Beteendevetenskapliga programmet - Arbetsliv, kommunikation och hälsa
Mälardalens universitet, Västerås
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
7,6 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,25 | 15,61 | −0,64 | 110 | −0,81 |
| BII | 16,40 | 15,54 | −0,86 | 78 | −0,62 |
| HP | 0,65 | 0,65 | oförändrat | 101 | −0,02 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 15,61 | 15,54 | 0,65 | 760 | 145 | 100 |
| HT 2025 | 16,19 | 15,83 | 0,55 | 859 | 169 | 100 |
Om programmet
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Mälardalens universitet
Liknande program vid Mälardalens universitet
- SjuksköterskeprogrammetMälardalens universitet · Västerås · HT 2026BI15,99HP0,70Sök/plats24,9
- SjuksköterskeprogrammetMälardalens universitet · Eskilstuna · HT 2026BI15,94HP0,65Sök/plats24,1
- SjuksköterskeprogrammetMälardalens universitet · Nyköping · HT 2026BI15,63HP0,60Sök/plats20,0
- Beteendevetenskapliga programmet - Arbetsliv, kommunikation och hälsaMälardalens universitet · Eskilstuna · VT 2026BI14,98HP0,50Sök/plats7,9
- FysioterapeutprogrammetMälardalens universitet · Västerås · HT 2026BI16,02HP0,80Sök/plats14,2
- Specialistsjuksköterskeutbildning med inriktning mot anestesisjukvårdMälardalens universitet · Västerås · HT 2026BI–HP1,20Sök/plats17,7
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,25 | 60 | 15,61 | 50 | 110 |
| BII | 16,40 | 17 | 15,54 | 14 | 78 |
| HP | 0,65 | 40 | 0,65 | 33 | 101 |
| BF | 3,50 | 3 | 3,50 | 3 | 9 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 1 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 2 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 642 | 84 % | 90 | 90 % |
| Män | 118 | 16 % | 10 | 10 % |
| 24 år eller yngre | 498 | 66 % | 73 | 73 % |
| 25–34 år | 165 | 22 % | 19 | 19 % |
| 35 år eller äldre | 97 | 13 % | 8 | 8 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Beteendevetenskapliga programmet - Arbetsliv, kommunikation och hälsa vid Mälardalens universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 15,61 i betygsgruppen BI, 15,54 i BII, 0,65 på högskoleprovet.
Hur många sökte Beteendevetenskapliga programmet - Arbetsliv, kommunikation och hälsa HT 2026?
760 personer sökte, och 145 hade programmet som förstahandsval. 100 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −0,58 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod