 | 547 | 110 |
| VT 2012 | 21,73 | 22,40 | 1,70 | 2 424 | 272 | 110 |
| HT 2011 | 22,20 | 22,50 | 1,80 | 4 170 | 469 | 110 |
| VT 2011 | 22,10 | 22,50 | 1,80 | 2 594 | 321 | 110 |
| HT 2010 | 22,50 | 22,50 | 1,80 | 4 643 | 624 | 110 |
| VT 2010 | 1,70 | 2 423 | 346 | 105 | ||
| HT 2009 | 1,80 | 3 910 | 568 | 105 | ||
| VT 2009 | 2 298 | 394 | 98 | |||
| HT 2008 | 3 580 | 612 | 90 | |||
| VT 2008 | 80 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet | Uppsala | 22,19 | 1,75 | 41,1 | 5 551 |
| Göteborgs universitet | Göteborg | 21,88 | 1,70 | 28,6 | 5 431 |
| Karolinska institutet | Solna | 22,29 | 1,75 | 23,2 | 5 296 |
| Lunds universitet | Lund | 22,26 | 1,80 | 33,8 | 5 201 |
| Linköpings universitet | Linköping | 21,56 | 1,65 | 27,3 | 5 058 |
| Umeå universitet | Umeå | 21,30 | 1,60 | 25,6 | 4 737 |
| Örebro universitet | Örebro | 21,51 | 1,65 | 43,4 | 4 558 |
Om programmet
Läkare är ett mångfacetterat yrke och som läkare har du en rad karriärmöjligheter framför dig. Läkarprogrammet vid Umeå universitet fokuserar på läkarrollen i en föränderlig och global miljö och är utformat för att gradvis introducera dig till yrket. Här bygger du en bred kunskap om människan genom en kombination av medicinska kunskaper och praktiska färdigheter.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 2, Kemi 2, Matematik 4 eller Matematik D. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 2, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Umeå universitet
Liknande program vid Umeå universitet
- Vårdadministrativa programmetUmeå universitet · Ortsoberoende · HT 2026BI16,94HP0,60Sök/plats13,9
- TandläkarprogrammetUmeå universitet · Umeå · VT 2026BI20,05HP1,30Sök/plats11,9
- SjuksköterskeprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI17,02HP0,85Sök/plats13,2
- ApotekarprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI19,31HP1,25Sök/plats31,5
- ArbetsterapeutprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI15,89HP0,40Sök/plats17,3
- FysioterapeutprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI17,26HP0,90Sök/plats14,4
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 21,56 | 67 | 21,30 | 54 | 1 376 |
| BII | 21,82 | 16 | 21,71 | 13 | 644 |
| HP | 1,60 | 85 | 1,60 | 68 | 1 705 |
| BF | 4,00 | 2 | 4,00 | 2 | 45 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 2 |
| AU2 | * | 2 | * | 2 | 0 |
| AU3 | 798,00 | 4 | 798,00 | 4 | 17 |
| AUI | 36,70 | 35 | 36,23 | 35 | 72 |
| DA | * | 8 | * | 7 | 0 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 21,01 | 76 | 20,99 | 47 | 941 |
| BII | 21,51 | 23 | 21,46 | 15 | 525 |
| HP | 1,55 | 102 | 1,55 | 67 | 1 199 |
| BF | 4,00 | 3 | 4,00 | 2 | 45 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 3 |
| AU2 | * | 2 | * | 2 | 0 |
| AU3 | 796,00 | 4 | 796,00 | 4 | 8 |
| AUI | 36,39 | 18 | 35,44 | 36 | 85 |
| DA | * | 2 | * | 1 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 2 181 | 64 % | – | – |
| Män | 1 205 | 36 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 2 487 | 73 % | – | – |
| 25–34 år | 674 | 20 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 225 | 7 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Läkarprogrammet vid Umeå universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 21,30 i betygsgruppen BI, 21,71 i BII, 1,60 på högskoleprovet.
Hur många sökte Läkarprogrammet HT 2026?
4 737 personer sökte, och 694 hade programmet som förstahandsval. 185 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med oförändrat jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Uppsala universitet, Göteborgs universitet, Karolinska institutet, Lunds universitet, Linköpings universitet och ett lärosäte till.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod