Röntgensjuksköterskeprogrammet
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
11,6 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 15,46 | 15,18 | −0,28 | 102 | −0,55 |
| BII | 16,20 | 16,20 | oförändrat | 123 | −0,25 |
| HP | 0,55 | 0,55 | oförändrat | 116 | −0,03 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (+0,11)
- HP 5 år: stabil (+0,05)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 15,18 | 16,20 | 0,55 | 811 | 124 | 70 |
| HT 2025 | 14,15 | 14,89 | 0,40 | 592 | 96 | 80 |
| HT 2024 | 13,67 | 14,36 | 0,30 | 539 | 88 | 80 |
| HT 2023 | 13,75 | 14,95 | 0,35 | 543 | 84 | 80 |
| HT 2022 | 14,70 | 15,31 | 0,50 | 769 | 112 | 55 |
| HT 2021 | 15,07 | 16,32 | 0,50 | 778 | 117 | 55 |
| HT 2020 | 14,64 | 15,33 | 0,15 | 509 | 93 | 55 |
| HT 2019 (inställd) | 0 | |||||
| HT 2018 | 13,65 | 15,35 | 0,40 | 577 | 72 | 50 |
| HT 2017 | 14,20 | 15,40 | 0,45 | 629 | 74 | 65 |
| HT 2016 | 15,88 | 15,81 | 0,60 | 793 | 105 | 65 |
| HT 2015 | 15,72 | 16,17 | 0,65 | 813 | 78 | 50 |
| HT 2014 | 16,00 | 16,20 | 0,65 | 708 | 73 | 45 |
| HT 2013 | 16,55 | 16,29 | 0,60 | 651 | 74 | 35 |
| HT 2012 | 16,40 | 15,36 | 0,70 | 474 | 53 | 33 |
| HT 2011 | 16,30 | 15,82 | 0,50 | 467 | 53 | 35 |
| HT 2010 | 16,30 | 16,04 | 0,60 | 436 | 49 | 35 |
| HT 2009 | 0,60 | 297 | 40 | 40 | ||
| HT 2008 | * | 270 | 37 | 40 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Karolinska institutet | Huddinge | 17,35 | 0,90 | 19,7 | 1 083 |
| Göteborgs universitet | Göteborg | 17,81 | 0,95 | 22,8 | 1 025 |
| Jönköping University (distans) | Jönköping | 17,87 | 98,5 | 985 | |
| Luleå tekniska universitet (distans) | Luleå | 14,67 | 0,45 | 12,7 | 888 |
| Lunds universitet | Lund | 17,45 | 0,90 | 16,6 | 831 |
| Uppsala universitet | Uppsala | 17,67 | 1,00 | 24,7 | 814 |
| Örebro universitet | Örebro | 15,18 | 0,55 | 11,6 | 811 |
| Jönköping University (distans) | Linköping | 16,48 | 41,2 | 700 | |
| Jönköping University | Linköping | 16,27 | 29,9 | 539 | |
| Jönköping University (distans) | Växjö | 17,15 | 75,1 | 526 | |
| Jönköping University (distans) | Kalmar | 15,47 | 60,7 | 425 | |
| Umeå universitet | Umeå | 13,18 | 0,15 | 6,8 | 252 |
Om programmet
Röntgensjuksköterskeprogrammet är för dig som är intresserad av att kombinera ett högteknologiskt arbete med patientkontakt och omvårdnad.
Att vara röntgensjuksköterska innebär ett stort individuellt ansvar. Det är ett självständigt arbete där du ansvarar för kvaliteten på de undersökningar du genomför. Samtidigt ingår du i ett team där du har en tydlig och efterfrågad kompetens som gör dig till en viktig medarbetare i arbetslaget. De undersökningar du gör ligger till exempel till grund för röntgenläkarens bedömning inför diagnos och behandling av patienter.
Röntgensjuksköterskeprogrammet vid Örebro universitet har radiografi som huvudämne, vilket ger dig som student kunskap om hur olika bildgivande metoder bäst används för att ställa diagnoser eller utföra och följa upp behandlingar. Alla lärare som undervisar i de specifika röntgenkurserna är själva legitimerade röntgensjuksköterskor och som student hos oss lär du dig både teoretisk och praktisk kunskap inom områden som strålningsfysik, medicin och omvårdnad med människan i centrum.
Under utbildningen ingår det fältstudiedagar och/eller verksamhetsförlagd utbildning (VFU) där du får lära dig att utvärdera dina egna undersökningar och säkerställa att resultaten håller tillräckligt hög kvalitet. Praktisk färdighetsträning sker även på universitetet.
I samband med genomförande av verksamhetsförlagd utbildning (VFU) kommer du att behöva uppvisa utdrag ur polisens belastningsregister. Om du som student inte kan visa upp ett sådant utdrag på begäran eller om det finns noteringar i utdraget så kan du nekas möjlighet att genomföra VFU. Det kan i sin tur medföra att du inte har möjlighet att slutföra utbildningen du antagits till.
Utbildningen leder både till en röntgensjuksköterskeexamen och en kandidatexamen och öppnar upp för fortsatta studier på avancerad nivå.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Örebro universitet
Liknande program vid Örebro universitet
- LäkarprogrammetÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI21,51HP1,65Sök/plats43,4
- SjuksköterskeprogrammetÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI16,56HP0,75Sök/plats17,6
- ArbetsterapeutprogrammetÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI*HP*Sök/plats6,2
- Audionomprogrammet (studieort Örebro)Örebro universitet · Örebro · HT 2026BI15,62HP0,40Sök/plats11,1
- Biomedicinska analytikerprogrammet, Inriktning LaboratoriemedicinÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI*HP*Sök/plats3,7
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - ambulanssjukvårdÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI–HP–Sök/plats4,9
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 15,46 | 43 | 15,18 | 29 | 102 |
| BII | 16,20 | 19 | 16,20 | 14 | 123 |
| HP | 0,55 | 34 | 0,55 | 24 | 116 |
| BF | 3,50 | 4 | 3,50 | 3 | 16 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 647 | 80 % | 57 | 81 % |
| Män | 164 | 20 % | 13 | 19 % |
| 24 år eller yngre | 463 | 57 % | 56 | 80 % |
| 25–34 år | 241 | 30 % | 12 | 17 % |
| 35 år eller äldre | 107 | 13 % | 2 | 3 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Röntgensjuksköterskeprogrammet vid Örebro universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 15,18 i betygsgruppen BI, 16,20 i BII, 0,55 på högskoleprovet.
Hur många sökte Röntgensjuksköterskeprogrammet HT 2026?
811 personer sökte, och 124 hade programmet som förstahandsval. 70 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +1,03 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Karolinska institutet, Göteborgs universitet, Jönköping University, Luleå tekniska universitet, Lunds universitet och 2 andra lärosäten.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod