Läkarprogrammet
- Mycket hård konkurrens
- 360 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Läkarexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 3 317 sökande hittills, varav 1 088 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
33,8 sökande per antagen.
VT 2026
21,0 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 22,29 | 22,26 | −0,03 | 1 321 | −0,02 |
| BII | 22,29 | 22,29 | oförändrat | 571 | oförändrat |
| HP | 1,80 | 1,80 | oförändrat | 1 553 | oförändrat |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stabil (−0,03)
- HP 5 år: stabil (+0,05)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 3 317 | 1 088 | ||||
| HT 2026 | 22,26 | 22,29 | 1,80 | 5 201 | 1 614 | 154 |
| VT 2026 | 21,88 | 22,08 | 1,75 | 3 362 | 1 100 | 160 |
| HT 2025 | 22,29 | 22,29 | 1,75 | 4 989 | 1 523 | 155 |
| VT 2025 | 21,80 | 22,05 | 1,70 | 3 272 | 978 | 160 |
| HT 2024 | 22,29 | 22,25 | 1,75 | 4 786 | 1 455 | 169 |
| VT 2024 | 21,88 | 22,10 | 1,70 | 3 184 | 995 | 161 |
| HT 2023 | 22,29 | 22,23 | 1,75 | 5 005 | 1 541 | 160 |
| VT 2023 | 21,82 | 22,03 | 1,70 | 3 246 | 906 | 160 |
| HT 2022 | 22,24 | 22,14 | 1,70 | 4 660 | 1 318 | 155 |
| VT 2022 | 21,93 | 22,01 | 1,70 | 3 093 | 902 | 145 |
| HT 2021 | 22,29 | 22,19 | 1,75 | 4 902 | 1 383 | 140 |
| VT 2021 | 21,77 | 22,05 | 1,65 | 2 575 | 791 | 160 |
| HT 2020 | 22,29 | 22,08 | 1,70 | 4 972 | 1 400 | 150 |
| VT 2020 | 21,51 | 21,62 | 1,70 | 2 577 | 730 | 170 |
| HT 2019 | 22,08 | 21,92 | 1,75 | 3 990 | 1 032 | 155 |
| VT 2019 | 21,27 | 21,76 | 1,70 | 2 440 | 680 | 170 |
| HT 2018 | 21,98 | 22,08 | 1,75 | 4 495 | 1 096 | 155 |
| VT 2018 | 21,30 | 21,65 | 1,75 | 3 123 | 708 | 150 |
| HT 2017 | 22,10 | 22,20 | 1,80 | 5 103 | 1 128 | 140 |
| VT 2017 | 21,72 | 22,20 | 1,75 | 3 294 | 739 | 126 |
| HT 2016 | 22,13 | 22,30 | 1,80 | 5 161 | 995 | 128 |
| VT 2016 | 21,66 | 22,20 | 1,75 | 3 310 | 690 | 130 |
| HT 2015 | 22,20 | 22,24 | 1,80 | 5 362 | 1 113 | 132 |
| VT 2015 | 21,82 | 22,30 | 1,80 | 3 336 | 711 | 132 |
| HT 2014 | 22,50 | 22,50 | 1,80 | 5 820 | 1 276 | 130 |
| VT 2014 | 22,00 | 22,50 | 1,75 | 3 043 | 652 | 130 |
| HT 2013 | 22,40 | 22,50 | 1,80 | 5 173 | 1 052 | 130 |
| VT 2013 | 22,05 | 22,41 | 1,70 | 2 671 | 597 | 135 |
| HT 2012 | 22,40 | 22,50 | 1,80 | 4 744 | 1 053 | 135 |
| VT 2012 | 22,00 | 22,50 | 1,80 | 2 678 | 532 | 130 |
| HT 2011 | 22,40 | 22,50 | 1,90 | 3 914 | 965 | 130 |
| VT 2011 | 22,08 | 22,50 | 1,80 | 2 348 | 491 | 126 |
| HT 2010 | 22,50 | 22,50 | 1,90 | 4 595 | 1 060 | 126 |
| VT 2010 | 1,80 | 2 678 | 531 | 126 | ||
| HT 2009 | 1,80 | 4 511 | 865 | 126 | ||
| VT 2009 | 1,80 | 2 449 | 449 | 108 | ||
| HT 2008 | 1,90 | 3 973 | 698 | 104 | ||
| VT 2008 | 1,90 | 108 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet | Uppsala | 22,19 | 1,75 | 41,1 | 5 551 |
| Göteborgs universitet | Göteborg | 21,88 | 1,70 | 28,6 | 5 431 |
| Karolinska institutet | Solna | 22,29 | 1,75 | 23,2 | 5 296 |
| Lunds universitet | Lund | 22,26 | 1,80 | 33,8 | 5 201 |
| Linköpings universitet | Linköping | 21,56 | 1,65 | 27,3 | 5 058 |
| Umeå universitet | Umeå | 21,30 | 1,60 | 25,6 | 4 737 |
| Örebro universitet | Örebro | 21,51 | 1,65 | 43,4 | 4 558 |
Om programmet
Vill du arbeta med människor och göra skillnad i deras liv? Lockas du av att kombinera medicinska kunskaper, praktiska färdigheter och vetenskapligt tänkande? Vill du ha ett spännande, utmanande och ansvarsfullt yrke? Då är läkaryrket för dig!
Läkarprogrammet är tolv terminer och leder till läkarexamen. På de första fyra terminerna lär du dig om den friska kroppen, sjukliga förändringar och hur människor upplever hälsa och sjukdom. PBL (problembaserat lärande) är bärande undervisningsmetod, med arbete i grupp utifrån olika fall. Även föreläsningar, teoretiska gruppövningar, övningar i undersökningsteknik med studentkamrater och klinisk praktik ingår. Under termin 5 förbereder du dig ytterligare, både teoretiskt och praktiskt, på att verka i sjukvården och gör ett kortare vetenskapligt projektarbete. Du måste successivt ta allt större ansvar för ditt eget lärande, vilket är en viktig förberedelse för de kliniska terminerna.
På termin 6-9 integreras kunskaperna från tidigare kurser med diagnostik, behandling och bemötande vid olika sjukdomar. Teoretiska kunskaper belyses vid falldiskussioner där du förväntas vara väl förberedd. Du tränar undersökningsteknik och deltar aktivt i simulerade övningar av komplexa scenarier från sjukvården. Samtidigt tillbringar du mycket tid i sjukvården under handledning och får tillämpa teoretiska och praktiska kunskaper. Här förekommer också jourer på kvällar och helger.
Termin 10 ägnas åt examensarbete och termin 11 och 12 åt öppenvård, akuta sjukdomstillstånd samt valbara moment. Du tillbringar mycket tid på vårdcentral med alltmer självständigt kliniskt arbete.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 2, Kemi 2, Matematik 4/Matematik D. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 2, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Lunds universitet
Liknande program vid Lunds universitet
- SjuksköterskeprogrammetLunds universitet · Lund · HT 2026BI19,75HP1,25Sök/plats29,9
- FysioterapeutprogrammetLunds universitet · Lund · HT 2026BI19,90HP1,20Sök/plats27,9
- Civilingenjörsutbildning i medicin och teknikLunds universitet · Lund · HT 2026BI20,60HP1,60Sök/plats16,4
- BiomedicinprogrammetLunds universitet · Lund · HT 2026BI22,04HP1,55Sök/plats46,0
- RöntgensjuksköterskeprogrammetLunds universitet · Lund · HT 2026BI17,45HP0,90Sök/plats16,6
- ArbetsterapeutprogrammetLunds universitet · Lund · HT 2026BI17,59HP0,85Sök/plats17,4
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 22,29 | 107 | 22,26 | 72 | 1 321 |
| BII | 22,29 | 21 | 22,29 | 15 | 571 |
| HP | 1,80 | 67 | 1,80 | 53 | 1 553 |
| BF | 4,00 | 3 | 4,00 | 2 | 46 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 1 |
| DA | * | 11 | * | 12 | 0 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 21,98 | 111 | 21,88 | 78 | 858 |
| BII | 22,08 | 30 | 22,08 | 24 | 468 |
| HP | 1,75 | 74 | 1,75 | 54 | 1 059 |
| BF | 4,00 | 4 | 4,00 | 3 | 42 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 3 |
| DA | * | 1 | * | 1 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 2 135 | 64 % | – | – |
| Män | 1 182 | 36 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 2 475 | 75 % | – | – |
| 25–34 år | 625 | 19 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 217 | 7 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Läkarprogrammet vid Lunds universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 22,26 i betygsgruppen BI, 22,29 i BII, 1,80 på högskoleprovet.
Hur många sökte Läkarprogrammet HT 2026?
5 201 personer sökte, och 1 614 hade programmet som förstahandsval. 154 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −0,03 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Uppsala universitet, Göteborgs universitet, Karolinska institutet, Linköpings universitet, Umeå universitet och ett lärosäte till.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod