Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomi
Kungl. Tekniska högskolan, Stockholm
- Mycket hård konkurrens
- 300 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Civilingenjörsexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
18,6 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 21,98 | 21,82 | −0,16 | 706 | −0,19 |
| BII | 22,10 | 21,98 | −0,12 | 232 | −0,04 |
| HP | 1,80 | 1,80 | oförändrat | 837 | −0,02 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stabil (+0,10)
- HP 5 år: stigande (+0,20)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 21,82 | 21,98 | 1,80 | 3 539 | 988 | 190 |
| HT 2025 | 21,67 | 22,05 | 1,70 | 3 436 | 1 046 | 210 |
| HT 2024 | 21,56 | 21,98 | 1,70 | 3 050 | 825 | 210 |
| HT 2023 | 21,51 | 21,77 | 1,60 | 2 552 | 651 | 190 |
| HT 2022 | 21,40 | 21,68 | 1,60 | 2 491 | 674 | 190 |
| HT 2021 | 21,72 | 21,61 | 1,60 | 2 535 | 681 | 171 |
| HT 2020 | 21,45 | 21,63 | 1,60 | 2 621 | 688 | 171 |
| HT 2019 | 21,56 | 21,39 | 1,65 | 2 287 | 675 | 171 |
| HT 2018 | 21,41 | 21,30 | 1,65 | 2 719 | 670 | 188 |
| HT 2017 | 21,45 | 21,60 | 1,65 | 2 755 | 721 | 160 |
| HT 2016 | 21,83 | 20,99 | 1,70 | 2 978 | 718 | 180 |
| HT 2015 | 21,57 | 21,50 | 1,75 | 3 258 | 768 | 175 |
| HT 2014 | 21,90 | 22,00 | 1,70 | 3 332 | 747 | 177 |
| HT 2013 | 21,81 | 22,00 | 1,70 | 3 179 | 716 | 177 |
| HT 2012 | 21,70 | 21,70 | 1,70 | 2 896 | 667 | 170 |
| HT 2011 | 21,50 | 21,55 | 1,60 | 2 434 | 564 | 160 |
| HT 2010 | 21,80 | 22,00 | 1,60 | 2 168 | 550 | 155 |
| HT 2009 | 1,60 | 2 194 | 537 | 155 | ||
| HT 2008 | 1,60 | 1 727 | 483 | 145 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Kungl. Tekniska högskolan | Stockholm | 21,82 | 1,80 | 18,6 | 3 539 |
| Lunds universitet | Lund | 21,98 | 1,85 | 18,3 | 3 043 |
Om programmet
Civilingenjörsutbildningen Industriell ekonomi är en ingenjörsutbildning inom teknik och management som ger en eftertraktad kompetens i affärs- och verksamhetsutveckling. Den tekniska kunskap du får med dig ger dig en spets i att förstå utveckling av hållbara innovationer. Efter examen är du väl rustad för en karriär i näringsliv och offentlig förvaltning.
Industriell ekonomi ger dig förståelse för samspelet mellan teknik, människa och marknad. Du läser kurser inom industriell ekonomi och teknik parallellt och får djup förståelse för samarbete och kommunikation över ämnesgränserna. Under år två väljer du teknikinriktning och under år fyra väljer du ytterligare specialisering inom ditt teknikområde. Många studenter förlägger en del av utbildningen utomlands.
Utbildningen förbereder dig på att jobba med affärs- och verksamhetsutveckling inom teknikområdet med ett helhetsperspektiv på hur företag fungerar. Förmågan att förstå kopplingen mellan teknik, omvärld och strategi gör att du kan jobba med att bedöma ekonomiska, sociala och miljömässiga konsekvenser av nya tekniska lösningar. Utbildningen gör dig mycket attraktiv på arbetsmarknaden och ger dig stora möjligheter att arbeta internationellt.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2. Eller: Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Kungl. Tekniska högskolan
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Tekniskt basår, Campus ValhallavägenKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,15HP1,40Sök/plats12,9
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknikKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,72HP1,55Sök/plats15,8
- Tekniskt basår, Campus FlemingsbergKungl. Tekniska högskolan · KTH Flemingsberg · HT 2026BI18,33HP1,20Sök/plats9,0
- Civilingenjörsutbildning öppen ingångKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI21,41HP1,70Sök/plats23,3
- Civilingenjörsutbildning i datateknikKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,57HP1,55Sök/plats10,0
- Civilingenjörsutbildning i teknisk fysikKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI22,40HP1,80Sök/plats13,3
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 21,98 | 93 | 21,82 | 93 | 706 |
| BII | 22,10 | 15 | 21,98 | 15 | 232 |
| HP | 1,80 | 53 | 1,80 | 53 | 837 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 3 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 1 |
| DA | * | 4 | * | 4 | 0 |
| T10 | 220,00 | 23 | 220,00 | 23 | 49 |
| T20 | 85,00 | 2 | 85,00 | 2 | 4 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 1 044 | 29 % | 59 | 31 % |
| Män | 2 495 | 71 % | 131 | 69 % |
| 24 år eller yngre | 3 322 | 94 % | 182 | 96 % |
| 25–34 år | 181 | 5 % | 8 | 4 % |
| 35 år eller äldre | 36 | 1 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomi vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 21,82 i betygsgruppen BI, 21,98 i BII, 1,80 på högskoleprovet.
Hur många sökte Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomi HT 2026?
3 539 personer sökte, och 988 hade programmet som förstahandsval. 190 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,15 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Lunds universitet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod