Personal- och arbetslivsprogrammet
- Måttlig konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
5,5 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,18 | 16,04 | −1,14 | 51 | −0,92 |
| BII | 16,35 | 15,34 | −1,01 | 29 | −0,66 |
| HP | 0,65 | 0,55 | −0,10 | 40 | −0,07 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: fallande (−1,63)
- HP 5 år: fallande (−0,20)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 16,04 | 15,34 | 0,55 | 465 | 105 | 85 |
| HT 2025 | 15,94 | 16,89 | 0,55 | 513 | 115 | 80 |
| HT 2024 | 16,04 | 16,71 | 0,50 | 489 | 141 | 75 |
| HT 2023 | 16,45 | 15,82 | 0,65 | 465 | 128 | 65 |
| HT 2022 | 16,79 | 16,67 | 0,60 | 452 | 93 | 70 |
| HT 2021 | 17,67 | 17,77 | 0,75 | 573 | 119 | 60 |
| HT 2020 | 16,21 | 17,17 | 0,55 | 579 | 104 | 70 |
| HT 2019 | 17,19 | 15,82 | 0,70 | 530 | 124 | 70 |
| HT 2018 | 16,27 | 15,67 | 0,70 | 614 | 102 | 70 |
| HT 2017 | 16,84 | 16,97 | 0,75 | 791 | 101 | 70 |
| HT 2016 | 17,80 | 17,20 | 0,85 | 824 | 111 | 65 |
| HT 2015 | 17,70 | 16,91 | 0,85 | 903 | 151 | 65 |
| HT 2014 | 17,88 | 16,46 | 0,80 | 781 | 126 | 65 |
| HT 2013 | 17,85 | 16,75 | 0,80 | 651 | 97 | 54 |
| HT 2012 | 17,90 | 16,80 | 0,80 | 506 | 126 | 60 |
| HT 2011 | 17,10 | 16,13 | 0,70 | 416 | 107 | 60 |
| HT 2010 | 16,20 | 16,69 | 0,40 | 418 | 101 | 60 |
| HT 2009 | 0,30 | 392 | 92 | 54 | ||
| HT 2008 | 0,80 | 364 | 120 | 52 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Högskolan Kristianstad | Kristianstad | 16,35 | 0,65 | 8,2 | 742 |
| Högskolan i Gävle | Gävle | 16,04 | 0,55 | 5,5 | 465 |
| Högskolan Dalarna | Borlänge | 15,14 | 0,35 | 5,7 | 459 |
| Mittuniversitetet | Östersund | * | * | 3,0 | 263 |
Om programmet
PA-programmet är en treårig samhällsvetenskaplig utbildning som leder till en filosofie kandidatexamen med psykologi som huvudområde samt förbereder dig för arbete som personalvetare. Programmet ger dig en bred kompetens i samhällsvetenskap samt en fördjupad kompetens inom området psykologi med inriktning mot personal- och arbetslivsfrågor.
Utbildningen består av sex temaområden där varje tema omfattar cirka 30 högskolepoäng. Dessa huvudteman avspeglar på olika sätt områdena individ, organisation och arbetsliv:
Tema 1. Psykologiska grunder
Tema 2. Juridik och företagsekonomi med arbetslivsprofil
Tema 3. Psykologiska metoder och arbetsliv
Tema 4. Hållbart arbetsliv
Tema 5. Personalvetenskapliga tillämpningsområden
Tema 6. Vetenskapligt arbete
Tema 1 introducerar dig till utbildningen och yrkesområdet, ger dig grundläggande kunskaper om psykologiska teorier samt behandlar individen med koppling till personal- och arbetslivsfrågor.
Tema 2 och 5 ger dig en grundläggande kunskap i arbetsrätt och företags- och personalekonomi och under tema 5 ges även kursen HR-arbete på strategisk och operativ nivå. Under tema 3 ingår kurserna Psykologiska forskningsmetoder och Personlighet och arbetspsykologisk testning. Temat Hållbart arbetsliv behandlar sociologi, ledarskap och kommunikation samt arbetsmiljö och hälsa. Under tema 6 ges metodkunskaper och möjlighet till fördjupade och tillämpade studier av personalarbetets innehåll. Temat avslutas med ett vetenskapligt examensarbete inom det personal- och arbetsvetenskapliga området.
PA-programmet startar en gång per år, under höstterminen.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Högskolan i Gävle
Liknande program vid Högskolan i Gävle
- EkonomprogrammetHögskolan i Gävle · Ortsoberoende · HT 2026BI17,50HP0,90Sök/plats14,9
- EkonomprogrammetHögskolan i Gävle · Gävle · HT 2020BI18,50HP0,95Sök/plats12,7
- EkonomprogrammetHögskolan i Gävle · Gävle · HT 2026BI15,78HP0,80Sök/plats8,9
- FastighetsmäklarprogrammetHögskolan i Gävle · Gävle · HT 2026BI*HP*Sök/plats4,1
- Master program in business administration, AccountingHögskolan i Gävle · Gävle · HT 2026BI–HP–Sök/plats4,5
- Lantmätarprogrammet, fastighetsjuridik och markanvändningHögskolan i Gävle · Gävle · HT 2026BI*HP*Sök/plats3,2
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,18 | 30 | 16,04 | 35 | 51 |
| BII | 16,35 | 7 | 15,34 | 7 | 29 |
| HP | 0,65 | 26 | 0,55 | 29 | 40 |
| BF | 3,50 | 1 | 3,00 | 1 | 2 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 19 |
| BFP | – | 0 | – | 0 | 0 |
| BIIP | * | 12 | * | 8 | 0 |
| BIP | * | 9 | * | 5 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 392 | 84 % | 77 | 91 % |
| Män | 73 | 16 % | 8 | 9 % |
| 24 år eller yngre | 305 | 66 % | 69 | 81 % |
| 25–34 år | 110 | 24 % | 13 | 15 % |
| 35 år eller äldre | 50 | 11 % | 3 | 4 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Personal- och arbetslivsprogrammet vid Högskolan i Gävle HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 16,04 i betygsgruppen BI, 15,34 i BII, 0,55 på högskoleprovet.
Hur många sökte Personal- och arbetslivsprogrammet HT 2026?
465 personer sökte, och 105 hade programmet som förstahandsval. 85 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,10 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Högskolan Kristianstad, Högskolan Dalarna, Mittuniversitetet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod