Ekonomprogrammet
Högskolan i Gävle, Ortsoberoende
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Distans
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
14,9 sökande per antagen.
VT 2026
12,1 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,08 | 17,50 | −0,58 | 455 | −0,76 |
| BII | 18,01 | 17,66 | −0,35 | 296 | −0,73 |
| HP | 0,95 | 0,90 | −0,05 | 317 | −0,08 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: fallande (−0,59)
- HP 5 år: stabil (−0,05)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 17,50 | 17,66 | 0,90 | 2 987 | 662 | 200 |
| VT 2026 | 17,64 | 18,15 | 0,95 | 2 420 | 893 | 200 |
| HT 2025 | 17,27 | 17,30 | 0,85 | 2 484 | 619 | 220 |
| VT 2025 | 17,49 | 17,25 | 0,80 | 2 058 | 815 | 230 |
| HT 2024 | 17,51 | 17,55 | 0,80 | 2 365 | 706 | 220 |
| VT 2024 | 17,20 | 16,91 | 0,85 | 1 994 | 817 | 230 |
| HT 2023 | 17,65 | 17,23 | 0,85 | 2 324 | 693 | 220 |
| VT 2023 | 17,28 | 17,80 | 0,85 | 1 737 | 784 | 200 |
| HT 2022 | 17,78 | 17,94 | 0,90 | 2 234 | 684 | 200 |
| VT 2022 | 18,02 | 18,51 | 1,05 | 2 041 | 788 | 130 |
| HT 2021 | 18,09 | 18,27 | 0,95 | 2 447 | 713 | 150 |
| VT 2021 | 18,05 | 19,06 | 1,05 | 1 839 | 747 | 135 |
| VT 2020 | 17,89 | 18,26 | 1,00 | 1 581 | 730 | 165 |
| HT 2018 | 18,50 | 19,21 | 1,15 | 2 562 | 863 | 145 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Högskolan i Gävle (distans) | Ortsoberoende | 17,50 | 0,90 | 14,9 | 2 987 |
| Högskolan i Gävle (distans) | Gävle | 18,50 | 0,95 | 12,7 | 1 783 |
| Högskolan i Halmstad | Halmstad | 18,43 | 1,10 | 21,3 | 1 318 |
| Mälardalens universitet | Västerås | 16,39 | 0,85 | 13,0 | 1 173 |
| Mälardalens universitet | Eskilstuna | 16,20 | 0,80 | 11,5 | 922 |
| Högskolan i Gävle | Gävle | 15,78 | 0,80 | 8,9 | 803 |
| Högskolan Väst | Trollhättan | 15,53 | 0,60 | 7,0 | 704 |
| Högskolan i Skövde | Skövde | 13,68 | 0,45 | 3,9 | 693 |
| Högskolan Dalarna | Borlänge | 13,95 | 0,50 | 6,2 | 372 |
| Mittuniversitetet | Sundsvall | 14,44 | 0,70 | 10,5 | 315 |
| Mittuniversitetet | Östersund | 12,70 | 0,30 | 6,6 | 197 |
Om programmet
Ekonomprogrammet är ett sammanhållet treårigt program som ger en bred bas inom programmets huvudområde företagsekonomi. Grunden utgörs av kurser inom de fyra företagsekonomiska delämnesområdena ledarskap och organisation, marknadsföring, externredovisning samt ekonomi och verksamhetsstyrning. Andra ämnen i programmet är juridik, nationalekonomi och statistik. De första två åren är gemensamma för alla studenter där bl.a. grund- och fortsättningskurser läses inom samtliga de fyra företagsekonomiska delämnesområdena. Under det tredje året fördjupar du dig inom det eller de delämnesområden som du tycker är mest intressanta. Två huvudspår förekommer: Redovisning (med fokus på externredovisning och ekonomi- och verksamhetsstyrning) och Affärsutveckling (med fokus på ledarskap och marknadsföring).
Programmet bygger på en kombination av projekt- och problembaserat lärande. Gruppuppgifter förekommer som ett återkommande inslag under utbildningens gång.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 3b eller 3c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik fortsättning nivå 1b eller Matematik fortsättning nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Högskolan i Gävle
Liknande program vid Högskolan i Gävle
- EkonomprogrammetHögskolan i Gävle · Gävle · HT 2020BI18,50HP0,95Sök/plats12,7
- EkonomprogrammetHögskolan i Gävle · Gävle · HT 2026BI15,78HP0,80Sök/plats8,9
- FastighetsmäklarprogrammetHögskolan i Gävle · Gävle · HT 2026BI*HP*Sök/plats4,1
- Personal- och arbetslivsprogrammetHögskolan i Gävle · Gävle · HT 2026BI16,04HP0,55Sök/plats5,5
- Master program in business administration, AccountingHögskolan i Gävle · Gävle · HT 2026BI–HP–Sök/plats4,5
- Lantmätarprogrammet, fastighetsjuridik och markanvändningHögskolan i Gävle · Gävle · HT 2026BI*HP*Sök/plats3,2
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,08 | 93 | 17,50 | 92 | 455 |
| BII | 18,01 | 25 | 17,66 | 26 | 296 |
| HP | 0,95 | 80 | 0,90 | 80 | 317 |
| BF | 4,00 | 2 | 4,00 | 2 | 12 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 162 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 4 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,36 | 90 | 17,64 | 89 | 484 |
| BII | 19,08 | 27 | 18,15 | 28 | 306 |
| HP | 1,05 | 80 | 0,95 | 80 | 363 |
| BF | 4,00 | 3 | 4,00 | 3 | 21 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 164 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 9 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 1 846 | 62 % | 116 | 58 % |
| Män | 1 141 | 38 % | 84 | 42 % |
| 24 år eller yngre | 1 301 | 44 % | 101 | 51 % |
| 25–34 år | 1 089 | 36 % | 71 | 36 % |
| 35 år eller äldre | 597 | 20 % | 28 | 14 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Ekonomprogrammet vid Högskolan i Gävle HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 17,50 i betygsgruppen BI, 17,66 i BII, 0,90 på högskoleprovet.
Hur många sökte Ekonomprogrammet HT 2026?
2 987 personer sökte, och 662 hade programmet som förstahandsval. 200 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,23 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Högskolan i Gävle, Högskolan i Halmstad, Mälardalens universitet, Högskolan Väst, Högskolan i Skövde och 2 andra lärosäten.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod