Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomi
- Mycket hård konkurrens
- 300 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Civilingenjörsexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
18,3 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 22,08 | 21,98 | −0,10 | 612 | −0,07 |
| BII | 22,31 | 22,31 | oförändrat | 172 | oförändrat |
| HP | 1,85 | 1,85 | oförändrat | 717 | +0,01 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stabil (−0,02)
- HP 5 år: stigande (+0,15)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 21,98 | 22,31 | 1,85 | 3 043 | 1 078 | 166 |
| HT 2025 | 21,93 | 22,29 | 1,75 | 2 768 | 992 | 164 |
| HT 2024 | 21,95 | 22,29 | 1,75 | 2 554 | 898 | 160 |
| HT 2023 | 21,90 | 22,08 | 1,75 | 2 240 | 747 | 140 |
| HT 2022 | 21,92 | 22,08 | 1,70 | 1 997 | 643 | 136 |
| HT 2021 | 22,00 | 22,00 | 1,70 | 1 920 | 619 | 132 |
| HT 2020 | 21,77 | 21,93 | 1 863 | 622 | 130 | |
| HT 2019 | 21,80 | 21,98 | 1 649 | 565 | 134 | |
| HT 2018 | 21,82 | 21,67 | 1,70 | 2 092 | 626 | 117 |
| HT 2017 | 21,61 | 21,88 | 1,75 | 2 075 | 571 | 105 |
| HT 2016 | 21,88 | 21,72 | 1,75 | 2 250 | 591 | 105 |
| HT 2015 | 22,10 | 22,20 | 1,75 | 2 426 | 602 | 109 |
| HT 2014 | 22,30 | 22,30 | 1,75 | 2 781 | 683 | 105 |
| HT 2013 | 22,20 | 22,30 | 1,70 | 2 703 | 668 | 110 |
| HT 2012 | 22,10 | 22,05 | 1,70 | 2 497 | 646 | 110 |
| HT 2011 | 21,90 | 22,01 | 1,60 | 2 111 | 611 | 123 |
| HT 2010 | 21,50 | 21,55 | 1,60 | 1 797 | 480 | 118 |
| HT 2009 | 1,60 | 1 556 | 374 | 118 | ||
| HT 2008 | 1,50 | 1 217 | 304 | 121 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Kungl. Tekniska högskolan | Stockholm | 21,82 | 1,80 | 18,6 | 3 539 |
| Lunds universitet | Lund | 21,98 | 1,85 | 18,3 | 3 043 |
Om programmet
Civilingenjör i industriell ekonomi är en kvalificerad och internationellt konkurrenskraftig utbildning som bygger på integrationen mellan matematik, teknik och ekonomi. Du får en analytisk och bred kompetens som är eftertraktad i både nationella och globala verksamheter.
Utbildningen förbereder dig för att arbeta med affärs- och verksamhetsutveckling där teknik, företagsstrategier och omvärldsanalyser möts. I en komplex och föränderlig värld blir matematisk modellering ett kraftfullt verktyg för att analysera beslut och värdera risker och möjligheter.
För industrins konkurrenskraft är kvalificerat ledarskap en nyckelfaktor. Att utveckla, styra och finansiera företag i en global ekonomi kräver djupa kunskaper i både ekonomi och teknik, och förmåga att förena dessa perspektiv. Matematik är grunden för såväl avancerad teknik som modern ekonomi.
Utbildningen ger dig breda kunskaper och fördjupning inom valda områden i teknik och ekonomi. Du får en stark bas i matematik och en unik, tydlig profil mot finans och risk. Du får också möjlighet att arbeta med hållbara tekniska system och processer, samt att analysera och bedöma hur de kan införas ur flera perspektiv.
Utbildningen ges vid Lunds Tekniska Högskola, LTH, som är den tekniska högskolan vid Lunds universitet. Programmet kännetecknas av en nära integration mellan matematik, ekonomi och teknik, i samspel med den forskning som bedrivs vid Lunds Tekniska Högskola.
Speciellt för utbildningen inom industriell ekonomi i Lund är möjligheten att under fjärde året specialisera sig mot matematisk modellering och finansiell statistik genom specialiseringen Finans och risk.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4/Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Lunds universitet
Liknande program vid Lunds universitet
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknikLunds universitet · Lund · HT 2026BI21,04HP1,65Sök/plats11,9
- Tekniskt/naturvetenskapligt basår, Teknisk inriktningLunds universitet · Helsingborg · HT 2026BI18,20HP1,20Sök/plats10,0
- Civilingenjörsutbildning i teknisk fysikLunds universitet · Lund · HT 2026BI22,19HP1,80Sök/plats11,0
- Civilingenjörsutbildning i datateknikLunds universitet · Lund · HT 2026BI19,01HP1,45Sök/plats7,8
- ArkitektutbildningLunds universitet · Lund · HT 2026BI20,67HP1,40Sök/plats13,6
- Civilingenjörsutbildning i bioteknikLunds universitet · Lund · HT 2026BI21,46HP1,55Sök/plats15,8
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 22,08 | 103 | 21,98 | 86 | 612 |
| BII | 22,31 | 13 | 22,31 | 13 | 172 |
| HP | 1,85 | 60 | 1,85 | 54 | 717 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 3 |
| DA | * | 13 | * | 13 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 978 | 32 % | 55 | 33 % |
| Män | 2 065 | 68 % | 111 | 67 % |
| 24 år eller yngre | 2 935 | 96 % | 166 | 100 % |
| 25–34 år | 95 | 3 % | 0 | 0 % |
| 35 år eller äldre | 13 | 0 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomi vid Lunds universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 21,98 i betygsgruppen BI, 22,31 i BII, 1,85 på högskoleprovet.
Hur många sökte Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomi HT 2026?
3 043 personer sökte, och 1 078 hade programmet som förstahandsval. 166 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,05 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Kungl. Tekniska högskolan.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod