Fysioterapeutprogrammet
- Mycket hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Fysioterapeutexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 976 sökande hittills, varav 281 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
27,9 sökande per antagen.
VT 2026
16,9 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,40 | 19,90 | −0,50 | 232 | −0,60 |
| BII | 19,66 | 19,66 | oförändrat | 142 | −0,23 |
| HP | 1,25 | 1,20 | −0,05 | 215 | −0,07 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stabil (+0,09)
- HP 5 år: fallande (−0,10)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 976 | 281 | ||||
| HT 2026 | 19,90 | 19,66 | 1,20 | 1 534 | 397 | 55 |
| VT 2026 | 18,39 | 19,65 | 1,15 | 927 | 275 | 55 |
| HT 2025 | 19,32 | 19,85 | 1,20 | 1 315 | 361 | 70 |
| VT 2025 | 18,19 | 18,42 | 1,00 | 852 | 275 | 75 |
| HT 2024 | 19,50 | 19,65 | 1,15 | 1 280 | 351 | 80 |
| VT 2024 | 17,98 | 17,52 | 1,05 | 696 | 207 | 70 |
| HT 2023 | 19,64 | 19,49 | 1,20 | 1 144 | 311 | 70 |
| VT 2023 | 18,85 | 18,80 | 1,15 | 739 | 208 | 57 |
| HT 2022 | 20,05 | 20,25 | 1,30 | 1 275 | 331 | 55 |
| VT 2022 | 18,90 | 19,40 | 1,25 | 916 | 229 | 51 |
| HT 2021 | 19,81 | 20,15 | 1,30 | 1 747 | 425 | 49 |
| VT 2021 | 19,50 | 19,40 | 1,20 | 1 076 | 321 | 49 |
| HT 2020 | 20,42 | 20,10 | 1,30 | 1 685 | 449 | 55 |
| VT 2020 | 19,38 | 19,65 | 1,25 | 904 | 249 | 55 |
| HT 2019 | 19,40 | 19,85 | 1,30 | 1 384 | 339 | 52 |
| VT 2019 | 19,70 | 18,78 | 1,25 | 917 | 268 | 42 |
| HT 2018 | 20,26 | 19,90 | 1,40 | 1 647 | 387 | 45 |
| VT 2018 | 19,90 | 19,65 | 1,30 | 1 095 | 287 | 40 |
| HT 2017 | 20,80 | 20,94 | 1,40 | 1 911 | 434 | 35 |
| VT 2017 | 20,60 | 20,51 | 1,30 | 1 226 | 273 | 37 |
| HT 2016 | 20,90 | 20,27 | 1,45 | 2 020 | 426 | 44 |
| VT 2016 | 20,20 | 19,12 | 1,35 | 1 368 | 310 | 48 |
| HT 2015 | 21,03 | 20,06 | 1,45 | 2 260 | 502 | 48 |
| VT 2015 | 20,00 | 19,58 | 1,35 | 1 247 | 282 | 48 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Göteborgs universitet | Göteborg | 19,70 | 1,25 | 33,0 | 1 979 |
| Uppsala universitet | Uppsala | 19,00 | 1,10 | 31,0 | 1 549 |
| Lunds universitet | Lund | 19,90 | 1,20 | 27,9 | 1 534 |
| Karolinska institutet | Huddinge | 17,84 | 1,00 | 13,2 | 1 515 |
| Linköpings universitet | Linköping | 18,23 | 1,05 | 20,3 | 1 178 |
| Mälardalens universitet | Västerås | 16,02 | 0,80 | 14,2 | 852 |
| Umeå universitet | Umeå | 17,26 | 0,90 | 14,4 | 735 |
| Mälardalens universitet | Karlshamn | 17,07 | 0,75 | 12,4 | 371 |
Om programmet
Vill du jobba nära människor och bidra till en bättre hälsa? Som fysioterapeut är du en naturlig del av det medicinska teamet kring patienten. I ditt arbete gör du bedömningar och ger behandling i förebyggande och rehabiliterande syfte.
Fysioterapeut är en av de största yrkesgrupperna inom hälso- och sjukvården och är en självklar del av ett medicinskt team. Du arbetar under eget ansvar med bedömningar samt förebyggande, behandlande och rehabiliterande åtgärder. Fysioterapeuter arbetar med individer och grupper i alla åldrar. Bedömningar och åtgärder riktas till patienter med sjukdomar och skador i olika organsystem, såsom andningsorganen, cirkulationssystemet, nervsystemet, rörelseorganen och till personer med psykisk sjukdom eller psykisk ohälsa. Dina insatser kommer göra skillnad i människors vardag. Hälsofrämjande åtgärder är en naturlig del av fysioterapeutens arbete.
Förutom att arbeta inom hälso-och sjukvård kan fysioterapeuter vara verksamma inom friskvård, idrottsmedicin, skolhälsovård, företagshälsa, produktutveckling och forskning.
Vetenskaplig grund
Fysioterapeutyrket vilar på vetenskaplig grund. Under utbildningen kommer du att studera vetenskapsområdet fysioterapi samt fördjupa dig inom anatomi, fysiologi, medicinska ämnen, biomekanik, pedagogik och beteendemedicin.
De teoretiska studierna varvas med praktisk färdighetsträning på kurskamrater och verksamhetsförlagd utbildning inom hälso- och sjukvården. Under utbildningen finns goda möjligheter till internationella kontakter och utbyten.
Fysioterapeutprogrammet i Lund har HBTQI-certifiering.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Idrott och hälsa 1, Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Idrott och hälsa nivå 1, Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Lunds universitet
Liknande program vid Lunds universitet
- LäkarprogrammetLunds universitet · Lund · HT 2026BI22,26HP1,80Sök/plats33,8
- SjuksköterskeprogrammetLunds universitet · Lund · HT 2026BI19,75HP1,25Sök/plats29,9
- Civilingenjörsutbildning i medicin och teknikLunds universitet · Lund · HT 2026BI20,60HP1,60Sök/plats16,4
- BiomedicinprogrammetLunds universitet · Lund · HT 2026BI22,04HP1,55Sök/plats46,0
- RöntgensjuksköterskeprogrammetLunds universitet · Lund · HT 2026BI17,45HP0,90Sök/plats16,6
- ArbetsterapeutprogrammetLunds universitet · Lund · HT 2026BI17,59HP0,85Sök/plats17,4
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,40 | 31 | 19,90 | 22 | 232 |
| BII | 19,66 | 9 | 19,66 | 9 | 142 |
| HP | 1,25 | 21 | 1,20 | 16 | 215 |
| BF | 4,00 | 1 | 4,00 | 1 | 8 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 1 |
| HVBAS | 1,00 | 8 | 1,00 | 7 | 8 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,97 | 33 | 18,39 | 26 | 130 |
| BII | 19,70 | 12 | 19,65 | 9 | 128 |
| HP | 1,20 | 23 | 1,15 | 19 | 153 |
| BF | 4,00 | 1 | 4,00 | 1 | 4 |
| DA | * | 1 | – | 0 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 612 | 63 % | – | – |
| Män | 364 | 37 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 554 | 57 % | – | – |
| 25–34 år | 294 | 30 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 128 | 13 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Fysioterapeutprogrammet vid Lunds universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 19,90 i betygsgruppen BI, 19,66 i BII, 1,20 på högskoleprovet.
Hur många sökte Fysioterapeutprogrammet HT 2026?
1 534 personer sökte, och 397 hade programmet som förstahandsval. 55 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,58 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Göteborgs universitet, Uppsala universitet, Karolinska institutet, Linköpings universitet, Mälardalens universitet och ett lärosäte till.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod