Röntgensjuksköterskeprogrammet
- Mycket hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
24,7 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,70 | 17,67 | −1,03 | 131 | −1,21 |
| BII | 17,97 | 17,97 | oförändrat | 135 | −0,56 |
| HP | 1,10 | 1,00 | −0,10 | 140 | −0,16 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+1,47)
- HP 5 år: stigande (+0,40)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 17,67 | 17,97 | 1,00 | 814 | 110 | 33 |
| HT 2025 | 16,66 | 17,65 | 0,80 | 634 | 100 | 35 |
| HT 2024 | 16,63 | 16,60 | 0,60 | 552 | 64 | 35 |
| HT 2023 | 15,39 | 16,75 | 0,60 | 501 | 61 | 35 |
| HT 2022 | 16,30 | 17,36 | 0,70 | 610 | 71 | 35 |
| HT 2021 | 16,20 | 17,01 | 0,60 | 645 | 84 | 30 |
| HT 2020 | 16,30 | 16,37 | 0,55 | 362 | 47 | 30 |
| HT 2019 | 14,79 | 16,59 | 0,55 | 322 | 41 | 30 |
| HT 2018 | 15,57 | 16,30 | 0,80 | 443 | 56 | 30 |
| HT 2017 | 16,29 | 17,21 | 0,75 | 441 | 63 | 30 |
| HT 2016 | 16,00 | 16,42 | 0,85 | 517 | 55 | 30 |
| HT 2015 | 16,64 | 16,27 | 0,95 | 538 | 46 | 30 |
| HT 2014 | 17,82 | 16,84 | 0,90 | 738 | 55 | 30 |
| HT 2013 | 16,70 | 17,12 | 0,95 | 709 | 42 | 26 |
| HT 2012 | 16,70 | 16,06 | 0,70 | 462 | 36 | 24 |
| HT 2011 | 17,37 | 16,62 | 0,70 | 477 | 43 | 20 |
| HT 2010 | 16,92 | 17,25 | 0,90 | 482 | 50 | 20 |
| HT 2009 | 1,00 | 448 | 44 | 20 | ||
| HT 2008 | 0,50 | 346 | 31 | 20 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Karolinska institutet | Huddinge | 17,35 | 0,90 | 19,7 | 1 083 |
| Göteborgs universitet | Göteborg | 17,81 | 0,95 | 22,8 | 1 025 |
| Jönköping University (distans) | Jönköping | 17,87 | 98,5 | 985 | |
| Luleå tekniska universitet (distans) | Luleå | 14,67 | 0,45 | 12,7 | 888 |
| Lunds universitet | Lund | 17,45 | 0,90 | 16,6 | 831 |
| Uppsala universitet | Uppsala | 17,67 | 1,00 | 24,7 | 814 |
| Örebro universitet | Örebro | 15,18 | 0,55 | 11,6 | 811 |
| Jönköping University (distans) | Linköping | 16,48 | 41,2 | 700 | |
| Jönköping University | Linköping | 16,27 | 29,9 | 539 | |
| Jönköping University (distans) | Växjö | 17,15 | 75,1 | 526 | |
| Jönköping University (distans) | Kalmar | 15,47 | 60,7 | 425 | |
| Umeå universitet | Umeå | 13,18 | 0,15 | 6,8 | 252 |
Om programmet
Röntgensjuksköterskans arbete omfattar både omvårdnad och teknik. Den primära uppgiften för dig som röntgensjuksköterska är att göra undersökningar och att därmed framställa bildmaterial så att en säker diagnos kan ställas. Samtidigt ska hänsyn tas till de omvårdnadsbehov varje patient har. I en teknikbaserad verksamhet har du en betydelsefull uppgift i att värna om patientens trygghet, säkerhet och välbefinnande.
Röntgensjuksköterskan beslutar hur undersökningen ska utföras med utgångspunkt från kunskaper i bland annat anatomi, sjukdomslära, undersökningars utförande samt utrustningens funktion och uppbyggnad. Strålskydd och strålningens verkan på människokroppen är särskilt viktiga kunskaper.
Röntgensjuksköterskeprogrammet är treårigt där du får kunskaper inom radiografi, medicin, fysik, teknologi och omvårdnad. Röntgensjuksköterskans yrkesroll genomgår en ständig förändring beträffande den metodik och teknik som används. I yrkesfunktionen ingår även att arbeta med utveckling av metoder och tekniker och med kvalitetssäkring.
Som röntgensjuksköterska kan du jobba på röntgenkliniker inom landstinget eller hos privata vårdgivare. Röntgensjuksköterskor arbetar även som applikationsspecialister hos leverantörer av röntgenapparatur och inom läkemedelsföretag.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Uppsala universitet
Liknande program vid Uppsala universitet
- LäkarprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI22,19HP1,75Sök/plats41,1
- SjuksköterskeprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,69HP1,10Sök/plats29,3
- ApotekarprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,85HP1,15Sök/plats12,4
- FysioterapeutprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,00HP1,10Sök/plats31,0
- ReceptarieprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI17,85HP0,80Sök/plats14,0
- Biomedicinska analytikerprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,54HP1,25Sök/plats16,9
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,70 | 13 | 17,67 | 13 | 131 |
| BII | 17,97 | 6 | 17,97 | 6 | 135 |
| HP | 1,10 | 13 | 1,00 | 13 | 140 |
| BF | 4,00 | 1 | 3,00 | 1 | 12 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 2 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 648 | 80 % | 26 | 79 % |
| Män | 166 | 20 % | 7 | 21 % |
| 24 år eller yngre | 451 | 55 % | 17 | 52 % |
| 25–34 år | 218 | 27 % | 11 | 33 % |
| 35 år eller äldre | 145 | 18 % | 5 | 15 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Röntgensjuksköterskeprogrammet vid Uppsala universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 17,67 i betygsgruppen BI, 17,97 i BII, 1,00 på högskoleprovet.
Hur många sökte Röntgensjuksköterskeprogrammet HT 2026?
814 personer sökte, och 110 hade programmet som förstahandsval. 33 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +1,01 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Karolinska institutet, Göteborgs universitet, Jönköping University, Luleå tekniska universitet, Lunds universitet och 2 andra lärosäten.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod