Sjuksköterskeprogrammet
Röda korsets högskola, Huddinge
- Mycket hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Sjuksköterskeexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 3 287 sökande hittills, varav 549 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
19,5 sökande per antagen.
VT 2026
15,8 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,80 | 16,98 | −0,82 | 523 | −0,85 |
| BII | 17,91 | 17,41 | −0,50 | 680 | −0,51 |
| HP | 0,90 | 0,85 | −0,05 | 590 | −0,08 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+0,40)
- HP 5 år: stabil (+0,10)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 3 287 | 549 | ||||
| HT 2026 | 16,98 | 17,41 | 0,85 | 3 698 | 542 | 190 |
| VT 2026 | 15,45 | 16,55 | 0,70 | 2 997 | 562 | 190 |
| HT 2025 | 16,45 | 16,90 | 0,70 | 3 244 | 534 | 190 |
| VT 2025 | 14,95 | 15,89 | 0,55 | 2 646 | 558 | 190 |
| HT 2024 | 16,16 | 16,59 | 0,70 | 3 243 | 603 | 190 |
| VT 2024 | 14,64 | 15,65 | 0,50 | 2 514 | 497 | 190 |
| HT 2023 | 15,70 | 16,45 | 0,60 | 2 923 | 575 | 185 |
| VT 2023 | 14,75 | 15,74 | 0,55 | 2 433 | 532 | 190 |
| HT 2022 | 16,06 | 16,83 | 0,65 | 3 338 | 582 | 180 |
| VT 2022 | 15,48 | 16,52 | 0,65 | 2 632 | 382 | 165 |
| HT 2021 | 16,58 | 17,17 | 0,75 | 3 347 | 511 | 165 |
| VT 2021 | 16,08 | 16,60 | 0,65 | 2 472 | 380 | 166 |
| HT 2020 | 17,36 | 17,60 | 0,70 | 3 173 | 547 | 160 |
| VT 2020 | 15,10 | 15,46 | 0,50 | 1 773 | 275 | 150 |
| HT 2019 | 16,29 | 16,79 | 0,65 | 2 258 | 394 | 135 |
| VT 2019 | 14,30 | 15,30 | 0,40 | 1 497 | 239 | 135 |
| HT 2018 | 15,51 | 16,10 | 0,55 | 2 301 | 397 | 180 |
| VT 2018 | 14,04 | 15,50 | 0,45 | 1 746 | 297 | 180 |
| HT 2017 | 15,80 | 16,55 | 0,65 | 2 622 | 424 | 180 |
| VT 2012 | 17,63 | 18,09 | 0,90 | 1 999 | 335 | 90 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Karolinska institutet | Huddinge | 18,40 | 1,05 | 24,9 | 5 122 |
| Sophiahemmet Högskola | Stockholm | 18,08 | 1,20 | 29,1 | 4 512 |
| Uppsala universitet | Uppsala | 18,69 | 1,10 | 29,3 | 4 108 |
| Göteborgs universitet | Göteborg | 19,05 | 1,20 | 27,0 | 3 914 |
| Karolinska institutet (distans) | Huddinge | 19,30 | 1,05 | 48,7 | 3 895 |
| Röda korsets högskola | Huddinge | 16,98 | 0,85 | 19,5 | 3 698 |
| Marie Cederschiöld Högskola | Stockholm | 16,85 | 0,90 | 20,4 | 3 466 |
| Lunds universitet | Lund | 19,75 | 1,25 | 29,9 | 3 381 |
| Malmö universitet | Malmö | 18,23 | 0,95 | 23,0 | 3 221 |
| Högskolan Dalarna (distans) | Falun | 16,51 | 0,65 | 23,4 | 2 923 |
| Mälardalens universitet | Västerås | 15,99 | 0,70 | 24,9 | 2 616 |
| Mälardalens universitet | Eskilstuna | 15,94 | 0,65 | 24,1 | 2 410 |
| Linköpings universitet | Linköping | 18,46 | 1,05 | 29,6 | 2 188 |
| Örebro universitet | Örebro | 16,56 | 0,75 | 17,6 | 2 149 |
Om programmet
Sjuksköterskeprogrammet är en utbildning som ger två examina; yrkesexamen sjuksköterskeexamen och kandidatexamen inom huvudområdet omvårdnad. Utbildningen ger möjlighet att söka om legitimation inom yrket. Röda Korsets Högskola har internationell profil.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Röda korsets högskola
Liknande program vid Röda korsets högskola
- Specialistsjuksköterskeprogram med inriktning mot intensivvårdRöda korsets högskola · Huddinge · HT 2026BI–HP–Sök/plats2,1
- Specialistsjuksköterskeprogram med inriktning mot infektionssjukvårdRöda korsets högskola · Ortsoberoende · HT 2026BI–HP–Sök/plats1,8
- Specialistsjuksköterskeprogram med inriktning mot psykiatrisk vårdRöda korsets högskola · Huddinge · HT 2026BI–HP–Sök/plats1,7
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,80 | 81 | 16,98 | 76 | 523 |
| BII | 17,91 | 43 | 17,41 | 43 | 680 |
| HP | 0,90 | 66 | 0,85 | 62 | 590 |
| BF | 4,00 | 9 | 4,00 | 8 | 90 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 13 |
| DA | * | 1 | * | 1 | 0 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,30 | 79 | 15,45 | 74 | 349 |
| BII | 16,74 | 47 | 16,55 | 45 | 518 |
| HP | 0,75 | 65 | 0,70 | 62 | 427 |
| BF | 3,50 | 7 | 3,50 | 7 | 61 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 14 |
| DA | * | 1 | * | 1 | 0 |
| PG | * | 1 | * | 1 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 2 806 | 85 % | – | – |
| Män | 481 | 15 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 1 058 | 32 % | – | – |
| 25–34 år | 1 137 | 35 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 1 092 | 33 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Sjuksköterskeprogrammet vid Röda korsets högskola HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 16,98 i betygsgruppen BI, 17,41 i BII, 0,85 på högskoleprovet.
Hur många sökte Sjuksköterskeprogrammet HT 2026?
3 698 personer sökte, och 542 hade programmet som förstahandsval. 190 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,53 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Karolinska institutet, Sophiahemmet Högskola, Uppsala universitet, Göteborgs universitet, Marie Cederschiöld Högskola och 16 andra lärosäten.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod