Biomedicinprogrammet
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
12,1 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,57 | 20,26 | −0,31 | 109 | −0,48 |
| BII | 20,04 | 19,76 | −0,28 | 31 | −0,33 |
| HP | 1,40 | 1,40 | oförändrat | 126 | −0,02 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stabil (+0,21)
- HP 5 år: stabil (+0,10)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 20,26 | 19,76 | 1,40 | 726 | 98 | 60 |
| HT 2025 | 20,00 | 20,03 | 1,35 | 664 | 102 | 64 |
| HT 2024 | 20,47 | 20,54 | 1,40 | 711 | 117 | 64 |
| HT 2023 | 20,21 | 20,24 | 1,35 | 704 | 118 | 64 |
| HT 2022 | 20,42 | 20,23 | 1,35 | 787 | 129 | 64 |
| HT 2021 | 20,05 | 19,90 | 1,30 | 849 | 114 | 65 |
| HT 2020 | 19,58 | 19,41 | 1,20 | 723 | 98 | 70 |
| HT 2019 | 19,17 | 18,54 | 1,20 | 573 | 90 | 70 |
| HT 2018 | 18,70 | 18,73 | 1,15 | 588 | 70 | 62 |
| HT 2017 | 17,90 | 19,89 | 1,15 | 572 | 60 | 55 |
| HT 2016 | 18,01 | 18,60 | 1,00 | 657 | 64 | 62 |
| HT 2015 | 19,43 | 17,31 | 0,90 | 620 | 61 | 62 |
| HT 2014 | 18,10 | 15,70 | 1,00 | 678 | 52 | 62 |
| HT 2013 | 16,20 | 17,54 | 0,95 | 653 | 63 | 62 |
| HT 2012 | 16,30 | 17,69 | 0,80 | 513 | 48 | 65 |
| HT 2011 | * | 15,72 | 0,70 | 550 | 65 | 60 |
| HT 2010 | 19,11 | 18,60 | 0,90 | 548 | 63 | 55 |
| HT 2009 | 0,80 | 554 | 61 | 58 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet | Lund | 22,04 | 1,55 | 46,0 | 920 |
| Uppsala universitet | Uppsala | 20,26 | 1,40 | 12,1 | 726 |
| Högskolan i Skövde | Skövde | 20,63 | 1,15 | 22,9 | 343 |
| Umeå universitet | Umeå | 15,65 | 0,90 | 5,3 | 285 |
Om programmet
Är du nyfiken och vill veta mer om hur din kropp fungerar? Vill du arbeta för att göra människors liv bättre och lära dig hur sjukdomar uppkommer och botas? Då är Biomedicinprogrammet i Uppsala något för dig.
Programmets huvudtema är människans biologi och du kommer att studera den friska människans byggnad och funktion via anatomi, fysiologi och farmakologi. För att förstå kroppen på cell- och molekylnivå kommer du bland annat att läsa biokemi och cellbiologi. Vidare kommer du att få en grundläggande förståelse för människans sjukdomar. Utbildningen avslutas med ett individuellt examensarbete som du kan välja att göra på universitetet eller på ett företag.
Biomedicinprogrammet ger dig en bred medicinsk utbildning och en bra grund för bland annat forskning vid universitet eller inom läkemedelsindustrin. Utbildningen håller hög internationell standard och det finns möjlighet att studera vidare utomlands.
Efter examen kan du välja att direkt gå ut i arbetslivet till ett biomedicinskt inriktat företag eller att fortsätta fördjupa dig genom ett masterprogram. Flertalet masterprogram inom Medicinska fakulteten är internationella och har stark forskningsanknytning, vilket öppnar för fortsatta doktorandstudier.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 2, Kemi 2, Matematik 4 eller Matematik D. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 2, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Uppsala universitet
Liknande program vid Uppsala universitet
- LäkarprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI22,19HP1,75Sök/plats41,1
- SjuksköterskeprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,69HP1,10Sök/plats29,3
- ApotekarprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,85HP1,15Sök/plats12,4
- FysioterapeutprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,00HP1,10Sök/plats31,0
- ReceptarieprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI17,85HP0,80Sök/plats14,0
- RöntgensjuksköterskeprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI17,67HP1,00Sök/plats24,7
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,57 | 36 | 20,26 | 32 | 109 |
| BII | 20,04 | 4 | 19,76 | 4 | 31 |
| HP | 1,40 | 26 | 1,40 | 24 | 126 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 599 | 83 % | 50 | 83 % |
| Män | 127 | 17 % | 10 | 17 % |
| 24 år eller yngre | 663 | 91 % | 58 | 97 % |
| 25–34 år | 48 | 7 % | 2 | 3 % |
| 35 år eller äldre | 15 | 2 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Biomedicinprogrammet vid Uppsala universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 20,26 i betygsgruppen BI, 19,76 i BII, 1,40 på högskoleprovet.
Hur många sökte Biomedicinprogrammet HT 2026?
726 personer sökte, och 98 hade programmet som förstahandsval. 60 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,26 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Lunds universitet, Högskolan i Skövde, Umeå universitet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod