Personal- och arbetslivsprogrammet
- Måttlig konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Kandidatexamen
Vad krävdes för att komma in?
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 432 sökande hittills, varav 140 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
VT 2026
5,7 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar VT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,00 | 15,14 | −0,86 | 112 | −1,29 |
| BII | 16,64 | 15,79 | −0,85 | 48 | −0,95 |
| HP | 0,55 | 0,35 | −0,20 | 37 | −0,18 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 432 | 140 | ||||
| VT 2026 | 15,14 | 15,79 | 0,35 | 459 | 175 | 80 |
| HT 2024 | 14,00 | 14,63 | 0,25 | 395 | 125 | 80 |
| HT 2023 | 13,85 | 14,38 | 0,35 | 404 | 132 | 80 |
| HT 2022 | 14,17 | 14,62 | 0,30 | 416 | 115 | 85 |
| HT 2021 | 15,40 | 16,05 | 0,45 | 543 | 147 | 80 |
| HT 2020 | 14,95 | 14,86 | 0,30 | 523 | 145 | 100 |
| HT 2019 | 15,98 | 14,76 | 0,65 | 493 | 164 | 70 |
| HT 2018 | 15,13 | 15,60 | 0,65 | 548 | 158 | 70 |
| HT 2017 | 15,80 | 16,60 | 0,70 | 572 | 154 | 65 |
| HT 2016 | 16,20 | 17,18 | 0,80 | 654 | 126 | 55 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Högskolan Kristianstad | Kristianstad | 16,35 | 0,65 | 8,2 | 742 |
| Högskolan i Gävle | Gävle | 16,04 | 0,55 | 5,5 | 465 |
| Högskolan Dalarna | Borlänge | 15,14 | 0,35 | 5,7 | 459 |
| Mittuniversitetet | Östersund | * | * | 3,0 | 263 |
Om programmet
Tycker du om att arbeta med människor och vill bidra till att utveckla både medarbetare och organisationer är Personal- och arbetslivsprogrammet (PAL-programmet) rätt för dig! Programmet ger dig fördjupade kunskaper om arbetsliv i bred bemärkelse. Kunskap byggs genom att studera arbetslivet ur individuella, organisatoriska och samhälleliga perspektiv. Detta bygger på arbetsvetenskapliga och personalvetenskapliga perspektiv och teorier som profileras mot hållbar utveckling med särskild betoning på social hållbarhet. Områdena arbetsmarknad, arbetsorganisation och arbetsmiljö står i fokus, med syftet att skapa ett hållbart arbetsliv. Programmet har en bred förankring och samverkan med det omgivande samhället.
Behörighet: Grundläggande behörighet
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Högskolan Dalarna
Liknande program vid Högskolan Dalarna
- Business Managementprogrammet - Kandidatprogram i företagsekonomiHögskolan Dalarna · Ortsoberoende · HT 2026BI19,01HP1,05Sök/plats36,0
- Sport ManagementprogrammetHögskolan Dalarna · Ortsoberoende · HT 2026BI18,05HP0,85Sök/plats15,5
- Industriell ekonomi, högskoleprogramHögskolan Dalarna · Borlänge · HT 2026BI16,63HP0,75Sök/plats9,4
- EkonomprogrammetHögskolan Dalarna · Borlänge · HT 2026BI13,95HP0,50Sök/plats6,2
- International Tourism ManagementHögskolan Dalarna · Borlänge · HT 2026BI–HP–Sök/plats10,3
- Business Intelligence: MagisterprogramHögskolan Dalarna · Borlänge · VT 2026BI–HP–Sök/plats57,0
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,00 | 54 | 15,14 | 43 | 112 |
| BII | 16,64 | 11 | 15,79 | 9 | 48 |
| HP | 0,55 | 34 | 0,35 | 27 | 37 |
| BF | 3,00 | 1 | * | 1 | 0 |
| SA | – | 0 | – | 0 | 8 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 3 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 352 | 81 % | – | – |
| Män | 80 | 19 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 211 | 49 % | – | – |
| 25–34 år | 147 | 34 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 74 | 17 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Personal- och arbetslivsprogrammet vid Högskolan Dalarna VT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 15,14 i betygsgruppen BI, 15,79 i BII, 0,35 på högskoleprovet.
Hur många sökte Personal- och arbetslivsprogrammet VT 2026?
459 personer sökte, och 175 hade programmet som förstahandsval. 80 antogs i urval 2.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Högskolan Kristianstad, Högskolan i Gävle, Mittuniversitetet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod