Läkarprogrammet
- Mycket hård konkurrens
- 360 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Masterexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 3 324 sökande hittills, varav 239 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
43,4 sökande per antagen.
VT 2026
30,4 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 21,67 | 21,51 | −0,16 | 1 338 | −0,10 |
| BII | 21,88 | 21,82 | −0,06 | 625 | −0,08 |
| HP | 1,65 | 1,65 | oförändrat | 1 625 | oförändrat |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stabil (−0,16)
- HP 5 år: stabil (−0,05)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 3 324 | 239 | ||||
| HT 2026 | 21,51 | 21,82 | 1,65 | 4 558 | 360 | 105 |
| VT 2026 | 21,06 | 21,55 | 1,60 | 3 194 | 259 | 105 |
| HT 2025 | 21,46 | 21,76 | 1,60 | 4 441 | 385 | 105 |
| VT 2025 | 21,01 | 21,67 | 1,60 | 3 136 | 215 | 105 |
| HT 2024 | 21,56 | 21,88 | 1,60 | 4 292 | 370 | 105 |
| VT 2024 | 21,15 | 21,67 | 1,60 | 3 127 | 269 | 105 |
| HT 2023 | 21,58 | 21,75 | 1,60 | 4 431 | 406 | 100 |
| VT 2023 | 21,15 | 21,76 | 1,60 | 3 150 | 288 | 95 |
| HT 2022 | 21,56 | 21,88 | 1,65 | 4 395 | 392 | 95 |
| VT 2022 | 21,30 | 21,67 | 1,65 | 3 100 | 284 | 95 |
| HT 2021 | 21,67 | 21,88 | 1,70 | 4 653 | 431 | 95 |
| VT 2021 | 21,15 | 21,51 | 1,55 | 2 998 | 331 | 95 |
| HT 2020 | 21,67 | 21,55 | 1,60 | 5 141 | 632 | 95 |
| VT 2020 | 20,94 | 21,21 | 1,60 | 2 808 | 256 | 95 |
| HT 2019 | 21,40 | 21,50 | 1,60 | 4 241 | 473 | 95 |
| VT 2019 | 20,78 | 21,40 | 1,60 | 2 741 | 239 | 95 |
| HT 2018 | 21,30 | 21,80 | 1,60 | 4 397 | 346 | 95 |
| VT 2018 | 20,94 | 21,39 | 1,65 | 2 894 | 245 | 95 |
| HT 2017 | 21,51 | 21,80 | 1,70 | 4 589 | 366 | 95 |
| VT 2017 | 21,13 | 21,95 | 1,65 | 3 079 | 209 | 95 |
| HT 2016 | 21,76 | 22,11 | 1,70 | 4 648 | 345 | 90 |
| VT 2016 | 21,20 | 21,88 | 1,70 | 3 044 | 190 | 95 |
| HT 2015 | 21,60 | 21,99 | 1,70 | 4 775 | 291 | 95 |
| VT 2015 | 21,49 | 22,08 | 1,70 | 2 981 | 177 | 90 |
| HT 2014 | 21,88 | 22,30 | 1,75 | 4 858 | 302 | 90 |
| VT 2014 | 21,70 | 22,11 | 1,70 | 2 790 | 166 | 90 |
| HT 2013 | 22,10 | 22,50 | 1,70 | 4 340 | 282 | 87 |
| VT 2013 | 21,70 | 22,25 | 1,70 | 2 441 | 172 | 83 |
| HT 2012 | 22,13 | 22,50 | 1,70 | 4 180 | 268 | 83 |
| VT 2012 | 21,75 | 22,30 | 1,70 | 2 505 | 146 | 83 |
| HT 2011 | 22,19 | 22,50 | 1,80 | 4 162 | 308 | 75 |
| VT 2011 | 21,98 | 22,50 | 1,80 | 2 742 | 302 | 70 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet | Uppsala | 22,19 | 1,75 | 41,1 | 5 551 |
| Göteborgs universitet | Göteborg | 21,88 | 1,70 | 28,6 | 5 431 |
| Karolinska institutet | Solna | 22,29 | 1,75 | 23,2 | 5 296 |
| Lunds universitet | Lund | 22,26 | 1,80 | 33,8 | 5 201 |
| Linköpings universitet | Linköping | 21,56 | 1,65 | 27,3 | 5 058 |
| Umeå universitet | Umeå | 21,30 | 1,60 | 25,6 | 4 737 |
| Örebro universitet | Örebro | 21,51 | 1,65 | 43,4 | 4 558 |
Om programmet
Läkarprogrammet är en sexårig utbildning som leder fram till en läkarexamen och möjlighet att ansöka om läkarlegitimation.
Som student på läkarprogrammet studerar du på Campus USÖ, ett eget campus som ligger vid universitetssjukhuset i centrala Örebro. Våra studenter uppskattar närheten mellan studenter, lärare, programledning och medarbetare.
Undervisningen bygger på ett problembaserat lärande (PBL) som förbereder dig för ett livslångt lärande. Du lär dig att förebygga och behandla samtidens ohälsa utifrån kunskap som bygger på forskning och evidensbaserad hälso- och sjukvård.
Läkarprogrammet innehåller även genom hela programmet moment som fokuserar på din professionella utveckling, där du utvecklas både som person och som blivande läkare.
Stor vikt läggs på den praktiska delen av utbildningen som är förlagd till vårdcentraler och sjukhus inom Region Örebro län samt närliggande regioner.
Det finns möjligheter till internationella studier i samband med självständiga arbeten och under den kliniska placeringen som utbytesstudent vid utländska universitet.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 2, Kemi 2, Matematik 4 eller Matematik D. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 2, Kemi nivå 2, Matematik – fortsättning nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Örebro universitet
Liknande program vid Örebro universitet
- SjuksköterskeprogrammetÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI16,56HP0,75Sök/plats17,6
- RöntgensjuksköterskeprogrammetÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI15,18HP0,55Sök/plats11,6
- ArbetsterapeutprogrammetÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI*HP*Sök/plats6,2
- Audionomprogrammet (studieort Örebro)Örebro universitet · Örebro · HT 2026BI15,62HP0,40Sök/plats11,1
- Biomedicinska analytikerprogrammet, Inriktning LaboratoriemedicinÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI*HP*Sök/plats3,7
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - ambulanssjukvårdÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI–HP–Sök/plats4,9
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 21,67 | 74 | 21,51 | 52 | 1 338 |
| BII | 21,88 | 18 | 21,82 | 13 | 625 |
| HP | 1,65 | 48 | 1,65 | 35 | 1 625 |
| BF | 4,00 | 2 | 4,00 | 2 | 46 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 3 |
| DA | * | 3 | * | 3 | 0 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 21,15 | 70 | 21,06 | 50 | 900 |
| BII | 21,72 | 21 | 21,55 | 16 | 523 |
| HP | 1,60 | 49 | 1,60 | 35 | 1 135 |
| BF | 4,00 | 3 | 4,00 | 3 | 48 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 5 |
| DA | * | 2 | * | 1 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 2 144 | 65 % | – | – |
| Män | 1 180 | 35 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 2 404 | 72 % | – | – |
| 25–34 år | 677 | 20 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 243 | 7 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Läkarprogrammet vid Örebro universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 21,51 i betygsgruppen BI, 21,82 i BII, 1,65 på högskoleprovet.
Hur många sökte Läkarprogrammet HT 2026?
4 558 personer sökte, och 360 hade programmet som förstahandsval. 105 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,05 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Uppsala universitet, Göteborgs universitet, Karolinska institutet, Lunds universitet, Linköpings universitet och ett lärosäte till.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod