Sjuksköterskeprogrammet
- Mycket hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 2 580 sökande hittills, varav 845 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
23,0 sökande per antagen.
VT 2026
15,1 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,83 | 18,23 | −0,60 | 529 | −0,55 |
| BII | 18,75 | 18,45 | −0,30 | 468 | −0,48 |
| HP | 1,00 | 0,95 | −0,05 | 549 | −0,07 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stabil (+0,03)
- HP 5 år: stabil (oförändrat)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 2 580 | 845 | ||||
| HT 2026 | 18,23 | 18,45 | 0,95 | 3 221 | 870 | 140 |
| VT 2026 | 17,17 | 17,36 | 0,85 | 2 193 | 745 | 145 |
| HT 2025 | 18,33 | 18,10 | 0,95 | 2 876 | 815 | 140 |
| VT 2025 | 16,59 | 17,13 | 0,75 | 1 238 | 526 | 161 |
| HT 2024 | 18,00 | 18,26 | 0,85 | 2 562 | 680 | 125 |
| VT 2024 | 16,93 | 17,10 | 0,75 | 1 845 | 592 | 125 |
| HT 2023 | 18,18 | 17,30 | 0,90 | 2 402 | 584 | 125 |
| VT 2023 | 16,42 | 17,10 | 0,65 | 1 754 | 494 | 130 |
| HT 2022 | 17,81 | 17,70 | 0,85 | 2 588 | 638 | 125 |
| VT 2022 | 16,90 | 17,32 | 0,85 | 1 947 | 538 | 130 |
| HT 2021 | 18,20 | 18,37 | 0,95 | 2 831 | 691 | 130 |
| VT 2021 | 16,84 | 17,54 | 0,75 | 1 872 | 523 | 140 |
| HT 2020 | 18,40 | 17,71 | 0,95 | 2 480 | 644 | 120 |
| VT 2020 | 16,19 | 16,35 | 0,75 | 1 385 | 428 | 120 |
| HT 2019 | 17,25 | 17,70 | 0,90 | 1 895 | 463 | 110 |
| VT 2019 | 15,55 | 16,27 | 0,70 | 1 342 | 423 | 140 |
| HT 2018 | 17,14 | 17,27 | 0,85 | 2 232 | 475 | 150 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Karolinska institutet | Huddinge | 18,40 | 1,05 | 24,9 | 5 122 |
| Sophiahemmet Högskola | Stockholm | 18,08 | 1,20 | 29,1 | 4 512 |
| Uppsala universitet | Uppsala | 18,69 | 1,10 | 29,3 | 4 108 |
| Göteborgs universitet | Göteborg | 19,05 | 1,20 | 27,0 | 3 914 |
| Karolinska institutet (distans) | Huddinge | 19,30 | 1,05 | 48,7 | 3 895 |
| Röda korsets högskola | Huddinge | 16,98 | 0,85 | 19,5 | 3 698 |
| Marie Cederschiöld Högskola | Stockholm | 16,85 | 0,90 | 20,4 | 3 466 |
| Lunds universitet | Lund | 19,75 | 1,25 | 29,9 | 3 381 |
| Malmö universitet | Malmö | 18,23 | 0,95 | 23,0 | 3 221 |
| Högskolan Dalarna (distans) | Falun | 16,51 | 0,65 | 23,4 | 2 923 |
| Mälardalens universitet | Västerås | 15,99 | 0,70 | 24,9 | 2 616 |
| Mälardalens universitet | Eskilstuna | 15,94 | 0,65 | 24,1 | 2 410 |
| Linköpings universitet | Linköping | 18,46 | 1,05 | 29,6 | 2 188 |
| Örebro universitet | Örebro | 16,56 | 0,75 | 17,6 | 2 149 |
Om programmet
Sjuksköterskeprogrammet vid Malmö universitet leder fram till en yrkesexamen innefattande sjuksköterskeexamen samt en kandidatexamen, inom huvudområdet omvårdnad. Programmet genomförs på hel fart. Utbildningen omfattar totalt 180 högskolepoäng och indelas i 6 terminer med sammanlagt 10 kurser. Utbildningens teoretiska avsnitt är förlagda till campus på Malmö universitet. Den verksamhetsförlagda utbildningen är förlagd till olika kliniska verksamheter och studenten följer då de tider som förekommer där, vilket kan innebära kvällar, helger samt eventuell nattjänstgöring. Verksamhetsförlagd utbildning genomförs företrädesvis vid den antagningsort med omnejd som anges i antagningsbeskedet. Byte av antagningsort beviljas endast undantagsvis efter särskild ansökan.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Malmö universitet
Liknande program vid Malmö universitet
- TandläkarutbildningMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI20,65HP1,40Sök/plats23,3
- TandhygienistutbildningMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI17,50HP0,85Sök/plats23,4
- ReceptarieprogrammetMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI16,09HP0,65Sök/plats7,3
- TandteknikerutbildningMalmö universitet · Malmö · HT 2025BI15,63HP0,50Sök/plats11,1
- Biomedicinska analytikerprogrammetMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI15,72HP0,75Sök/plats6,0
- Idrottsvetenskapligt program - Fysisk aktivitet och hälsaMalmö universitet · Malmö · HT 2026BI*HP*Sök/plats5,9
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,83 | 70 | 18,23 | 59 | 529 |
| BII | 18,75 | 27 | 18,45 | 25 | 468 |
| HP | 1,00 | 54 | 0,95 | 47 | 549 |
| BF | 4,00 | 7 | 4,00 | 7 | 88 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 4 |
| DA | * | 2 | * | 2 | 0 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,71 | 68 | 17,17 | 60 | 332 |
| BII | 17,65 | 31 | 17,36 | 29 | 353 |
| HP | 0,90 | 54 | 0,85 | 49 | 368 |
| BF | 4,00 | 6 | 4,00 | 6 | 55 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 2 |
| DA | * | 1 | * | 1 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 2 148 | 83 % | – | – |
| Män | 432 | 17 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 1 189 | 46 % | – | – |
| 25–34 år | 885 | 34 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 506 | 20 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Sjuksköterskeprogrammet vid Malmö universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 18,23 i betygsgruppen BI, 18,45 i BII, 0,95 på högskoleprovet.
Hur många sökte Sjuksköterskeprogrammet HT 2026?
3 221 personer sökte, och 870 hade programmet som förstahandsval. 140 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −0,10 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Karolinska institutet, Sophiahemmet Högskola, Uppsala universitet, Göteborgs universitet, Röda korsets högskola och 16 andra lärosäten.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod