Tekniskt/naturvetenskapligt basår, Teknisk inriktning
Lunds universitet, Helsingborg · TEBA
- Hård konkurrens
- 60 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Program som inte leder till examen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
10,0 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,96 | 18,20 | −0,76 | 235 | −0,88 |
| BII | 18,33 | 18,33 | oförändrat | 51 | −0,35 |
| HP | 1,20 | 1,20 | oförändrat | 192 | −0,03 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+3,30)
- HP 5 år: stigande (+0,45)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 18,20 | 18,33 | 1,20 | 1 401 | 288 | 140 |
| HT 2025 | 17,66 | 17,47 | 1,10 | 1 055 | 234 | 135 |
| HT 2024 | 17,78 | 17,55 | 1,05 | 964 | 212 | 128 |
| HT 2023 | 16,56 | 18,80 | 1,00 | 866 | 188 | 125 |
| HT 2022 | 16,62 | 16,92 | 0,95 | 822 | 185 | 130 |
| HT 2021 | 14,90 | 15,00 | 0,75 | 717 | 137 | 135 |
Om programmet
Vill du läsa till ingenjör men saknar behörighetsgivande kurser? På Lunds Tekniska Högskola vid Campus Helsingborg kan du komplettera dina förkunskaper på Tekniskt basår. Utbildningen innehåller framför allt matematik, fysik och kemi.
Tekniskt basår vänder sig till dig som har läst Matematik 2 på gymnasiet men saknar den särskilda behörighet som krävs för att läsa vidare på en teknisk högskola.
Under utbildningen
Basåret sträcker sig över höst- och vårtermin och innehåller föreläsningar, övningar och laborationer. I början av utbildningen repeteras viktiga moment från Matematik 1 och 2. Samtidigt introduceras nya delar för att ge alla studenter en gemensam grund inför Matematik 3c.
Under basåret läser du Matematik 3c, Matematik 4, Fysik 1, Fysik 2, Kemi 1, Teknisk orienteringskurs och Tillämpad kemi.
Utbildningen innehåller sex kemilaborationer som genomförs på Kemicentrum i Lund. Kostnaden för resor mellan Helsingborg och Lund bekostar du själv.
För att få ett godkänt Tekniskt basår måste du ha blivit godkänd på alla obligatoriska moment och examinerats vid LTH. Varje kurs bedöms med betyget godkänd eller underkänd - inga graderade betyg ges, vilket innebär att ditt gymnasiebetyg inte påverkas.
Ett godkänt basår krävs för att platsgaranti till valfri högskoleingenjörsutbildning vid LTH ska gälla. Har du tidigare läst någon av kurserna som ingår, behöver du ändå läsa och examineras i kursen vid LTH för att basåret ska räknas som godkänt.
Karriär och framtid
Ett godkänt Tekniskt basår ger platsgaranti till valfri högskoleingenjörsutbildning vid LTH samt behörighet att söka till civilingenjörs- och brandingenjörsutbildningar. För att platsgarantin till en högskoleingenjörsutbildning ska gälla måste du söka utbildningen senast 15 april via antagning.se och ha klarat hela basåret senast i mitten av juni. Garantin gäller endast för höstterminen direkt efter det läsår du klarat hela basåret.
Du kan välja mellan Datateknik, Elektroteknik med automation, Byggteknik med arkitektur och Byggteknik - Infrastruktur.
LTH i Helsingborg
Om du läser Tekniskt basår sker utbildningen vid LTH i Helsingborg, som är placerad på Lunds universitet, Campus Helsingborg.
Här studerar cirka 4 000 av universitetets totalt 45 000 studenter. LTH är en central del av campus, där utbildning och forskning sker i nära samverkan med företag och organisationer. Gränsöverskridande samarbeten präglar både utbildningarna och miljön du studerar i.
Helsingborg är Sveriges åttonde största stad med över 150 000 invånare. Campus ligger på gångavstånd från centralstationen, med goda förbindelser med tåg, buss och färja. Som student får du tillgång till ett aktivt studentliv - både i Helsingborg och i närliggande städer som Lund, Malmö och Köpenhamn.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Lunds universitet
Liknande program vid Lunds universitet
- Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomiLunds universitet · Lund · HT 2026BI21,98HP1,85Sök/plats18,3
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknikLunds universitet · Lund · HT 2026BI21,04HP1,65Sök/plats11,9
- Civilingenjörsutbildning i teknisk fysikLunds universitet · Lund · HT 2026BI22,19HP1,80Sök/plats11,0
- Civilingenjörsutbildning i datateknikLunds universitet · Lund · HT 2026BI19,01HP1,45Sök/plats7,8
- ArkitektutbildningLunds universitet · Lund · HT 2026BI20,67HP1,40Sök/plats13,6
- Civilingenjörsutbildning i bioteknikLunds universitet · Lund · HT 2026BI21,46HP1,55Sök/plats15,8
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,96 | 102 | 18,20 | 80 | 235 |
| BII | 18,33 | 10 | 18,33 | 9 | 51 |
| HP | 1,20 | 59 | 1,20 | 47 | 192 |
| BF | 4,00 | 3 | 4,00 | 3 | 6 |
| DA | * | 1 | * | 1 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 447 | 32 % | 49 | 35 % |
| Män | 954 | 68 % | 91 | 65 % |
| 24 år eller yngre | 1 239 | 88 % | 130 | 93 % |
| 25–34 år | 140 | 10 % | 10 | 7 % |
| 35 år eller äldre | 22 | 2 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Tekniskt/naturvetenskapligt basår, Teknisk inriktning vid Lunds universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 18,20 i betygsgruppen BI, 18,33 i BII, 1,20 på högskoleprovet.
Hur många sökte Tekniskt/naturvetenskapligt basår, Teknisk inriktning HT 2026?
1 401 personer sökte, och 288 hade programmet som förstahandsval. 140 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,54 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod