Civilingenjörsutbildning i datateknik
- Hård konkurrens
- 300 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Civilingenjörsexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
7,8 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,90 | 19,01 | −0,89 | 161 | −0,30 |
| BII | 19,69 | 19,01 | −0,68 | 46 | −0,21 |
| HP | 1,50 | 1,45 | −0,05 | 188 | −0,02 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: fallande (−1,04)
- HP 5 år: stabil (oförändrat)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 19,01 | 19,01 | 1,45 | 1 258 | 198 | 161 |
| HT 2025 | 19,63 | 20,04 | 1,45 | 1 247 | 228 | 166 |
| HT 2024 | 19,95 | 20,54 | 1,50 | 1 419 | 315 | 166 |
| HT 2023 | 20,63 | 20,83 | 1,50 | 1 567 | 373 | 156 |
| HT 2022 | 20,30 | 20,47 | 1,50 | 1 518 | 351 | 151 |
| HT 2021 | 20,05 | 19,65 | 1,45 | 1 374 | 316 | 145 |
| HT 2020 | 20,05 | 19,85 | 1 319 | 307 | 152 | |
| HT 2019 | 19,62 | 19,85 | 1 165 | 289 | 136 | |
| HT 2018 | 19,64 | 19,48 | 1,50 | 1 337 | 315 | 136 |
| HT 2017 | 19,53 | 19,30 | 1,45 | 1 250 | 247 | 123 |
| HT 2016 | 19,20 | 18,96 | 1,40 | 1 195 | 245 | 118 |
| HT 2015 | 19,45 | 19,35 | 1,45 | 1 175 | 229 | 118 |
| HT 2014 | 18,90 | 19,40 | 1,45 | 1 179 | 235 | 128 |
| HT 2013 | 19,00 | 18,60 | 1,35 | 1 204 | 252 | 127 |
| HT 2012 | 18,26 | 17,73 | 1,30 | 1 113 | 216 | 127 |
| HT 2011 | 17,70 | 17,24 | 1,10 | 924 | 204 | 143 |
| HT 2010 | 17,40 | 17,13 | 1,00 | 852 | 189 | 140 |
| HT 2009 | 0,80 | 721 | 172 | 140 | ||
| HT 2008 | * | 566 | 151 | 137 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Kungl. Tekniska högskolan | Stockholm | 20,57 | 1,55 | 10,0 | 1 993 |
| Lunds universitet | Lund | 19,01 | 1,45 | 7,8 | 1 258 |
Om programmet
I allt från det enklaste trafikljuset till den mest avancerade månlandaren finns den där: datorn. Som civilingenjör i datateknik är du med och designar och utvecklar datorsystem för en mängd olika sammanhang - både dagens lösningar och framtidens möjligheter.
Civilingenjörsutbildningen i datateknik ger dig bred teknisk kompetens och möjlighet att arbeta med den senaste tekniken inom datateknik, systemutveckling och digitalisering. Behovet av civilingenjörer som kan utforma avancerade system utifrån mänskliga behov är stort. Här får du möjlighet att bidra till och leda utvecklingen av ett digitaliserat samhälle i ständig förändring.
Utbildningen präglas av en helhetssyn på datatekniken, där människan står i centrum både som utvecklare och användare.
Som färdig civilingenjör i datateknik har du en djup förståelse för människans roll i samhället och i de system där datorer ingår. Du vet hur datorer är konstruerade, hur datornätverk byggs upp och hur datorer kan användas för att styra industriella processer. Du kan utveckla olika typer av datorprogram och har en solid matematisk grund, kompletterad med kunskaper inom bland annat elektronik och digitalteknik.
Utbildningen ges vid Lunds Tekniska Högskola, LTH, som är den tekniska högskolan vid Lunds universitet. Under din studietid får du kontakt med forskning på internationellt hög nivå inom områden som programvaruutveckling, datasäkerhet, telekommunikation, reglerteknik och signalbehandling.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4/Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Lunds universitet
Liknande program vid Lunds universitet
- Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomiLunds universitet · Lund · HT 2026BI21,98HP1,85Sök/plats18,3
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknikLunds universitet · Lund · HT 2026BI21,04HP1,65Sök/plats11,9
- Tekniskt/naturvetenskapligt basår, Teknisk inriktningLunds universitet · Helsingborg · HT 2026BI18,20HP1,20Sök/plats10,0
- Civilingenjörsutbildning i teknisk fysikLunds universitet · Lund · HT 2026BI22,19HP1,80Sök/plats11,0
- ArkitektutbildningLunds universitet · Lund · HT 2026BI20,67HP1,40Sök/plats13,6
- Civilingenjörsutbildning i bioteknikLunds universitet · Lund · HT 2026BI21,46HP1,55Sök/plats15,8
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,90 | 104 | 19,01 | 90 | 161 |
| BII | 19,69 | 15 | 19,01 | 13 | 46 |
| HP | 1,50 | 62 | 1,45 | 53 | 188 |
| BF | 4,00 | 1 | 4,00 | 1 | 3 |
| DA | * | 5 | * | 4 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 265 | 21 % | 31 | 19 % |
| Män | 993 | 79 % | 130 | 81 % |
| 24 år eller yngre | 1 140 | 91 % | 151 | 94 % |
| 25–34 år | 102 | 8 % | 7 | 4 % |
| 35 år eller äldre | 16 | 1 % | 3 | 2 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i datateknik vid Lunds universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 19,01 i betygsgruppen BI, 19,01 i BII, 1,45 på högskoleprovet.
Hur många sökte Civilingenjörsutbildning i datateknik HT 2026?
1 258 personer sökte, och 198 hade programmet som förstahandsval. 161 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −0,62 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Kungl. Tekniska högskolan.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod