Fastighetsmäklarprogrammet
- Måttlig konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
4,1 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 15,05 | * | 0 | −1,51 | |
| BII | 15,45 | * | 0 | −0,72 | |
| HP | 0,50 | * | 0 | −0,24 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: fallande (−2,84)
- HP 5 år: varierande (−0,25)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | * | * | * | 631 | 180 | 155 |
| HT 2025 | * | 14,55 | 0,20 | 644 | 168 | 145 |
| HT 2024 | * | * | * | 664 | 175 | 145 |
| HT 2023 | 13,25 | 15,95 | 0,25 | 801 | 239 | 150 |
| HT 2022 | 15,53 | 16,35 | 0,60 | 1 059 | 321 | 140 |
| HT 2021 | 16,31 | 16,62 | 0,70 | 1 328 | 400 | 150 |
| HT 2020 | 15,25 | 15,72 | 0,50 | 953 | 272 | 180 |
| HT 2019 | 13,81 | 15,65 | 0,45 | 907 | 286 | 175 |
| HT 2018 | 16,09 | 16,19 | 0,75 | 1 355 | 409 | 150 |
| HT 2017 | 16,71 | 16,60 | 0,90 | 1 678 | 506 | 155 |
| HT 2016 | 16,55 | 16,89 | 0,90 | 1 897 | 553 | 195 |
| HT 2015 | 16,75 | 16,66 | 0,85 | 1 943 | 501 | 206 |
| HT 2014 | 16,70 | 16,99 | 0,85 | 1 561 | 395 | 150 |
| HT 2013 | 16,90 | 16,42 | 0,85 | 1 199 | 304 | 125 |
| HT 2012 | 16,83 | 17,60 | 0,80 | 1 522 | 376 | 150 |
| HT 2011 | 17,30 | 17,40 | 0,70 | 1 565 | 447 | 150 |
| HT 2010 | 16,55 | 16,77 | 0,60 | 1 244 | 347 | 150 |
| HT 2009 | 0,30 | 713 | 231 | 140 | ||
| HT 2008 | * | 730 | 251 | 150 |
Om programmet
Arbetet som fastighetsmäklare innebär goda karriärmöjligheter, varierande och stimulerande arbetsdagar omväxlande på kontoret och ute på fältet, men också ett ansvarsfullt jobb. Som fastighetsmäklare kommer du i kontakt med människor som befinner sig i olika, ibland svåra, livssituationer.
Som fastighetsmäklare agerar du förmedlande part mellan köpare och säljare vid en fastighets- eller bostadsrättsaffär, men yrket kan i många avseenden liknas vid ett säljyrke. Arbetet är fritt, du ansvarar i hög grad själv för storleken på din lön och bör tycka om att göra affärer.
Fastighetsmäklarprogrammet består from ht 25 av 180 hp med två möjliga inriktningar/profiler som uppfyller Fastighetsmäklarinspektionens (FMI) teoretiska utbildningskrav för fastighetsmäklare:
- "Ledarskap i säljande organisationer" (företagsekonomi), 80 platser.
- "Kommersiella fastigheter och nyproduktion" (rättsvetenskap), 30 platser.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 3b eller 3c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik fortsättning nivå 1b eller Matematik fortsättning nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Högskolan i Gävle
Liknande program vid Högskolan i Gävle
- EkonomprogrammetHögskolan i Gävle · Ortsoberoende · HT 2026BI17,50HP0,90Sök/plats14,9
- EkonomprogrammetHögskolan i Gävle · Gävle · HT 2020BI18,50HP0,95Sök/plats12,7
- EkonomprogrammetHögskolan i Gävle · Gävle · HT 2026BI15,78HP0,80Sök/plats8,9
- Personal- och arbetslivsprogrammetHögskolan i Gävle · Gävle · HT 2026BI16,04HP0,55Sök/plats5,5
- Master program in business administration, AccountingHögskolan i Gävle · Gävle · HT 2026BI–HP–Sök/plats4,5
- Lantmätarprogrammet, fastighetsjuridik och markanvändningHögskolan i Gävle · Gävle · HT 2026BI*HP*Sök/plats3,2
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 15,05 | 77 | * | 57 | 0 |
| BII | 15,45 | 17 | * | 23 | 0 |
| HP | 0,50 | 64 | * | 49 | 0 |
| BF | * | 1 | * | 1 | 0 |
| SA | – | 0 | * | 24 | 0 |
| DA | * | 1 | * | 1 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 348 | 55 % | 75 | 48 % |
| Män | 283 | 45 % | 80 | 52 % |
| 24 år eller yngre | 531 | 84 % | 116 | 75 % |
| 25–34 år | 68 | 11 % | 26 | 17 % |
| 35 år eller äldre | 32 | 5 % | 13 | 8 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Fastighetsmäklarprogrammet vid Högskolan i Gävle HT 2026?
Alla behöriga sökande antogs, så det krävdes ingen särskild poäng utöver behörigheten.
Hur många sökte Fastighetsmäklarprogrammet HT 2026?
631 personer sökte, och 180 hade programmet som förstahandsval. 155 antogs i urval 2.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod