Kostvetarprogrammet
- Måttlig konkurrens
- 180 hp
- Distans
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
5,7 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 12,28 | 12,30 | +0,02 | 20 | −1,50 |
| BII | 13,28 | 13,28 | oförändrat | 15 | −1,51 |
| HP | * | * | 0 | −0,25 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (−2,45)
- HP 2 år: stabil (+0,05)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 12,30 | 13,28 | * | 469 | 105 | 82 |
| HT 2025 | 10,21 | 13,00 | * | 419 | 99 | 70 |
| HT 2024 | 15,20 | 15,64 | * | 488 | 141 | 50 |
| HT 2023 | 15,20 | 15,61 | * | 492 | 116 | 45 |
| HT 2022 | 17,42 | 17,95 | 0,45 | 621 | 171 | 35 |
| HT 2021 | * | * | * | 116 | 15 | 21 |
| HT 2020 | * | * | * | 132 | 16 | 16 |
| HT 2019 | * | * | * | 115 | 8 | 11 |
| HT 2018 | * | * | * | 182 | 13 | 18 |
| HT 2017 | * | * | * | 206 | 22 | 29 |
| HT 2016 | * | * | * | 175 | 15 | 19 |
| HT 2015 | * | * | * | 247 | 14 | 40 |
| HT 2014 | 14,75 | 13,50 | 0,60 | 306 | 37 | 40 |
| HT 2013 | 14,23 | 15,62 | 0,40 | 298 | 26 | 40 |
| HT 2012 | * | * | * | 224 | 26 | 40 |
| HT 2011 | * | * | * | 248 | 30 | 40 |
| HT 2010 | * | * | * | 291 | 24 | 40 |
| HT 2009 | * | 303 | 30 | 40 | ||
| HT 2008 | * | 170 | 12 | 9 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Umeå universitet (distans) | Umeå | 12,30 | * | 5,7 | 469 |
| Uppsala universitet | Uppsala | 13,82 | * | 4,9 | 247 |
Om programmet
Vill du göra skillnad inom mat, hälsa och hållbar utveckling?Kostvetarprogrammet ger dig verktygen att leda och utveckla måltidsverksamheter med fokus på hållbarhet och livsmedelssäkerhet. Du får kompetens att planera säkra och näringsriktiga måltider, utveckla nya livsmedel och bidra till att maten hanteras ansvarsfullt – från produktion till tallrik. Programmet ges på distans med 100 % studietakt under dagtid. Du möter engagerade lärare och medstudenter via nätet, med 1-2 obligatoriska träffar per termin i Umeå samt digitala möten under terminen.
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Umeå universitet
Liknande program vid Umeå universitet
- LäkarprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI21,30HP1,60Sök/plats25,6
- Vårdadministrativa programmetUmeå universitet · Ortsoberoende · HT 2026BI16,94HP0,60Sök/plats13,9
- TandläkarprogrammetUmeå universitet · Umeå · VT 2026BI20,05HP1,30Sök/plats11,9
- SjuksköterskeprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI17,02HP0,85Sök/plats13,2
- ApotekarprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI19,31HP1,25Sök/plats31,5
- ArbetsterapeutprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI15,89HP0,40Sök/plats17,3
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 12,28 | 116 | 12,30 | 52 | 20 |
| BII | 13,28 | 26 | 13,28 | 12 | 15 |
| HP | * | 30 | * | 15 | 0 |
| BF | 2,00 | 8 | * | 3 | 0 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 134 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 1 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 379 | 81 % | 66 | 80 % |
| Män | 90 | 19 % | 16 | 20 % |
| 24 år eller yngre | 87 | 19 % | 12 | 15 % |
| 25–34 år | 170 | 36 % | 30 | 37 % |
| 35 år eller äldre | 212 | 45 % | 40 | 49 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Kostvetarprogrammet vid Umeå universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 12,30 i betygsgruppen BI, 13,28 i BII.
Hur många sökte Kostvetarprogrammet HT 2026?
469 personer sökte, och 105 hade programmet som förstahandsval. 82 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +2,09 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Uppsala universitet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod