Tekniskt basår, Campus Flemingsberg
Kungl. Tekniska högskolan, KTH Flemingsberg
- Hård konkurrens
- 60 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Program som inte leder till examen
Vad krävdes för att komma in?
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 1 191 sökande hittills, varav 528 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
HT 2026
9,0 sökande per antagen.
VT 2026
6,9 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,65 | 18,33 | −0,32 | 652 | −0,41 |
| BII | 17,95 | 17,95 | oförändrat | 175 | −0,12 |
| HP | 1,20 | 1,20 | oförändrat | 579 | −0,02 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 1 191 | 528 | ||||
| HT 2026 | 18,33 | 17,95 | 1,20 | 2 521 | 302 | 280 |
| VT 2026 | 16,78 | 16,93 | 1,10 | 1 077 | 491 | 155 |
| HT 2025 | 18,18 | 17,40 | 1,15 | 1 973 | 225 | 195 |
Om programmet
Tekniskt basår ger dig möjlighet att läsa kurser i matematik, fysik och kemi för att bli behörig till KTH:s ingenjörsutbildningar. Utbildningen är skräddarsydd för fortsatta studier på KTH och ger dig garantiplats till någon av våra ingenjörsutbildningar. Du tränas både i problemlösning och kreativt tänkande och får dessutom en bra studieteknik inför framtiden. Efter att ha läst klart Tekniskt basår blir du garanterad en plats på någon av KTH:s ingenjörsutbildningar. Detta gäller såväl tre- som femåriga program.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Kungl. Tekniska högskolan
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Tekniskt basår, Campus ValhallavägenKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,15HP1,40Sök/plats12,9
- Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomiKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI21,82HP1,80Sök/plats18,6
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknikKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,72HP1,55Sök/plats15,8
- Civilingenjörsutbildning öppen ingångKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI21,41HP1,70Sök/plats23,3
- Civilingenjörsutbildning i datateknikKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,57HP1,55Sök/plats10,0
- Civilingenjörsutbildning i teknisk fysikKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI22,40HP1,80Sök/plats13,3
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,65 | 191 | 18,33 | 162 | 652 |
| BII | 17,95 | 24 | 17,95 | 21 | 175 |
| HP | 1,20 | 109 | 1,20 | 92 | 579 |
| BF | 3,50 | 5 | 3,50 | 4 | 18 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 0 |
| DA | * | 1 | * | 1 | 0 |
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 17,66 | 100 | 16,78 | 85 | 282 |
| BII | 17,29 | 18 | 16,93 | 16 | 123 |
| HP | 1,15 | 59 | 1,10 | 51 | 270 |
| BF | 4,00 | 3 | 4,00 | 3 | 13 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 1 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 430 | 36 % | – | – |
| Män | 761 | 64 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 946 | 79 % | – | – |
| 25–34 år | 203 | 17 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 42 | 4 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Tekniskt basår, Campus Flemingsberg vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 18,33 i betygsgruppen BI, 17,95 i BII, 1,20 på högskoleprovet.
Hur många sökte Tekniskt basår, Campus Flemingsberg HT 2026?
2 521 personer sökte, och 302 hade programmet som förstahandsval. 280 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,15 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod