Sjuksköterskeprogrammet
- Mycket hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 1 859 sökande hittills, varav 382 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
17,6 sökande per antagen.
VT 2026
11,6 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,75 | 16,56 | −0,19 | 295 | −0,13 |
| BII | 16,38 | 16,36 | −0,02 | 349 | −0,23 |
| HP | 0,75 | 0,75 | oförändrat | 358 | −0,02 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (oförändrat)
- HP 5 år: stabil (oförändrat)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 1 859 | 382 | ||||
| HT 2026 | 16,56 | 16,36 | 0,75 | 2 149 | 446 | 122 |
| VT 2026 | 14,99 | 15,76 | 0,55 | 1 597 | 354 | 138 |
| HT 2025 | 16,41 | 16,20 | 0,65 | 1 888 | 410 | 146 |
| VT 2025 | 14,42 | 14,65 | 0,40 | 1 272 | 336 | 149 |
| HT 2024 | 15,63 | 15,59 | 0,55 | 1 691 | 382 | 149 |
| VT 2024 | 13,95 | 14,90 | 0,40 | 1 271 | 328 | 148 |
| HT 2023 | 15,75 | 15,85 | 0,55 | 1 728 | 400 | 149 |
| VT 2023 | 14,32 | 15,19 | 0,50 | 1 447 | 368 | 150 |
| HT 2022 | 16,41 | 16,24 | 0,65 | 2 281 | 460 | 148 |
| VT 2022 | 15,18 | 15,68 | 0,55 | 1 868 | 349 | 145 |
| HT 2021 | 16,56 | 16,30 | 0,75 | 2 462 | 486 | 145 |
| VT 2021 | 15,26 | 15,82 | 0,50 | 1 428 | 348 | 142 |
| HT 2020 | 16,98 | 16,50 | 0,60 | 1 749 | 397 | 142 |
| VT 2020 | 14,68 | 14,91 | 0,30 | 1 015 | 265 | 142 |
| HT 2019 | 16,02 | 16,20 | 0,55 | 1 454 | 347 | 140 |
| VT 2019 | 13,96 | 14,91 | 0,25 | 922 | 234 | 132 |
| HT 2018 | 15,93 | 15,65 | 0,55 | 1 732 | 297 | 140 |
| VT 2018 | 14,20 | 15,20 | 0,50 | 1 249 | 240 | 130 |
| HT 2017 | 15,60 | 16,04 | 0,70 | 1 798 | 348 | 140 |
| VT 2017 | 15,42 | 15,72 | 0,65 | 1 495 | 321 | 125 |
| HT 2016 | 17,20 | 16,40 | 0,80 | 2 362 | 412 | 152 |
| VT 2016 | 16,28 | 16,07 | 0,70 | 1 826 | 328 | 145 |
| HT 2015 | 17,20 | 16,51 | 0,80 | 2 486 | 390 | 142 |
| VT 2015 | 15,98 | 15,81 | 0,70 | 1 637 | 277 | 142 |
| HT 2014 | 16,98 | 16,15 | 0,75 | 2 235 | 346 | 142 |
| VT 2014 | 15,80 | 15,97 | 0,65 | 1 533 | 246 | 140 |
| HT 2013 | 17,09 | 16,43 | 0,70 | 2 124 | 344 | 135 |
| VT 2013 | 16,40 | 16,09 | 0,55 | 1 343 | 231 | 135 |
| HT 2012 | 17,48 | 17,26 | 0,80 | 1 870 | 285 | 110 |
| VT 2012 | 16,47 | 16,54 | 0,70 | 1 304 | 257 | 95 |
| HT 2011 | 18,30 | 16,85 | 0,90 | 1 972 | 316 | 90 |
| VT 2011 | 16,60 | 16,18 | 0,70 | 1 509 | 244 | 100 |
| HT 2010 | 17,90 | 16,89 | 0,70 | 2 015 | 284 | 100 |
| VT 2010 | 0,60 | 1 330 | 218 | 120 | ||
| HT 2009 | 0,70 | 1 597 | 277 | 120 | ||
| VT 2009 | 0,30 | 826 | 173 | 125 | ||
| HT 2008 | 0,70 | 1 424 | 298 | 125 | ||
| VT 2008 | 0,30 | 125 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Karolinska institutet | Huddinge | 18,40 | 1,05 | 24,9 | 5 122 |
| Sophiahemmet Högskola | Stockholm | 18,08 | 1,20 | 29,1 | 4 512 |
| Uppsala universitet | Uppsala | 18,69 | 1,10 | 29,3 | 4 108 |
| Göteborgs universitet | Göteborg | 19,05 | 1,20 | 27,0 | 3 914 |
| Karolinska institutet (distans) | Huddinge | 19,30 | 1,05 | 48,7 | 3 895 |
| Röda korsets högskola | Huddinge | 16,98 | 0,85 | 19,5 | 3 698 |
| Marie Cederschiöld Högskola | Stockholm | 16,85 | 0,90 | 20,4 | 3 466 |
| Lunds universitet | Lund | 19,75 | 1,25 | 29,9 | 3 381 |
| Malmö universitet | Malmö | 18,23 | 0,95 | 23,0 | 3 221 |
| Högskolan Dalarna (distans) | Falun | 16,51 | 0,65 | 23,4 | 2 923 |
| Mälardalens universitet | Västerås | 15,99 | 0,70 | 24,9 | 2 616 |
| Mälardalens universitet | Eskilstuna | 15,94 | 0,65 | 24,1 | 2 410 |
| Linköpings universitet | Linköping | 18,46 | 1,05 | 29,6 | 2 188 |
| Örebro universitet | Örebro | 16,56 | 0,75 | 17,6 | 2 149 |
Om programmet
Som sjuksköterska är du en nyckelperson i vården. I samverkan med patienten planerar och leder du omvårdnadsinsatser, genomför undersökningar och behandlingar. Du arbetar förebyggande för att främja hälsa och möter människor i olika livssituationer. Om du väljer sjuksköterskeyrket får du får ett meningsfullt arbete där varje dag räknas. Du blir en del av ett team som samarbetar för patientens bästa. Du utvecklas ständigt genom ny forskning och digitala lösningar. Du har möjlighet att specialisera dig, forska eller ta ledande roller i framtiden.
Hos oss får du en modern utbildning som kombinerar teori och praktik. Huvudämnet är omvårdnadsvetenskap, kompletterat med medicin. Utbildningen innehåller också samhälls- och beteendevetenskapliga perspektiv såsom folkhälsa, kulturell kompetens och e-hälsa.
Studierna varvas med föreläsningar, seminarier, workshops och praktisk träning. En stor del av utbildningen är verksamhetsförlagd (VFU), där du får erfarenhet från olika vårdmiljöer i Örebro läns tolv kommuner. Det kan innebära pendling eller tillfälligt boende på annan ort, en chans att upptäcka nya miljöer och arbetsplatser.
I samband med genomförande av verksamhetsförlagd utbildning (VFU) kommer du att behöva uppvisa utdrag ur polisens belastningsregister. Om du som student inte kan visa upp ett sådant utdrag på begäran eller om det finns noteringar i utdraget så kan du nekas möjlighet att genomföra VFU. Det kan i sin tur medföra att du inte har möjlighet att slutföra utbildningen du antagits till.
Efter examen har du en trygg arbetsmarknad och många karriärvägar. Du kan arbeta inom olika verksamheter och studera vidare till specialistsjuksköterska. Möjligheterna är stora, både i Sverige och internationellt.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Örebro universitet
Liknande program vid Örebro universitet
- LäkarprogrammetÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI21,51HP1,65Sök/plats43,4
- RöntgensjuksköterskeprogrammetÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI15,18HP0,55Sök/plats11,6
- ArbetsterapeutprogrammetÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI*HP*Sök/plats6,2
- Audionomprogrammet (studieort Örebro)Örebro universitet · Örebro · HT 2026BI15,62HP0,40Sök/plats11,1
- Biomedicinska analytikerprogrammet, Inriktning LaboratoriemedicinÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI*HP*Sök/plats3,7
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - ambulanssjukvårdÖrebro universitet · Örebro · HT 2026BI–HP–Sök/plats4,9
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,75 | 87 | 16,56 | 52 | 295 |
| BII | 16,38 | 37 | 16,36 | 23 | 349 |
| HP | 0,75 | 67 | 0,75 | 41 | 358 |
| BF | 3,50 | 7 | 3,50 | 4 | 40 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 0 |
| DA | * | 2 | * | 2 | 0 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 15,20 | 93 | 14,99 | 53 | 176 |
| BII | 15,69 | 46 | 15,76 | 33 | 241 |
| HP | 0,55 | 75 | 0,55 | 47 | 225 |
| BF | 3,00 | 6 | 3,00 | 4 | 21 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 4 |
| DA | * | 1 | * | 1 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 1 583 | 85 % | – | – |
| Män | 276 | 15 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 1 021 | 55 % | – | – |
| 25–34 år | 582 | 31 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 256 | 14 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Sjuksköterskeprogrammet vid Örebro universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 16,56 i betygsgruppen BI, 16,36 i BII, 0,75 på högskoleprovet.
Hur många sökte Sjuksköterskeprogrammet HT 2026?
2 149 personer sökte, och 446 hade programmet som förstahandsval. 122 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,15 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Karolinska institutet, Sophiahemmet Högskola, Uppsala universitet, Göteborgs universitet, Röda korsets högskola och 16 andra lärosäten.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod