Civilingenjörsutbildning i teknisk matematik
- Hård konkurrens
- 300 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Civilingenjörsexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
14,6 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 21,88 | 21,77 | −0,11 | 118 | −0,04 |
| BII | 21,72 | 21,56 | −0,16 | 30 | −0,09 |
| HP | 1,75 | 1,75 | oförändrat | 134 | −0,01 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stabil (+0,10)
- HP 5 år: stigande (+0,15)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 21,77 | 21,56 | 1,75 | 804 | 118 | 55 |
| HT 2025 | 21,82 | 22,10 | 1,75 | 822 | 126 | 55 |
| HT 2024 | 21,77 | 21,88 | 1,70 | 741 | 118 | 52 |
| HT 2023 | 21,61 | 21,80 | 1,65 | 675 | 133 | 56 |
| HT 2022 | 21,56 | 20,83 | 1,60 | 667 | 108 | 56 |
| HT 2021 | 21,67 | 21,20 | 1,60 | 572 | 89 | 51 |
| HT 2020 | 21,45 | 20,16 | 604 | 107 | 55 | |
| HT 2019 | 20,31 | 21,65 | 404 | 73 | 47 | |
| HT 2018 | 21,05 | 20,21 | 1,55 | 490 | 94 | 47 |
| HT 2017 | 20,50 | 21,30 | 1,60 | 474 | 82 | 46 |
| HT 2016 | 21,20 | 17,79 | 1,60 | 463 | 72 | 44 |
| HT 2015 | 20,70 | 21,20 | 1,60 | 468 | 71 | 38 |
| HT 2014 | 21,00 | 21,75 | 1,60 | 483 | 63 | 38 |
| HT 2013 | 20,75 | 20,34 | 1,60 | 578 | 81 | 40 |
| HT 2012 | 20,70 | 19,60 | 1,50 | 495 | 62 | 41 |
| HT 2011 | 20,76 | 20,80 | 1,50 | 515 | 89 | 47 |
| HT 2010 | 20,50 | 18,80 | 1,40 | 427 | 86 | 47 |
| HT 2009 | 1,30 | 461 | 89 | 45 | ||
| HT 2008 | 1,20 | 342 | 72 | 44 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Kungl. Tekniska högskolan | Stockholm | 22,29 | 1,80 | 16,2 | 1 217 |
| Lunds universitet | Lund | 21,77 | 1,75 | 14,6 | 804 |
Om programmet
Programmet vänder sig till dig med ett starkt intresse för matematik och dess många användningsområden. Här fördjupar du dig i matematik och programmering, med fokus på att formulera, analysera och validera matematiska modeller.
Matematiken är teknikens och vetenskapens språk och har alltid varit ett kärnämne för en civilingenjör.
Matematik är en del av vardagen, ofta utan att vi märker det - från väderprognoser till prissättning av värdepapper.
Den snabba utvecklingen inom datavetenskap och teknik har gjort matematiken ännu viktigare, till exempel för att effektivt analysera stora mängder information eller simulera komplexa processer.
Utvecklingen har också ökat behovet av avancerad matematik inom många nya områden, såsom bioinformatik, AI, maskininlärning, medicin och ekonomi, där matematik används för att utveckla nya algoritmer.
De matematiska ämnena har flera roller i utbildningen. De fungerar både som grundläggande kunskapsområden och som centrala verktyg inom tekniken. Du utvecklar din problemlösningsförmåga och lär dig arbeta matematiskt med problem - även sådana som inte är formulerade i matematiska termer från början.
Utbildningen ges vid Lunds Tekniska Högskola, LTH, som är den tekniska högskolan vid Lunds universitet. Du läser en stor del av utbildningen vid Matematikcentrum, som har en bred verksamhet - från teoretisk forskning till praktiska tillämpningar av matematik inom ett stort antal områden.
Att LTH är en del av Lunds universitet ger dig möjlighet att utforska mindre etablerade tillämpningsområden för matematiken, till exempel inom biologi och medicin.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4/Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Lunds universitet
Liknande program vid Lunds universitet
- Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomiLunds universitet · Lund · HT 2026BI21,98HP1,85Sök/plats18,3
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknikLunds universitet · Lund · HT 2026BI21,04HP1,65Sök/plats11,9
- Tekniskt/naturvetenskapligt basår, Teknisk inriktningLunds universitet · Helsingborg · HT 2026BI18,20HP1,20Sök/plats10,0
- Civilingenjörsutbildning i teknisk fysikLunds universitet · Lund · HT 2026BI22,19HP1,80Sök/plats11,0
- Civilingenjörsutbildning i datateknikLunds universitet · Lund · HT 2026BI19,01HP1,45Sök/plats7,8
- ArkitektutbildningLunds universitet · Lund · HT 2026BI20,67HP1,40Sök/plats13,6
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 21,88 | 40 | 21,77 | 31 | 118 |
| BII | 21,72 | 4 | 21,56 | 4 | 30 |
| HP | 1,75 | 22 | 1,75 | 18 | 134 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 0 |
| DA | * | 2 | * | 2 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 236 | 29 % | 12 | 22 % |
| Män | 568 | 71 % | 43 | 78 % |
| 24 år eller yngre | 759 | 94 % | 54 | 98 % |
| 25–34 år | 39 | 5 % | 1 | 2 % |
| 35 år eller äldre | 6 | 1 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i teknisk matematik vid Lunds universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 21,77 i betygsgruppen BI, 21,56 i BII, 1,75 på högskoleprovet.
Hur många sökte Civilingenjörsutbildning i teknisk matematik HT 2026?
804 personer sökte, och 118 hade programmet som förstahandsval. 55 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −0,05 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Kungl. Tekniska högskolan.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod