Sjuksköterskeprogrammet
- Mycket hård konkurrens
- 180 hp
- Distans
- Helfart
- Dagtid
- Sjuksköterskeexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 2 613 sökande hittills, varav 628 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
23,4 sökande per antagen.
VT 2026
10,4 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,40 | 16,51 | −0,89 | 367 | −0,76 |
| BII | 17,54 | 16,43 | −1,11 | 522 | −0,53 |
| HP | 0,75 | 0,65 | −0,10 | 341 | −0,06 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (+0,36)
- HP 5 år: stabil (oförändrat)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 2 613 | 628 | ||||
| HT 2026 | 16,51 | 16,43 | 0,65 | 2 923 | 741 | 125 |
| VT 2026 | 14,22 | 15,63 | 0,45 | 1 770 | 383 | 170 |
| HT 2025 | 14,74 | 15,85 | 0,45 | 1 912 | 460 | 175 |
| VT 2025 | 13,56 | 14,69 | 0,35 | 1 531 | 398 | 170 |
| HT 2024 | 14,47 | 15,45 | 0,40 | 1 769 | 496 | 180 |
| VT 2024 | 13,80 | 14,94 | 0,40 | 1 631 | 433 | 180 |
| HT 2023 | 15,00 | 15,98 | 0,50 | 1 905 | 544 | 180 |
| VT 2023 | 13,84 | 15,23 | 0,45 | 1 637 | 402 | 160 |
| HT 2022 | 15,21 | 16,30 | 0,65 | 2 318 | 622 | 150 |
| VT 2022 | 14,80 | 15,80 | 0,50 | 1 796 | 419 | 150 |
| HT 2021 | 16,15 | 16,61 | 0,65 | 2 277 | 550 | 150 |
| VT 2021 | 14,65 | 16,06 | 0,55 | 1 542 | 406 | 150 |
| HT 2020 | 16,24 | 17,17 | 0,45 | 1 806 | 478 | 140 |
| VT 2020 | 14,68 | 15,67 | 0,30 | 985 | 271 | 130 |
| VT 2011 | 15,23 | 15,83 | 0,50 | 906 | 249 | 100 |
| HT 2010 | 17,10 | 16,33 | 0,70 | 1 203 | 357 | 85 |
| VT 2010 | 0,70 | 867 | 268 | 80 | ||
| HT 2009 | 0,90 | 1 121 | 394 | 75 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Karolinska institutet | Huddinge | 18,40 | 1,05 | 24,9 | 5 122 |
| Sophiahemmet Högskola | Stockholm | 18,08 | 1,20 | 29,1 | 4 512 |
| Uppsala universitet | Uppsala | 18,69 | 1,10 | 29,3 | 4 108 |
| Göteborgs universitet | Göteborg | 19,05 | 1,20 | 27,0 | 3 914 |
| Karolinska institutet (distans) | Huddinge | 19,30 | 1,05 | 48,7 | 3 895 |
| Röda korsets högskola | Huddinge | 16,98 | 0,85 | 19,5 | 3 698 |
| Marie Cederschiöld Högskola | Stockholm | 16,85 | 0,90 | 20,4 | 3 466 |
| Lunds universitet | Lund | 19,75 | 1,25 | 29,9 | 3 381 |
| Malmö universitet | Malmö | 18,23 | 0,95 | 23,0 | 3 221 |
| Högskolan Dalarna (distans) | Falun | 16,51 | 0,65 | 23,4 | 2 923 |
| Mälardalens universitet | Västerås | 15,99 | 0,70 | 24,9 | 2 616 |
| Mälardalens universitet | Eskilstuna | 15,94 | 0,65 | 24,1 | 2 410 |
| Linköpings universitet | Linköping | 18,46 | 1,05 | 29,6 | 2 188 |
| Örebro universitet | Örebro | 16,56 | 0,75 | 17,6 | 2 149 |
Om programmet
Programmet erbjuds delvis nätbaserat men även med obligatoriska träffar på campus, därmed finns möjligheten att studera en del på distans. Praktiken, som utgör ungefär 1/3 av utbildningen, genomförs i hela Dalarna och fördelas i samverkan med studentkåren. Sjuksköterskeprogrammet förbereder framtidens sjuksköterskor för att samverka, leda och utveckla hälso- och sjukvården såväl nationellt som internationellt. Omvårdnad är sjuksköterskans huvudsakliga ämnes- och kunskapsområde. Inom ämnet omvårdnad utvecklas kunskap om hur individer, familjer och samhällen kan uppnå, bevara eller återvinna hälsa och livskvalitet under alla skeden i livet.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Högskolan Dalarna
Liknande program vid Högskolan Dalarna
- IdrottstränarprogrammetHögskolan Dalarna · Falun · HT 2026BI13,47HP*Sök/plats4,5
- Specialistsjuksköterskeutbildning till distriktssköterskaHögskolan Dalarna · Falun · HT 2026BI–HP–Sök/plats2,8
- Ämneslärarprogrammet inriktning grundskolans årskurs 7-9 ingång idrott och hälsaHögskolan Dalarna · Falun · HT 2026BI*HP*Sök/plats5,0
- Specialistsjuksköterskeprogram inom vård av äldreHögskolan Dalarna · Ortsoberoende · HT 2026BI–HP–Sök/plats2,0
- Specialistsjuksköterska med inriktning demensvårdHögskolan Dalarna · Ortsoberoende · HT 2026BI–HP–Sök/plats1,7
- Ämneslärarprogrammet inriktning gymnasieskolan ingång idrott och hälsaHögskolan Dalarna · Falun · HT 2026BI*HP*Sök/plats5,6
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,40 | 60 | 16,51 | 49 | 367 |
| BII | 17,54 | 33 | 16,43 | 29 | 522 |
| HP | 0,75 | 50 | 0,65 | 42 | 341 |
| BF | 3,50 | 5 | 3,50 | 4 | 43 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 14 |
| DA | * | 2 | * | 1 | 0 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 14,85 | 85 | 14,22 | 65 | 187 |
| BII | 15,83 | 52 | 15,63 | 42 | 315 |
| HP | 0,50 | 74 | 0,45 | 57 | 187 |
| BF | 3,00 | 8 | 3,00 | 5 | 22 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 12 |
| DA | * | 1 | * | 1 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 2 183 | 84 % | – | – |
| Män | 430 | 16 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 491 | 19 % | – | – |
| 25–34 år | 1 117 | 43 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 1 005 | 38 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Sjuksköterskeprogrammet vid Högskolan Dalarna HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 16,51 i betygsgruppen BI, 16,43 i BII, 0,65 på högskoleprovet.
Hur många sökte Sjuksköterskeprogrammet HT 2026?
2 923 personer sökte, och 741 hade programmet som förstahandsval. 125 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +1,77 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Karolinska institutet, Sophiahemmet Högskola, Uppsala universitet, Göteborgs universitet, Röda korsets högskola och 16 andra lärosäten.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod