Arkitektutbildning
Kungl. Tekniska högskolan, Stockholm
- Hård konkurrens
- 300 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Arkitektexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
9,4 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,63 | 19,35 | −1,28 | 225 | −0,47 |
| BII | 20,63 | 20,00 | −0,63 | 92 | −0,26 |
| HP | 1,40 | 1,35 | −0,05 | 230 | −0,03 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: fallande (−1,86)
- HP 5 år: fallande (−0,20)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 19,35 | 20,00 | 1,35 | 1 351 | 433 | 143 |
| HT 2025 | 20,00 | 20,78 | 1,40 | 1 706 | 586 | 143 |
| HT 2024 | 20,94 | 21,30 | 1,50 | 2 190 | 823 | 145 |
| HT 2023 | 21,20 | 21,83 | 1,50 | 2 600 | 989 | 135 |
| HT 2022 | 21,51 | 21,54 | 1,60 | 2 818 | 1 043 | 134 |
| HT 2021 | 21,21 | 21,70 | 1,55 | 3 072 | 1 144 | 131 |
| HT 2020 | 21,15 | 21,50 | 1,50 | 2 823 | 1 103 | 120 |
| HT 2019 | 21,30 | 21,51 | 1,55 | 2 190 | 836 | 137 |
| HT 2018 | 21,35 | 21,40 | 1,60 | 2 629 | 938 | 135 |
| HT 2017 | 21,20 | 21,63 | 1,65 | 2 692 | 908 | 135 |
| HT 2016 | 22,10 | 21,92 | 1,65 | 2 773 | 884 | 125 |
| HT 2015 | 21,73 | 22,07 | 1,70 | 2 623 | 852 | 125 |
| HT 2014 | 21,70 | 21,46 | 1,70 | 2 935 | 880 | 125 |
| HT 2013 | 21,78 | 22,10 | 1,70 | 3 080 | 1 010 | 125 |
| HT 2012 | 21,90 | 21,81 | 1,70 | 2 896 | 968 | 156 |
| HT 2011 | 21,90 | 22,10 | 1,80 | 2 975 | 959 | 125 |
| HT 2010 | 22,00 | 22,31 | 1,80 | 2 668 | 956 | 125 |
| HT 2009 | 1,80 | 2 530 | 843 | 131 | ||
| HT 2008 | 1,70 | 1 906 | 686 | 128 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Kungl. Tekniska högskolan | Stockholm | 19,35 | 1,35 | 9,4 | 1 351 |
| Lunds universitet | Lund | 20,67 | 1,40 | 13,6 | 1 197 |
Om programmet
Arkitektutbildningen på KTH ger dig färdigheter inom ett område som verkar mellan konst och vetenskap. Som arkitekt utvecklar du framtidens konstruktioner och miljöer för ett socialt och ekologiskt hållbart samhälle. Utbildningen uppfyller EU:s yrkeskvalifikationsdirektiv vilket gör att du kan jobba internationellt efter examen.
Arkitektur handlar om allt mänskligt byggande och formgivande av miljön runt omkring oss. På Arkitektutbildningen får du djupdyka i ämnet och läsa om arkitekturens historia, arkitekturteknik och konstnärliga ämnen. Under det fjärde och femte året jobbar du kreativt i projekt tillsammans med andra studenter i en serie valbara studios. Utbildningen avslutas med ett examensarbete och det finns möjligheter att göra delar av utbildningen utomlands.
Efter utbildningen kan du jobba med att utveckla allt från byggnader och interiörer till landskap och hela städer. En viktig utmaning är att utveckla konstruktioner för ett hållbart samhälle och använda miljövänliga material i samklang med naturen. Arbetsmarknaden för arkitekter blir allt mer internationell och du kan jobba på arkitektkontor, i den offentliga sektorn eller starta eget företag.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik fortsättning nivå 1b eller Matematik fortsättning nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap nivå 1a2, Naturkunskap nivå 2. Naturkunskap nivå 2 kan ersättas med kurserna Kemi nivå 1 samt Fysik nivå 1b eller Fysik nivå 1a2. Eller: Matematik 3b eller Matematik 3c, Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2, Naturkunskap 2. Naturkunskap 2 kan ersättas med kurserna Kemi 1, Fysik 1a eller Fysik 1b1+1b2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Kungl. Tekniska högskolan
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Tekniskt basår, Campus ValhallavägenKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,15HP1,40Sök/plats12,9
- Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomiKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI21,82HP1,80Sök/plats18,6
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknikKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,72HP1,55Sök/plats15,8
- Tekniskt basår, Campus FlemingsbergKungl. Tekniska högskolan · KTH Flemingsberg · HT 2026BI18,33HP1,20Sök/plats9,0
- Civilingenjörsutbildning öppen ingångKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI21,41HP1,70Sök/plats23,3
- Civilingenjörsutbildning i datateknikKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,57HP1,55Sök/plats10,0
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,63 | 43 | 19,35 | 44 | 225 |
| BII | 20,63 | 9 | 20,00 | 10 | 92 |
| HP | 1,40 | 52 | 1,35 | 53 | 230 |
| BF | 4,00 | 1 | 4,00 | 1 | 7 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 1 |
| AU2 | * | 36 | * | 34 | 0 |
| DA | * | 2 | * | 1 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 818 | 61 % | 74 | 52 % |
| Män | 533 | 39 % | 69 | 48 % |
| 24 år eller yngre | 1 082 | 80 % | 102 | 71 % |
| 25–34 år | 187 | 14 % | 30 | 21 % |
| 35 år eller äldre | 82 | 6 % | 11 | 8 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Arkitektutbildning vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 19,35 i betygsgruppen BI, 20,00 i BII, 1,35 på högskoleprovet.
Hur många sökte Arkitektutbildning HT 2026?
1 351 personer sökte, och 433 hade programmet som förstahandsval. 143 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −0,65 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Lunds universitet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod