Logopedprogrammet
- Hård konkurrens
- 240 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Logopedexamen
Vad krävdes för att komma in?
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 440 sökande hittills, varav 91 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
VT 2026
8,0 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar VT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,55 | 15,78 | −1,77 | 19 | −2,61 |
| BII | 18,62 | 18,02 | −0,60 | 38 | −1,51 |
| HP | 0,80 | 0,50 | −0,30 | 27 | −0,33 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (−0,94)
- HP 5 år: fallande (−0,15)
Betygsgränser
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
- BI
- BII
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 440 | 91 | ||||
| VT 2026 | 15,78 | 18,02 | 0,50 | 367 | 64 | 46 |
| VT 2025 | 13,08 | 16,78 | 0,40 | 289 | 61 | 46 |
| VT 2024 | 11,50 | 14,80 | 0,15 | 241 | 37 | 46 |
| VT 2023 | 14,74 | 16,25 | 0,30 | 293 | 63 | 46 |
| VT 2022 | 17,19 | 17,40 | 0,55 | 397 | 73 | 46 |
| VT 2021 | 16,72 | 17,95 | 0,65 | 360 | 84 | 42 |
| VT 2020 | 16,16 | 16,12 | 0,60 | 321 | 79 | 46 |
| VT 2019 | 16,60 | 17,35 | 0,85 | 355 | 82 | 44 |
| VT 2018 | 16,15 | 16,67 | 0,80 | 418 | 73 | 42 |
| VT 2017 | 18,50 | 17,29 | 0,90 | 492 | 102 | 44 |
| VT 2016 | 19,60 | 18,75 | 0,95 | 588 | 134 | 44 |
| VT 2015 | 20,00 | 18,56 | 1,05 | 517 | 128 | 44 |
| VT 2014 | 20,00 | 21,22 | 1,20 | 620 | 141 | 44 |
| VT 2013 | 20,30 | 20,18 | 1,30 | 515 | 151 | 32 |
| VT 2012 | 20,50 | 20,80 | 1,30 | 445 | 163 | 34 |
| VT 2011 | 20,63 | 20,73 | 1,40 | 532 | 156 | 34 |
| VT 2010 | 1,40 | 639 | 217 | 34 | ||
| VT 2009 | 1,40 | 487 | 172 | 32 | ||
| VT 2008 | 1,60 | 32 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Karolinska institutet | Huddinge | 15,67 | 0,55 | 8,5 | 465 |
| Lunds universitet | Lund | 18,13 | 1,00 | 15,1 | 424 |
| Göteborgs universitet | Göteborg | 15,47 | 0,55 | 9,0 | 405 |
| Uppsala universitet | Uppsala | 15,78 | 0,50 | 8,0 | 367 |
| Linköpings universitet | Linköping | * | * | 3,8 | 248 |
Om programmet
Vill du hjälpa människor att kunna kommunicera och delta i sociala sammanhang på lika villkor? Är du intresserad av medicin, psykologi, språk och kommunikation? Vill du arbeta med människor i alla åldrar? En logoped ställer diagnos och ger behandling vid kommunikationssvårigheter och ät- och sväljsvårigheter. När tal, språk och kommunikation inte fungerar blir det dagliga livet svårt. Den som drabbas kan bli utestängd från att kommunicera med andra och från att delta i samhällets informationsflöde. Även sväljproblem får stora konsekvenser och kan försvåra socialt umgänge. Att få hjälp av en logoped kan bli livsförändrande.
Logopedprogrammet är en fyraårig tvärvetenskaplig utbildning. Du läser grundkurser i språkvetenskap, psykologi och medicin och därefter läser du kurser i logopedi. I programmet ingår ungefär en termins praktik på sjukhus, inom habilitering eller i annan kommunal verksamhet. Under praktiken arbetar du vanligtvis tillsammans med en annan student och en handledare.
För att kunna utföra logopedisk utredning och behandling krävs goda kunskaper i svenska. Om du dessutom talar fler språk kan du möta patienter på deras modersmål.
Vanliga arbetsplatser är sjukhusens eller privata aktörers logopedmottagningar och rehabiliteringsavdelningar samt kommunal habiliteringsverksamhet. Många logopeder arbetar även på skolor och språkförskolor. Andra karriärvägar är forskning eller arbetsledning.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Uppsala universitet
Liknande program vid Uppsala universitet
- LäkarprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI22,19HP1,75Sök/plats41,1
- SjuksköterskeprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,69HP1,10Sök/plats29,3
- ApotekarprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,85HP1,15Sök/plats12,4
- FysioterapeutprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,00HP1,10Sök/plats31,0
- ReceptarieprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI17,85HP0,80Sök/plats14,0
- RöntgensjuksköterskeprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI17,67HP1,00Sök/plats24,7
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,55 | 15 | 15,78 | 15 | 19 |
| BII | 18,62 | 7 | 18,02 | 9 | 38 |
| HP | 0,80 | 17 | 0,50 | 18 | 27 |
| BF | 4,00 | 1 | 3,00 | 1 | 2 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 1 |
| AUBI | * | 1 | – | 0 | 0 |
| AUBII | * | 5 | * | 3 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 401 | 91 % | – | – |
| Män | 39 | 9 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 275 | 63 % | – | – |
| 25–34 år | 108 | 25 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 57 | 13 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Logopedprogrammet vid Uppsala universitet VT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 15,78 i betygsgruppen BI, 18,02 i BII, 0,50 på högskoleprovet.
Hur många sökte Logopedprogrammet VT 2026?
367 personer sökte, och 64 hade programmet som förstahandsval. 46 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +2,70 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Karolinska institutet, Lunds universitet, Göteborgs universitet, Linköpings universitet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod