Logopedprogrammet
- Mycket hård konkurrens
- 240 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Logopedexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
15,1 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,70 | 18,13 | +0,43 | 35 | −1,61 |
| BII | 18,38 | 18,38 | oförändrat | 43 | −1,04 |
| HP | 0,85 | 1,00 | +0,15 | 39 | −0,18 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (+2,88)
- HP 5 år: varierande (+0,60)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 18,13 | 18,38 | 1,00 | 424 | 65 | 28 |
| HT 2025 | 13,10 | 14,91 | 0,30 | 369 | 53 | 53 |
| HT 2024 | * | * | * | 261 | 37 | 42 |
| HT 2023 | * | 12,52 | * | 280 | 45 | 50 |
| HT 2022 | 15,90 | 18,20 | 0,45 | 299 | 51 | 40 |
| HT 2021 | 14,74 | 17,56 | 0,50 | 287 | 49 | 40 |
| HT 2020 | 16,93 | 16,90 | 0,50 | 315 | 60 | 40 |
| HT 2019 | 15,25 | 18,46 | 0,40 | 257 | 42 | 40 |
| HT 2018 | 18,33 | 19,60 | 0,85 | 366 | 56 | 32 |
| HT 2017 | 18,10 | 18,12 | 0,95 | 387 | 48 | 28 |
| HT 2016 | 20,40 | 19,00 | 1,15 | 454 | 68 | 27 |
| HT 2015 | 20,50 | 20,58 | 1,30 | 594 | 87 | 27 |
| HT 2014 | 19,45 | 19,60 | 1,25 | 602 | 79 | 28 |
| HT 2013 | 20,90 | 20,20 | 1,30 | 588 | 101 | 26 |
| HT 2012 | 21,10 | 20,77 | 1,30 | 610 | 105 | 24 |
| HT 2011 | 20,60 | 20,17 | 1,40 | 558 | 90 | 28 |
| HT 2010 | 21,04 | 20,90 | 1,30 | 587 | 114 | 28 |
| HT 2009 | 1,40 | 677 | 125 | 28 | ||
| HT 2008 | 1,60 | 586 | 131 | 28 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Karolinska institutet | Huddinge | 15,67 | 0,55 | 8,5 | 465 |
| Lunds universitet | Lund | 18,13 | 1,00 | 15,1 | 424 |
| Göteborgs universitet | Göteborg | 15,47 | 0,55 | 9,0 | 405 |
| Uppsala universitet | Uppsala | 15,78 | 0,50 | 8,0 | 367 |
| Linköpings universitet | Linköping | * | * | 3,8 | 248 |
Om programmet
Är du nyfiken på språket och röstens betydelse i mänsklig kommunikation? Vill du arbeta med att göra samhället tillgängligt för alla oavsett deras kommunikationsförmåga? Vill du utveckla din egen kommunikativa förmåga? Då kan logopedprogrammet vara något för dig!
Logopedprogrammet vid Lunds universitet är en tvärvetenskaplig utbildning som kombinerar logopedi med medicin, psykologi, fonetik och lingvistik. Under utbildningen får du fördjupade kunskaper om tal-, språk-, röst- och sväljningssvårigheter samt hur dessa kan diagnostiseras och behandlas.
Som logoped blir du specialist på mänsklig kommunikation och kan arbeta med bedömning och behandling avseende kommunikation, språk, tal, röst och sväljning hos människor i alla åldrar. Under utbildningen utvecklar du även din egen kommunikativa förmåga i form av till exempel egen röstträning, muntlig och skriftlig kommunikation samt presentationsteknik.
Yrkesexamen och magisterexamen
Logopedprogrammet är en fyraårig utbildning och leder till både yrkesexamen och magisterexamen. Utbildningen varvar teori med praktik på varje termin för att ge dig en helhetsförståelse och förbereda dig för yrkeslivet som logoped. Du får också lära dig om vetenskapliga metoder och forskning, vilket ger dig en stark grund för att kunna bidra till utvecklingen inom området.
Logopedprogrammet i Lund har HBTQI-certifiering.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Lunds universitet
Liknande program vid Lunds universitet
- LäkarprogrammetLunds universitet · Lund · HT 2026BI22,26HP1,80Sök/plats33,8
- SjuksköterskeprogrammetLunds universitet · Lund · HT 2026BI19,75HP1,25Sök/plats29,9
- FysioterapeutprogrammetLunds universitet · Lund · HT 2026BI19,90HP1,20Sök/plats27,9
- Civilingenjörsutbildning i medicin och teknikLunds universitet · Lund · HT 2026BI20,60HP1,60Sök/plats16,4
- BiomedicinprogrammetLunds universitet · Lund · HT 2026BI22,04HP1,55Sök/plats46,0
- RöntgensjuksköterskeprogrammetLunds universitet · Lund · HT 2026BI17,45HP0,90Sök/plats16,6
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,70 | 19 | 18,13 | 11 | 35 |
| BII | 18,38 | 7 | 18,38 | 5 | 43 |
| HP | 0,85 | 14 | 1,00 | 8 | 39 |
| BF | 4,00 | 1 | – | 0 | 2 |
| ANSTÅ | * | 1 | * | 1 | 0 |
| HVBAS | * | 3 | * | 3 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 371 | 88 % | 27 | 96 % |
| Män | 53 | 13 % | 1 | 4 % |
| 24 år eller yngre | 298 | 70 % | 23 | 82 % |
| 25–34 år | 92 | 22 % | 3 | 11 % |
| 35 år eller äldre | 34 | 8 % | 2 | 7 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Logopedprogrammet vid Lunds universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 18,13 i betygsgruppen BI, 18,38 i BII, 1,00 på högskoleprovet.
Hur många sökte Logopedprogrammet HT 2026?
424 personer sökte, och 65 hade programmet som förstahandsval. 28 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +5,03 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Karolinska institutet, Göteborgs universitet, Uppsala universitet, Linköpings universitet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod