Sjuksköterskeprogrammet
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Sjuksköterskeexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 1 298 sökande hittills, varav 224 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
13,7 sökande per antagen.
VT 2026
14,4 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,51 | 16,15 | −0,36 | 237 | −0,98 |
| BII | 17,20 | 16,67 | −0,53 | 311 | −0,58 |
| HP | 0,65 | 0,60 | −0,05 | 250 | −0,08 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (−0,62)
- HP 5 år: stabil (oförändrat)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 1 298 | 224 | ||||
| HT 2026 | 16,15 | 16,67 | 0,60 | 1 510 | 338 | 110 |
| VT 2026 | 14,37 | 15,88 | 0,50 | 1 050 | 175 | 73 |
| HT 2025 | 15,51 | 15,99 | 0,50 | 1 127 | 250 | 110 |
| VT 2025 | 14,40 | 15,10 | 0,40 | 863 | 174 | 73 |
| HT 2024 | 14,61 | 15,25 | 0,45 | 979 | 224 | 110 |
| VT 2024 | 13,85 | 15,17 | 0,45 | 862 | 158 | 73 |
| HT 2023 | 15,25 | 15,40 | 0,50 | 1 108 | 237 | 110 |
| VT 2023 | 14,67 | 14,99 | 0,40 | 930 | 185 | 73 |
| HT 2022 | 15,27 | 15,82 | 0,50 | 1 285 | 259 | 110 |
| VT 2022 | 15,05 | 16,00 | 0,55 | 1 211 | 188 | 73 |
| HT 2021 | 16,77 | 16,46 | 0,60 | 1 497 | 294 | 95 |
| VT 2021 | 14,99 | 15,93 | 0,45 | 867 | 157 | 70 |
| HT 2020 | 15,70 | 16,07 | 0,35 | 1 026 | 250 | 120 |
| VT 2020 | 14,10 | 15,13 | 0,25 | 554 | 120 | 70 |
| HT 2019 | 15,31 | 15,20 | 0,45 | 840 | 207 | 120 |
| HT 2017 | 0 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Karolinska institutet | Huddinge | 18,40 | 1,05 | 24,9 | 5 122 |
| Sophiahemmet Högskola | Stockholm | 18,08 | 1,20 | 29,1 | 4 512 |
| Uppsala universitet | Uppsala | 18,69 | 1,10 | 29,3 | 4 108 |
| Göteborgs universitet | Göteborg | 19,05 | 1,20 | 27,0 | 3 914 |
| Karolinska institutet (distans) | Huddinge | 19,30 | 1,05 | 48,7 | 3 895 |
| Röda korsets högskola | Huddinge | 16,98 | 0,85 | 19,5 | 3 698 |
| Marie Cederschiöld Högskola | Stockholm | 16,85 | 0,90 | 20,4 | 3 466 |
| Lunds universitet | Lund | 19,75 | 1,25 | 29,9 | 3 381 |
| Malmö universitet | Malmö | 18,23 | 0,95 | 23,0 | 3 221 |
| Högskolan Dalarna (distans) | Falun | 16,51 | 0,65 | 23,4 | 2 923 |
| Mälardalens universitet | Västerås | 15,99 | 0,70 | 24,9 | 2 616 |
| Mälardalens universitet | Eskilstuna | 15,94 | 0,65 | 24,1 | 2 410 |
| Linköpings universitet | Linköping | 18,46 | 1,05 | 29,6 | 2 188 |
| Örebro universitet | Örebro | 16,56 | 0,75 | 17,6 | 2 149 |
Om programmet
Som sjuksköterska behöver du kunskaper i omvårdnad, medicin och praktiska färdigheter för att kunna agera i komplexa vårdsituationer. Du behöver också kunna förena ett lyhört och respektfullt bemötande med empati och förståelse för människors resurser och behov samt anpassa din insats efter situation och sammanhang. På sjuksköterskeprogrammet får du utbildning och träning som steg för steg utvecklar kunskap, omdöme och förhållningssätt.
Sjuksköterskans arbete vilar på både vetenskaplig kunskap och beprövad erfarenhet. Under utbildningen möter du därför aktuell forskning, lär dig hur kunskap utvecklas och får själv prova undersökande arbetssätt och olika forskningsmetoder i nära samspel med professionell praktik.
Programmet består av sju kurser fördelade över tre år. Huvudområdet är ämnet omvårdnad och i kurserna ingår också medicinsk vetenskap. Utbildningen innehåller både teoretisk och klinisk utbildning i olika omfattning beroende på kurs. Den teoretiska utbildningen innebär bland annat föreläsningar, seminarier samt självstudier och den kliniska utbildningen genomförs huvudsakligen som verksamhetsförlagd utbildning (VFU) inom olika vårdverksamheter.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Högskolan i Gävle
Liknande program vid Högskolan i Gävle
- SjuksköterskeprogrammetHögskolan i Gävle · Norrtälje · VT 2026BI16,70HP0,75Sök/plats46,8
- Specialistsjuksköterskeprogrammet - inriktning anestesisjukvårdHögskolan i Gävle · Gävle · VT 2027BI–HP–Sök/plats105,8
- SjuksköterskeprogrammetHögskolan i Gävle · Bollnäs · VT 2026BI14,21HP0,40Sök/plats14,0
- SjuksköterskeprogrammetHögskolan i Gävle · Hudiksvall · VT 2026BI14,80HP0,35Sök/plats11,3
- Masterprogram i arbetshälsovetenskapHögskolan i Gävle · Ortsoberoende · HT 2026BI–HP–Sök/plats3,5
- Masterprogram i arbetshälsovetenskapHögskolan i Gävle · Ortsoberoende · HT 2026BI–HP–Sök/plats2,8
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,51 | 44 | 16,15 | 40 | 237 |
| BII | 17,20 | 25 | 16,67 | 24 | 311 |
| HP | 0,65 | 48 | 0,60 | 44 | 250 |
| BF | 3,00 | 3 | 3,00 | 2 | 16 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 8 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 6 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 15,98 | 29 | 14,37 | 26 | 140 |
| BII | 16,25 | 17 | 15,88 | 16 | 210 |
| HP | 0,60 | 32 | 0,50 | 29 | 168 |
| BF | 4,00 | 2 | 3,50 | 2 | 14 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 4 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 2 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 1 066 | 82 % | – | – |
| Män | 232 | 18 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 532 | 41 % | – | – |
| 25–34 år | 483 | 37 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 283 | 22 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Sjuksköterskeprogrammet vid Högskolan i Gävle HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 16,15 i betygsgruppen BI, 16,67 i BII, 0,60 på högskoleprovet.
Hur många sökte Sjuksköterskeprogrammet HT 2026?
1 510 personer sökte, och 338 hade programmet som förstahandsval. 110 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,64 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Karolinska institutet, Sophiahemmet Högskola, Uppsala universitet, Göteborgs universitet, Röda korsets högskola och 17 andra lärosäten.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod