Arkitektutbildning
- Hård konkurrens
- 300 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Arkitektexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
13,6 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,89 | 20,67 | −0,22 | 188 | −0,27 |
| BII | 21,40 | 21,30 | −0,10 | 64 | −0,05 |
| HP | 1,45 | 1,40 | −0,05 | 195 | −0,03 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: fallande (−0,74)
- HP 5 år: fallande (−0,15)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 20,67 | 21,30 | 1,40 | 1 197 | 294 | 88 |
| HT 2025 | 20,77 | 22,02 | 1,50 | 1 706 | 471 | 88 |
| HT 2024 | 21,30 | 22,15 | 1,50 | 2 089 | 566 | 88 |
| HT 2023 | 21,56 | 21,98 | 1,60 | 2 523 | 726 | 88 |
| HT 2022 | 21,61 | 21,75 | 1,65 | 2 669 | 741 | 88 |
| HT 2021 | 21,41 | 21,67 | 1,55 | 2 879 | 772 | 90 |
| HT 2020 | 21,20 | 21,70 | 1,50 | 2 470 | 687 | 96 |
| HT 2019 | 21,30 | 21,83 | 1,55 | 2 026 | 554 | 97 |
| HT 2018 | 21,20 | 21,56 | 1,65 | 2 068 | 514 | 92 |
| HT 2017 | 21,30 | 21,70 | 1,70 | 1 567 | 454 | 82 |
| HT 2016 | 22,11 | 21,96 | 1,70 | 1 833 | 455 | 66 |
| HT 2015 | 21,90 | 21,57 | 1,65 | 1 705 | 429 | 65 |
| HT 2014 | 21,81 | 22,50 | 1,70 | 2 104 | 508 | 65 |
| HT 2013 | 21,90 | 22,35 | 1,65 | 2 138 | 535 | 80 |
| HT 2012 | 21,80 | 22,24 | 1,60 | 2 597 | 596 | 80 |
| HT 2011 | 21,70 | 22,20 | 1,80 | 2 553 | 543 | 88 |
| HT 2010 | 22,00 | 22,00 | 1,80 | 2 856 | 639 | 88 |
| HT 2009 | 1,70 | 2 240 | 540 | 83 | ||
| HT 2008 | 1,70 | 1 604 | 398 | 78 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Kungl. Tekniska högskolan | Stockholm | 19,35 | 1,35 | 9,4 | 1 351 |
| Lunds universitet | Lund | 20,67 | 1,40 | 13,6 | 1 197 |
Om programmet
Arkitekter skapar rum för människors liv och behov, med konstnärlig skärpa och teknisk förståelse. På arkitektprogrammet utbildas du för att gestalta hållbara miljöer, kritiskt granska arkitekturens roll i samhället och delta i en internationell bransch.
På arkitektprogrammet utvecklar du förmågan att identifiera, analysera och lösa komplexa frågeställningar inom arkitektur och samhällsbyggande. Du får en kombination av konstnärliga och tekniska kunskaper i att gestalta rum och byggda miljöer. Du utvecklar en helhetssyn på arkitekturens roll i samhället och tränas i att arbeta självständigt, kreativt och kritiskt med arkitekturens olika delar.
Du får kunskap för att förstå och påverka arkitekturens villkor i relation till samhällets behov, och verktyg att arbeta med utformning och utveckling av byggnader, platser och stadsrum. Du lär dig att hantera komplexa problem inom arkitektur och samhällsbyggande.
Utbildningen har nära koppling till yrkeslivet, vilket ger dig god inblick i branschens arbetssätt och sammanhang.
Utbildningen har en tydlig internationell profil samtidigt som den är förankrad i en lokal kontext. Efter utbildningen kan du ta ut en arkitektexamen som uppfyller EU:s yrkeskvalifikationsdirektiv. Det innebär att du får en examen som erkänns inom hela EU.
Arkitektskolan är en del av Lunds Tekniska Högskola, LTH, som är den tekniska högskolan vid Lunds universitet. Skolan erbjuder en inspirerande studiemiljö med moderna lokaler, personliga arbetsplatser och tillgång till digitala verkstäder med 3D-skrivare och laserskärare. Här finns även fullt utrustade snickeri- och modellverkstäder.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller 3c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller fortsättning nivå 1c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2. (Fysik 1a eller 1b1+1b2/Fysik nivå 1b eller 1a2 och Kemi 1/Kemi nivå 1 ersätter tillsammans Naturkunskap 2/nivå 2 för behörighet till Arkitektutbildningen)
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Lunds universitet
Liknande program vid Lunds universitet
- Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomiLunds universitet · Lund · HT 2026BI21,98HP1,85Sök/plats18,3
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknikLunds universitet · Lund · HT 2026BI21,04HP1,65Sök/plats11,9
- Tekniskt/naturvetenskapligt basår, Teknisk inriktningLunds universitet · Helsingborg · HT 2026BI18,20HP1,20Sök/plats10,0
- Civilingenjörsutbildning i teknisk fysikLunds universitet · Lund · HT 2026BI22,19HP1,80Sök/plats11,0
- Civilingenjörsutbildning i datateknikLunds universitet · Lund · HT 2026BI19,01HP1,45Sök/plats7,8
- Civilingenjörsutbildning i bioteknikLunds universitet · Lund · HT 2026BI21,46HP1,55Sök/plats15,8
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,89 | 31 | 20,67 | 26 | 188 |
| BII | 21,40 | 6 | 21,30 | 5 | 64 |
| HP | 1,45 | 37 | 1,40 | 31 | 195 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 4 |
| AU | * | 25 | * | 25 | 0 |
| DA | * | 1 | * | 1 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 778 | 65 % | 63 | 72 % |
| Män | 419 | 35 % | 25 | 28 % |
| 24 år eller yngre | 1 036 | 87 % | 79 | 90 % |
| 25–34 år | 107 | 9 % | 3 | 3 % |
| 35 år eller äldre | 54 | 5 % | 6 | 7 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Arkitektutbildning vid Lunds universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 20,67 i betygsgruppen BI, 21,30 i BII, 1,40 på högskoleprovet.
Hur många sökte Arkitektutbildning HT 2026?
1 197 personer sökte, och 294 hade programmet som förstahandsval. 88 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −0,10 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Kungl. Tekniska högskolan.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod