Dietistprogrammet
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Dietistexamen
Vad krävdes för att komma in?
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 719 sökande hittills, varav 172 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
VT 2026
10,0 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar VT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,60 | 17,25 | −1,35 | 68 | −1,18 |
| BII | 19,05 | 18,55 | −0,50 | 100 | −0,37 |
| HP | 0,95 | 0,80 | −0,15 | 68 | −0,14 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: fallande (−2,15)
- HP 5 år: fallande (−0,40)
Betygsgränser
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
- BI
- BII
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 719 | 172 | ||||
| VT 2026 | 17,25 | 18,55 | 0,80 | 702 | 222 | 70 |
| VT 2025 | 17,22 | 17,70 | 0,80 | 650 | 210 | 70 |
| VT 2024 | 17,10 | 18,02 | 0,75 | 583 | 198 | 55 |
| VT 2023 | 17,61 | 19,10 | 0,95 | 612 | 197 | 46 |
| VT 2022 | 19,10 | 19,18 | 1,25 | 836 | 270 | 45 |
| VT 2021 | 19,40 | 20,06 | 1,20 | 1 021 | 324 | 45 |
| VT 2020 | 19,79 | 19,30 | 1,20 | 845 | 301 | 45 |
| VT 2019 | 19,70 | 20,39 | 1,20 | 795 | 276 | 35 |
| VT 2018 | 20,10 | 20,10 | 1,30 | 1 039 | 336 | 30 |
| VT 2017 | 20,30 | 20,75 | 1,40 | 1 091 | 321 | 30 |
| VT 2016 | 20,59 | 20,46 | 1,35 | 1 258 | 370 | 28 |
| VT 2015 | 20,70 | 20,83 | 1,30 | 1 459 | 436 | 28 |
| VT 2014 | 20,90 | 20,94 | 1,40 | 1 519 | 455 | 26 |
| VT 2013 | 20,94 | 20,86 | 1,40 | 1 274 | 429 | 28 |
| VT 2012 | 20,30 | 20,50 | 1,30 | 1 078 | 373 | 30 |
| VT 2011 | 20,90 | 20,60 | 1,50 | 1 126 | 380 | 30 |
| VT 2010 | 1,50 | 1 348 | 480 | 30 | ||
| VT 2009 | 1,50 | 1 056 | 373 | 30 | ||
| VT 2008 | 1,60 | 30 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Göteborgs universitet | Göteborg | 16,66 | 0,80 | 9,9 | 892 |
| Uppsala universitet | Uppsala | 17,25 | 0,80 | 10,0 | 702 |
| Umeå universitet | Umeå | * | * | 3,9 | 293 |
Om programmet
Som dietist är du expert på mat och ätande i relation till människors hälsa, välmående och sjukdom. Dietistprogrammet i Uppsala ger kunskap för att självständigt kunna ansvara för kost- och nutritionsbehandling inom främst hälso- och sjukvården. Programmet sätter maten och människan samt det vetenskapliga och personcentrerade förhållningsättet i centrum.
Du får möjlighet att utveckla de färdigheter inom kostvetenskap, dietetik, nutrition och fysiologi samt psykologi som krävs för ett mångsidigt och utvecklande arbete som dietist. Arbetet innebär att kunna anpassa mat och måltider med hänsyn till exempelvis hälsomässiga, sociala, sensoriska, livsmedelssäkra och hållbara aspekter. Du utvecklar din förmåga att föreslå och motivera lämplig kost- och nutritionsbehandling vid specifika tillstånd såsom olika sjukdomar, ätsvårigheter, under- och övervikt, fysisk aktivitet, graviditet, amning, funktionsnedsättning och åldrande.
Idag är dietister en efterfrågad kompetens i allt flera branscher. De flesta dietister behövs och arbetar idag inom hälso- och sjukvården, där du samarbetar med andra hälso- och sjukvårdsprofessioner. Du kan också arbeta med allmän kost- och folkhälsoupplysning och rådgivning, undervisning och utvecklingsarbete inom exempelvis livsmedels- och läkemedelsindustri, egen företagsverksamhet eller som produktspecialist inom nutritionsföretag. Du kan också välja att studera vidare via universitetens kurser på avancerad nivå och ta en masterexamen.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Uppsala universitet
Liknande program vid Uppsala universitet
- LäkarprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI22,19HP1,75Sök/plats41,1
- SjuksköterskeprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,69HP1,10Sök/plats29,3
- ApotekarprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI18,85HP1,15Sök/plats12,4
- FysioterapeutprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI19,00HP1,10Sök/plats31,0
- ReceptarieprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI17,85HP0,80Sök/plats14,0
- RöntgensjuksköterskeprogrammetUppsala universitet · Uppsala · HT 2026BI17,67HP1,00Sök/plats24,7
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 18,60 | 30 | 17,25 | 29 | 68 |
| BII | 19,05 | 14 | 18,55 | 14 | 100 |
| HP | 0,95 | 24 | 0,80 | 24 | 68 |
| BF | 3,50 | 2 | 3,50 | 3 | 8 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 1 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 617 | 86 % | – | – |
| Män | 102 | 14 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 315 | 44 % | – | – |
| 25–34 år | 243 | 34 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 161 | 22 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Dietistprogrammet vid Uppsala universitet VT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 17,25 i betygsgruppen BI, 18,55 i BII, 0,80 på högskoleprovet.
Hur många sökte Dietistprogrammet VT 2026?
702 personer sökte, och 222 hade programmet som förstahandsval. 70 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,03 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Göteborgs universitet, Umeå universitet.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod