Kostvetarprogram
- Måttlig konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
4,9 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,40 | 13,82 | −2,58 | 8 | −2,58 |
| BII | 17,91 | 14,70 | −3,21 | 2 | −2,47 |
| HP | 0,60 | * | 0 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: fallande (−4,59)
- HP 5 år: fallande (−0,35)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 13,82 | 14,70 | * | 247 | 34 | 50 |
| HT 2025 | * | * | * | 175 | 13 | 23 |
| HT 2024 | * | * | * | 186 | 27 | 21 |
| HT 2023 | * | * | * | 156 | 23 | 24 |
| HT 2022 | * | 15,00 | * | 216 | 27 | 46 |
| HT 2021 | * | 14,75 | * | 251 | 42 | 50 |
| HT 2020 | * | 13,35 | * | 272 | 67 | 60 |
| HT 2019 | 15,16 | 17,35 | 0,75 | 269 | 48 | 40 |
| HT 2018 | 15,40 | 15,56 | 0,80 | 379 | 48 | 40 |
| HT 2017 | 17,00 | 17,15 | 0,80 | 445 | 69 | 40 |
| HT 2016 | 16,60 | 16,02 | 0,75 | 480 | 55 | 40 |
| HT 2015 | 18,41 | 18,50 | 1,00 | 618 | 86 | 32 |
| HT 2014 | 18,85 | 19,69 | 1,10 | 749 | 108 | 32 |
| HT 2013 | 18,69 | 18,85 | 1,00 | 660 | 113 | 35 |
| HT 2012 | 17,70 | 17,84 | 0,90 | 542 | 96 | 45 |
| HT 2011 | 17,70 | 17,27 | 0,90 | 535 | 98 | 45 |
| HT 2010 | 19,03 | 17,75 | 1,10 | 555 | 107 | 40 |
| HT 2009 | 0,90 | 606 | 100 | 36 | ||
| HT 2008 | 0,90 | 468 | 87 | 32 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Umeå universitet (distans) | Umeå | 12,30 | * | 5,7 | 469 |
| Uppsala universitet | Uppsala | 13,82 | * | 4,9 | 247 |
Om programmet
Är du intresserad av mat, måltider och hälsa i relation till hållbar utveckling - då ska du läsa kostvetarprogrammet. Programmet ger dig en vetenskaplig grund och bred kunskap inom området kostvetenskap, samt grunder i ledarskap och företagsekonomi. Du studerar nutrition, livsmedelsvetenskap, livsmedelssäkerhet, matlagningstekniker, måltidsservice, produktutveckling, sensorik, sociologiska perspektiv på mat och vetenskapliga metoder. Genomgående lyfts olika perspektiv såsom hälsa, välbefinnande och hållbar utveckling. Utbildningen inkluderar också ledarskap och marknadsföring. Arbetslivsanknytning utgör en del av studierna och du gör praktik inom exempelvis en måltidsverksamhet, inom livsmedelsindustrin, handeln eller närliggande verksamhet.
Som kostvetare arbetar du inom ett område som ständigt är aktuellt och hela tiden utvecklas. Arbetstillfällen finns både i offentlig och privat sektor. Exempelvis kan du som kostchef leda och utveckla olika typer av måltidsverksamheter eller inom livsmedelsindustri och handel utveckla och säkra kvaliteten på livsmedel. Som kostvetare kan du också arbeta med information och undervisning. Du kan även välja att studera vidare på avancerad nivå efter programmet. Då finns möjligheten till forskarutbildning inom ämnet kostvetenskap.
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Uppsala universitet
Liknande program vid Uppsala universitet
- LäkarprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI22,19HP1,75Sök/plats41,1
- SjuksköterskeprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,69HP1,10Sök/plats29,3
- ApotekarprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,85HP1,15Sök/plats12,4
- FysioterapeutprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,00HP1,10Sök/plats31,0
- ReceptarieprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI17,85HP0,80Sök/plats14,0
- RöntgensjuksköterskeprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI17,67HP1,00Sök/plats24,7
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,40 | 25 | 13,82 | 28 | 8 |
| BII | 17,91 | 4 | 14,70 | 4 | 2 |
| HP | 0,60 | 20 | * | 17 | 0 |
| BF | 3,00 | 1 | * | 1 | 0 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 177 | 72 % | 38 | 76 % |
| Män | 70 | 28 % | 12 | 24 % |
| 24 år eller yngre | 134 | 54 % | 30 | 60 % |
| 25–34 år | 85 | 34 % | 15 | 30 % |
| 35 år eller äldre | 28 | 11 % | 5 | 10 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Kostvetarprogram vid Uppsala universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 13,82 i betygsgruppen BI, 14,70 i BII.
Hur många sökte Kostvetarprogram HT 2026?
247 personer sökte, och 34 hade programmet som förstahandsval. 50 antogs i urval 2.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Umeå universitet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod