Civilingenjörsutbildning öppen ingång
Kungl. Tekniska högskolan, Stockholm
- Mycket hård konkurrens
- 300 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Civilingenjörsexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
23,3 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 21,61 | 21,41 | −0,20 | 403 | −0,22 |
| BII | 21,35 | 21,35 | oförändrat | 134 | −0,18 |
| HP | 1,75 | 1,70 | −0,05 | 478 | −0,02 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+0,73)
- HP 5 år: stigande (+0,20)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 21,41 | 21,35 | 1,70 | 2 093 | 248 | 90 |
| HT 2025 | 21,00 | 21,04 | 1,65 | 2 164 | 264 | 108 |
| HT 2024 | 20,63 | 20,78 | 1,55 | 2 154 | 262 | 160 |
| HT 2023 | 20,31 | 20,06 | 1,45 | 1 780 | 204 | 165 |
| HT 2022 | 20,47 | 20,55 | 1,50 | 1 829 | 214 | 125 |
| HT 2021 | 20,68 | 19,87 | 1,50 | 1 925 | 202 | 133 |
| HT 2020 | 20,60 | 20,00 | 1,45 | 1 896 | 215 | 136 |
| HT 2019 | 20,21 | 19,38 | 1,45 | 1 516 | 180 | 126 |
| HT 2018 | 19,74 | 19,12 | 1,45 | 1 871 | 172 | 142 |
| HT 2017 | 20,05 | 19,32 | 1,50 | 1 999 | 212 | 141 |
| HT 2016 | 20,25 | 18,73 | 1,50 | 2 399 | 266 | 153 |
| HT 2015 | 19,60 | 18,80 | 1,50 | 2 401 | 264 | 153 |
| HT 2014 | 20,14 | 19,36 | 1,50 | 2 385 | 226 | 150 |
| HT 2013 | 20,20 | 20,00 | 1,45 | 2 242 | 252 | 145 |
| HT 2012 | 20,50 | 19,87 | 1,50 | 2 211 | 221 | 130 |
| HT 2011 | 20,30 | 19,40 | 1,40 | 1 721 | 191 | 132 |
| HT 2010 | 19,59 | 19,20 | 1,30 | 1 489 | 182 | 130 |
| HT 2009 | 1,30 | 1 488 | 201 | 130 | ||
| HT 2008 | 1,10 | 1 024 | 139 | 120 |
Om programmet
Öppen ingång civilingenjör på KTH är perfekt för dig som vill läsa till civilingenjör men inte vet vilken inriktning som passar dig bäst. Utbildningen ger dig valmöjlighet och garanti att få läsa vid en av KTH:s civilingenjörsutbildningar. Under ett läsår studerar du grundläggande ingenjörsämnen och bekantar dig med civilingenjörsprogrammen, innan du till år två väljer din inriktning. En utbildning till civilingenjör ger dig kunskaper för att bli en kreativ problemlösare som kan leda arbete i utvecklingens framkant.
På Öppen ingång läser du under ett år grundläggande ingenjörsämnen som matematik, teknik och naturvetenskap. Du har chans att bekanta dig med KTH:s olika civilingenjörsutbildningar genom information och presentationer. Under slutet av vårterminen söker du till de program du är intresserad av att fortsätta läsa. Urval görs utifrån dina studieresultat från det första läsåret.
Med en civilingenjörsexamen från KTH öppnar sig en hel värld av karriärmöjligheter, både i Sverige och internationellt. Civilingenjörer finns i alla delar av samhället och behövs för att skapa lösningar för en mer hållbar värld. Det kan till exempel handla om att utveckla hållbara energilösningar, klimatanpassad samhällsplanering eller nya tekniska lösningar. Vanliga yrkesroller är projektledare, utvecklare, forskare, konsult eller strateg inom olika områden. Oavsett vilket program du än väljer efter Öppen ingång är karriärmöjligheterna goda.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2. Eller: Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Kungl. Tekniska högskolan
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Tekniskt basår, Campus ValhallavägenKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,15HP1,40Sök/plats12,9
- Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomiKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI21,82HP1,80Sök/plats18,6
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknikKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,72HP1,55Sök/plats15,8
- Tekniskt basår, Campus FlemingsbergKungl. Tekniska högskolan · KTH Flemingsberg · HT 2026BI18,33HP1,20Sök/plats9,0
- Civilingenjörsutbildning i datateknikKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,57HP1,55Sök/plats10,0
- Civilingenjörsutbildning i teknisk fysikKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI22,40HP1,80Sök/plats13,3
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 21,61 | 44 | 21,41 | 44 | 403 |
| BII | 21,35 | 8 | 21,35 | 8 | 134 |
| HP | 1,75 | 25 | 1,70 | 25 | 478 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 2 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 1 |
| DA | * | 1 | * | 1 | 0 |
| T10 | 195,00 | 11 | 195,00 | 11 | 22 |
| T20 | 80,00 | 1 | 80,00 | 1 | 2 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 641 | 31 % | 26 | 29 % |
| Män | 1 452 | 69 % | 64 | 71 % |
| 24 år eller yngre | 1 887 | 90 % | 87 | 97 % |
| 25–34 år | 170 | 8 % | 3 | 3 % |
| 35 år eller äldre | 36 | 2 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning öppen ingång vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 21,41 i betygsgruppen BI, 21,35 i BII, 1,70 på högskoleprovet.
Hur många sökte Civilingenjörsutbildning öppen ingång HT 2026?
2 093 personer sökte, och 248 hade programmet som förstahandsval. 90 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,41 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod