Fysioterapeutprogrammet
Mälardalens universitet, Karlshamn
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Fysioterapeutexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
12,4 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,60 | 17,07 | −0,53 | 44 | −0,53 |
| BII | 17,50 | 17,50 | oförändrat | 60 | oförändrat |
| HP | 0,80 | 0,75 | −0,05 | 42 | −0,05 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Göteborgs universitet | Göteborg | 19,70 | 1,25 | 33,0 | 1 979 |
| Uppsala universitet | Uppsala | 19,00 | 1,10 | 31,0 | 1 549 |
| Lunds universitet | Lund | 19,90 | 1,20 | 27,9 | 1 534 |
| Karolinska institutet | Huddinge | 17,84 | 1,00 | 13,2 | 1 515 |
| Linköpings universitet | Linköping | 18,23 | 1,05 | 20,3 | 1 178 |
| Mälardalens universitet | Västerås | 16,02 | 0,80 | 14,2 | 852 |
| Umeå universitet | Umeå | 17,26 | 0,90 | 14,4 | 735 |
| Mälardalens universitet | Karlshamn | 17,07 | 0,75 | 12,4 | 371 |
Om programmet
Behörighet: Grundläggande behörighet + Idrott och hälsa 1, Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Idrott och hälsa 1 kan ersättas med intyg på deltagande i gymnastik- eller idrottsverksamhet omfattande minst en gång per vecka under minst ett år. Eller: Idrott och hälsa nivå 1, Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2. Idrott och hälsa nivå 1 kan ersättas med intyg på deltagande i gymnastik- eller idrottsverksamhet omfattande minst en gång per vecka under minst ett år
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Mälardalens universitet
Liknande program vid Mälardalens universitet
- SjuksköterskeprogrammetMälardalens universitet · Västerås · HT 2026BI15,99HP0,70Sök/plats24,9
- SjuksköterskeprogrammetMälardalens universitet · Eskilstuna · HT 2026BI15,94HP0,65Sök/plats24,1
- SjuksköterskeprogrammetMälardalens universitet · Nyköping · HT 2026BI15,63HP0,60Sök/plats20,0
- Beteendevetenskapliga programmet - Arbetsliv, kommunikation och hälsaMälardalens universitet · Eskilstuna · VT 2026BI14,98HP0,50Sök/plats7,9
- FysioterapeutprogrammetMälardalens universitet · Västerås · HT 2026BI16,02HP0,80Sök/plats14,2
- Beteendevetenskapliga programmet - Arbetsliv, kommunikation och hälsaMälardalens universitet · Västerås · HT 2026BI15,61HP0,65Sök/plats7,6
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,60 | 17 | 17,07 | 13 | 44 |
| BII | 17,50 | 7 | 17,50 | 6 | 60 |
| HP | 0,80 | 13 | 0,75 | 10 | 42 |
| BF | 4,00 | 1 | 4,00 | 1 | 1 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 192 | 52 % | 19 | 63 % |
| Män | 179 | 48 % | 11 | 37 % |
| 24 år eller yngre | 216 | 58 % | 17 | 57 % |
| 25–34 år | 107 | 29 % | 7 | 23 % |
| 35 år eller äldre | 48 | 13 % | 6 | 20 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Fysioterapeutprogrammet vid Mälardalens universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 17,07 i betygsgruppen BI, 17,50 i BII, 0,75 på högskoleprovet.
Hur många sökte Fysioterapeutprogrammet HT 2026?
371 personer sökte, och 70 hade programmet som förstahandsval. 30 antogs i urval 2.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Göteborgs universitet, Uppsala universitet, Lunds universitet, Karolinska institutet, Linköpings universitet och 2 andra lärosäten.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod