Ekonomprogrammet
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Distans
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2020 urval 2
VT 2019 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 2 044 sökande hittills, varav 686 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2020
12,7 sökande per antagen.
VT 2019
8,9 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2020 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,25 | 18,50 | −0,75 | 265 | −0,78 |
| BII | 19,28 | 18,47 | −0,81 | 166 | −0,60 |
| HP | 1,05 | 0,95 | −0,10 | 114 | −0,09 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 3 år: stigande (+4,40)
- HP 2 år: stabil (+0,05)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 2 044 | 686 | ||||
| HT 2020 | 18,50 | 18,47 | 0,95 | 1 783 | 623 | 140 |
| HT 2019 | 17,80 | 18,26 | 0,95 | 1 585 | 503 | 145 |
| VT 2019 | 17,40 | 18,29 | 1,05 | 1 341 | 577 | 150 |
| VT 2018 | 18,13 | 18,55 | 1,10 | 1 701 | 737 | 155 |
| VT 2013 | 18,05 | 19,07 | 1,15 | 1 292 | 535 | 100 |
| HT 2012 | 17,35 | 17,42 | 0,90 | 1 471 | 391 | 140 |
| VT 2012 | 17,26 | 17,58 | 0,70 | 879 | 389 | 140 |
| HT 2011 | 14,10 | 16,01 | * | 922 | 231 | 140 |
| VT 2011 | 13,93 | 14,82 | * | 680 | 238 | 150 |
| HT 2010 | * | * | * | 563 | 128 | 150 |
| VT 2010 | * | 325 | 115 | 100 | ||
| HT 2009 | * | 359 | 88 | 70 | ||
| VT 2009 | * | 197 | 88 | 92 | ||
| HT 2008 | * | 306 | 94 | 103 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Högskolan i Gävle (distans) | Ortsoberoende | 17,50 | 0,90 | 14,9 | 2 987 |
| Högskolan i Gävle (distans) | Gävle | 18,50 | 0,95 | 12,7 | 1 783 |
| Högskolan i Halmstad | Halmstad | 18,43 | 1,10 | 21,3 | 1 318 |
| Mälardalens universitet | Västerås | 16,39 | 0,85 | 13,0 | 1 173 |
| Mälardalens universitet | Eskilstuna | 16,20 | 0,80 | 11,5 | 922 |
| Högskolan i Gävle | Gävle | 15,78 | 0,80 | 8,9 | 803 |
| Högskolan Väst | Trollhättan | 15,53 | 0,60 | 7,0 | 704 |
| Högskolan i Skövde | Skövde | 13,68 | 0,45 | 3,9 | 693 |
| Högskolan Dalarna | Borlänge | 13,95 | 0,50 | 6,2 | 372 |
| Mittuniversitetet | Sundsvall | 14,44 | 0,70 | 10,5 | 315 |
| Mittuniversitetet | Östersund | 12,70 | 0,30 | 6,6 | 197 |
Om programmet
Behörighet: Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 3b eller 3c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik fortsättning nivå 1b eller Matematik fortsättning nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2.
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Högskolan i Gävle
Liknande program vid Högskolan i Gävle
- EkonomprogrammetHögskolan i Gävle · Ortsoberoende · HT 2026BI17,50HP0,90Sök/plats14,9
- EkonomprogrammetHögskolan i Gävle · Gävle · HT 2026BI15,78HP0,80Sök/plats8,9
- FastighetsmäklarprogrammetHögskolan i Gävle · Gävle · HT 2026BI*HP*Sök/plats4,1
- Personal- och arbetslivsprogrammetHögskolan i Gävle · Gävle · HT 2026BI16,04HP0,55Sök/plats5,5
- Master program in business administration, AccountingHögskolan i Gävle · Gävle · HT 2026BI–HP–Sök/plats4,5
- Lantmätarprogrammet, fastighetsjuridik och markanvändningHögskolan i Gävle · Gävle · HT 2026BI*HP*Sök/plats3,2
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,25 | 66 | 18,50 | 65 | 265 |
| BII | 19,28 | 17 | 18,47 | 18 | 166 |
| HP | 1,05 | 56 | 0,95 | 56 | 114 |
| BF | 4,00 | 1 | 4,00 | 1 | 6 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 27 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 7 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,55 | 69 | 17,40 | 69 | 206 |
| BII | 18,89 | 20 | 18,29 | 20 | 134 |
| HP | 1,15 | 60 | 1,05 | 60 | 161 |
| BF | 4,00 | 1 | 4,00 | 1 | 5 |
| SA | – | 0 | 258 | ||
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 3 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 1 241 | 61 % | – | – |
| Män | 803 | 39 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 965 | 47 % | – | – |
| 25–34 år | 690 | 34 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 389 | 19 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Ekonomprogrammet vid Högskolan i Gävle HT 2020?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 18,50 i betygsgruppen BI, 18,47 i BII, 0,95 på högskoleprovet.
Hur många sökte Ekonomprogrammet HT 2020?
1 783 personer sökte, och 623 hade programmet som förstahandsval. 140 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,70 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Högskolan i Gävle, Högskolan i Halmstad, Mälardalens universitet, Högskolan Väst, Högskolan i Skövde och 2 andra lärosäten.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod