Civilingenjörsutbildning i maskinteknik - teknisk design
- Mycket hård konkurrens
- 300 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Civilingenjörsexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
26,9 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 21,61 | 21,04 | −0,57 | 173 | −0,37 |
| BII | 21,46 | 21,46 | oförändrat | 57 | −0,10 |
| HP | 1,70 | 1,70 | oförändrat | 202 | −0,02 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stabil (+0,19)
- HP 5 år: stigande (+0,15)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 21,04 | 21,46 | 1,70 | 996 | 193 | 37 |
| HT 2025 | 21,35 | 22,06 | 1,70 | 1 012 | 203 | 36 |
| HT 2024 | 21,51 | 22,04 | 1,60 | 892 | 167 | 36 |
| HT 2023 | 21,46 | 21,93 | 1,60 | 760 | 126 | 35 |
| HT 2022 | 20,94 | 22,03 | 1,50 | 722 | 132 | 35 |
| HT 2021 | 20,85 | 20,89 | 1,55 | 614 | 123 | 35 |
| HT 2020 | 20,89 | 21,25 | 641 | 122 | 42 | |
| HT 2019 | 20,96 | 20,89 | 541 | 98 | 35 | |
| HT 2018 | 20,99 | 20,15 | 1,60 | 642 | 109 | 35 |
| HT 2017 | 20,26 | 20,99 | 1,60 | 599 | 87 | 30 |
| HT 2016 | 21,42 | 21,35 | 1,60 | 663 | 109 | 34 |
| HT 2015 | 21,20 | 19,95 | 1,60 | 717 | 97 | 31 |
| HT 2014 | 21,30 | 21,67 | 1,65 | 877 | 112 | 34 |
| HT 2013 | 21,30 | 21,80 | 1,55 | 840 | 108 | 32 |
| HT 2012 | 21,30 | 21,40 | 1,60 | 918 | 125 | 31 |
| HT 2011 | 20,73 | 21,30 | 1,40 | 706 | 111 | 31 |
| HT 2010 | 20,82 | 21,32 | 1,40 | 724 | 115 | 31 |
| HT 2009 | 1,40 | 702 | 106 | 32 | ||
| HT 2008 | 1,40 | 520 | 89 | 35 |
Om programmet
Maskinteknik med teknisk design kombinerar klassisk maskinteknik med industridesign. Du får fördjupad kunskap om hela processen för att utveckla produkter, där teknik och design samverkar och integreras, och bygger en solid ingenjörskompetens för framtida samhällsutmaningar.
Idag förutsätter vi att produkter, utöver att de är funktionella, även ska vara användarvänliga, lättförståeliga och ergonomiska - men också utvecklade med hänsyn till ekologisk, ekonomisk och social hållbarhet och etiska förhållningssätt. Inom industrin betraktas design som ett självklart konkurrensmedel för att möta både användarens behov och marknadens krav. Genom design kan en produkt till exempel bli mer intuitiv och lätt att använda, mer ergonomiskt utformad eller mer i linje med ett företags visuella identitet och varumärkesprofil.
Maskinteknik med teknisk design ger en helhetssyn på produktutvecklingsprocessen och samspelet mellan människa, teknik och samhället. Här kombineras kunskaper om naturvetenskap och teknik med färdigheter inom designområdet. Utbildningen riktar sig till dig som är kreativ och nyfiken, och som vill förena ditt intresse för teknik, matematik och design.
En designingenjör ska kunna hantera framtidens utmaningar inom produktutveckling utifrån ett brett perspektiv där förmågan till projekt- och processledning blir en viktig kompetens. Utbildningen varvar teoretiska kurser med praktiska moment. Detta ger en unik kombination av kompetenser, där du som produktutvecklare får en djupare förståelse för både produktens funktion och hur den samspelar med användaren. Samtidigt utvecklar du den tekniska förmågan att hantera och lösa komplexa problem.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4/Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Lunds universitet
Liknande program vid Lunds universitet
- Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomiLunds universitet · Lund · HT 2026BI21,98HP1,85Sök/plats18,3
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknikLunds universitet · Lund · HT 2026BI21,04HP1,65Sök/plats11,9
- Tekniskt/naturvetenskapligt basår, Teknisk inriktningLunds universitet · Helsingborg · HT 2026BI18,20HP1,20Sök/plats10,0
- Civilingenjörsutbildning i teknisk fysikLunds universitet · Lund · HT 2026BI22,19HP1,80Sök/plats11,0
- Civilingenjörsutbildning i datateknikLunds universitet · Lund · HT 2026BI19,01HP1,45Sök/plats7,8
- ArkitektutbildningLunds universitet · Lund · HT 2026BI20,67HP1,40Sök/plats13,6
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 21,61 | 20 | 21,04 | 21 | 173 |
| BII | 21,46 | 3 | 21,46 | 3 | 57 |
| HP | 1,70 | 12 | 1,70 | 12 | 202 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
| DA | * | 2 | * | 1 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 398 | 40 % | 21 | 57 % |
| Män | 598 | 60 % | 16 | 43 % |
| 24 år eller yngre | 965 | 97 % | 37 | 100 % |
| 25–34 år | 27 | 3 % | 0 | 0 % |
| 35 år eller äldre | 4 | 0 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i maskinteknik - teknisk design vid Lunds universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 21,04 i betygsgruppen BI, 21,46 i BII, 1,70 på högskoleprovet.
Hur många sökte Civilingenjörsutbildning i maskinteknik - teknisk design HT 2026?
996 personer sökte, och 193 hade programmet som förstahandsval. 37 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med −0,31 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod