Biomedicinprogrammet
- Måttlig konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
5,3 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,55 | 15,65 | −1,90 | 10 | −1,09 |
| BII | 16,58 | 16,41 | −0,17 | 2 | −0,93 |
| HP | 1,10 | 0,90 | −0,20 | 9 | −0,13 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (+0,75)
- HP 5 år: varierande (−0,20)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 15,65 | 16,41 | 0,90 | 285 | 33 | 54 |
| HT 2025 | * | * | * | 251 | 30 | 59 |
| HT 2024 | * | * | * | 280 | 28 | 54 |
| HT 2023 | * | 17,32 | 0,75 | 275 | 26 | 55 |
| HT 2022 | 18,00 | 17,35 | 1,00 | 318 | 27 | 55 |
| HT 2021 | 17,91 | 16,82 | 0,95 | 410 | 33 | 55 |
| HT 2020 | 16,15 | 17,83 | 0,60 | 321 | 33 | 55 |
| HT 2019 | * | * | * | 261 | 22 | 47 |
| HT 2018 | * | * | * | 274 | 27 | 37 |
| HT 2017 | * | * | * | 259 | 15 | 26 |
| HT 2016 | * | * | * | 264 | 11 | 26 |
| HT 2015 | * | * | * | 296 | 30 | 38 |
| HT 2014 | * | * | * | 272 | 14 | 41 |
| HT 2013 | * | * | * | 242 | 21 | 44 |
| HT 2012 | * | * | * | 270 | 20 | 46 |
| HT 2011 | 14,05 | 16,37 | 1,10 | 268 | 29 | 45 |
| HT 2010 | 14,90 | 12,33 | * | 277 | 27 | 50 |
| HT 2009 | * | 210 | 20 | 36 | ||
| HT 2008 | * | 172 | 21 | 37 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet | Lund | 22,04 | 1,55 | 46,0 | 920 |
| Uppsala universitet | Uppsala | 20,26 | 1,40 | 12,1 | 726 |
| Högskolan i Skövde | Skövde | 20,63 | 1,15 | 22,9 | 343 |
| Umeå universitet | Umeå | 15,65 | 0,90 | 5,3 | 285 |
Om programmet
Medicin och molekylärbiologi är ett snabbt växande område och behovet av att förstå medicinska och molekylära samband är stort. Idag finns tekniker för analys och terapi av sjukdomar som tidigare ansetts omöjliga att behandla och ständigt öppnas nya fält. Du kan vara med att driva denna utveckling inom ett av vetenskapens mest fascinerande områden.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 1a eller 1b1+1b2, Kemi 2, Matematik 4 eller Matematik D. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 1a1+1a2 eller 1b, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Umeå universitet
Liknande program vid Umeå universitet
- LäkarprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI21,30HP1,60Sök/plats25,6
- Vårdadministrativa programmetUmeå universitet · Ortsoberoende · HT 2026BI16,94HP0,60Sök/plats13,9
- TandläkarprogrammetUmeå universitet · Umeå · VT 2026BI20,05HP1,30Sök/plats11,9
- SjuksköterskeprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI17,02HP0,85Sök/plats13,2
- ApotekarprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI19,31HP1,25Sök/plats31,5
- ArbetsterapeutprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI15,89HP0,40Sök/plats17,3
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,55 | 41 | 15,65 | 28 | 10 |
| BII | 16,58 | 8 | 16,41 | 5 | 2 |
| HP | 1,10 | 25 | 0,90 | 17 | 9 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
| B-BII | * | 2 | * | 2 | 0 |
| B-HP | * | 2 | * | 2 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 206 | 72 % | 38 | 70 % |
| Män | 79 | 28 % | 16 | 30 % |
| 24 år eller yngre | 256 | 90 % | 49 | 91 % |
| 25–34 år | 25 | 9 % | 5 | 9 % |
| 35 år eller äldre | 4 | 1 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Biomedicinprogrammet vid Umeå universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 15,65 i betygsgruppen BI, 16,41 i BII, 0,90 på högskoleprovet.
Hur många sökte Biomedicinprogrammet HT 2026?
285 personer sökte, och 33 hade programmet som förstahandsval. 54 antogs i urval 2.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Lunds universitet, Uppsala universitet, Högskolan i Skövde.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod