Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik med arkitektur
Lunds universitet, Helsingborg
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Högskoleingenjörsexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
6,2 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,35 | 15,39 | −0,96 | 12 | −0,38 |
| BII | 17,26 | 17,29 | +0,03 | 19 | oförändrat |
| HP | 0,95 | 0,90 | −0,05 | 27 | −0,03 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: fallande (−1,68)
- HP 5 år: stabil (−0,10)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 15,39 | 17,29 | 0,90 | 511 | 64 | 83 |
| HT 2025 | 15,61 | 17,43 | 0,80 | 552 | 65 | 86 |
| HT 2024 | 16,24 | 16,72 | 0,90 | 550 | 86 | 80 |
| HT 2023 | 15,47 | 16,80 | 0,85 | 593 | 76 | 81 |
| HT 2022 | 16,35 | 17,13 | 0,75 | 620 | 87 | 78 |
| HT 2021 | 17,07 | 17,43 | 1,00 | 690 | 93 | 86 |
| HT 2020 | 16,93 | 17,15 | 0,80 | 681 | 105 | 77 |
| HT 2019 | 15,73 | 15,50 | 0,85 | 555 | 89 | 72 |
| HT 2018 | 17,10 | 16,86 | 1,05 | 685 | 92 | 70 |
| HT 2017 | 16,40 | 16,90 | 1,15 | 698 | 95 | 72 |
| HT 2016 | 17,97 | 16,00 | 1,15 | 771 | 109 | 73 |
| HT 2015 | 18,10 | 17,81 | 1,20 | 813 | 102 | 68 |
| HT 2014 | 18,10 | 18,59 | 1,15 | 811 | 95 | 71 |
| HT 2013 | 18,00 | 19,40 | 1,20 | 890 | 114 | 68 |
| HT 2011 | 18,10 | 17,98 | 1,00 | 855 | 138 | 88 |
| HT 2010 | 17,60 | 18,10 | 1,00 | 870 | 128 | 91 |
| HT 2009 | 0,70 | 603 | 113 | 85 | ||
| HT 2008 | 0,10 | 437 | 95 | 84 |
Om programmet
Byggandet förändras - med nya krav på teknik, form och hållbarhet. På Byggteknik med arkitektur får du kunskap att delta i hela byggprocessen, från första idé till färdig byggnad, och utvecklar teknisk kompetens i nära kontakt med samhällsbyggnadssektorn.
Byggsektorn är en av samhällets mest betydelsefulla sektorer, både ekonomiskt och socialt. Byggandet av bostäder och lokaler ökar, liksom kraven på en hållbar samhällsutveckling med nya material, metoder och aktörer. Dagens byggande ställer stora ingenjörsmässiga krav på teknisk kompetens, men det räcker inte med tekniskt godtagbara lösningar - även ändamålsenlig utformning och miljömedvetenhet är nödvändiga. En sådan syntes - mellan byggteknik, miljökunnande och formgivning - får du på den här utbildningen.
Du får en bred teknisk kompetens och en helhetsförståelse för byggprojekt och byggprocessens olika faser. Redan i början av utbildningen får du kontakt med aktörer inom samhällsbyggnadsområdet. Utbildningen ger dig förutsättningar att medverka i hela processen - från idé och skiss till projektering, produktion och förvaltning.
Utbildningens inriktning mot arkitektur innebär att du, utöver din kompetens som byggnadsingenjör, också får fördjupade kunskaper i byggnaders planering och gestaltning, arkitekturhistoria och visualiseringsteknik.
Utbildningen ges av Lunds Tekniska Högskola, LTH, som är den tekniska högskolan vid Lunds universitet. Om du läser till högskoleingenjör inom byggteknik med arkitektur ges utbildningen vid LTH i Helsingborg, som är placerad på Lunds universitet, Campus Helsingborg.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 3c/Matematik D. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 1c
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Lunds universitet
Liknande program vid Lunds universitet
- Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomiLunds universitet · Lund · HT 2026BI21,98HP1,85Sök/plats18,3
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknikLunds universitet · Lund · HT 2026BI21,04HP1,65Sök/plats11,9
- Tekniskt/naturvetenskapligt basår, Teknisk inriktningLunds universitet · Helsingborg · HT 2026BI18,20HP1,20Sök/plats10,0
- Civilingenjörsutbildning i teknisk fysikLunds universitet · Lund · HT 2026BI22,19HP1,80Sök/plats11,0
- Civilingenjörsutbildning i datateknikLunds universitet · Lund · HT 2026BI19,01HP1,45Sök/plats7,8
- ArkitektutbildningLunds universitet · Lund · HT 2026BI20,67HP1,40Sök/plats13,6
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,35 | 57 | 15,39 | 40 | 12 |
| BII | 17,26 | 15 | 17,29 | 12 | 19 |
| HP | 0,95 | 37 | 0,90 | 28 | 27 |
| BF | * | 1 | * | 1 | 0 |
| DA | * | 2 | * | 2 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 201 | 39 % | 29 | 35 % |
| Män | 310 | 61 % | 54 | 65 % |
| 24 år eller yngre | 436 | 85 % | 75 | 90 % |
| 25–34 år | 59 | 12 % | 6 | 7 % |
| 35 år eller äldre | 16 | 3 % | 2 | 2 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik med arkitektur vid Lunds universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 15,39 i betygsgruppen BI, 17,29 i BII, 0,90 på högskoleprovet.
Hur många sökte Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik med arkitektur HT 2026?
511 personer sökte, och 64 hade programmet som förstahandsval. 83 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −0,22 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod