Civilingenjörsutbildning i lantmäteri
- Hård konkurrens
- 300 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Civilingenjörsexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
6,8 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,11 | 18,59 | −0,52 | 60 | −0,41 |
| BII | 19,36 | 19,36 | oförändrat | 32 | −0,30 |
| HP | 1,35 | 1,35 | oförändrat | 84 | −0,02 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (+0,57)
- HP 5 år: stigande (+0,10)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 18,59 | 19,36 | 1,35 | 500 | 46 | 73 |
| HT 2025 | 18,28 | 19,68 | 1,30 | 482 | 69 | 71 |
| HT 2024 | 18,13 | 18,80 | 1,20 | 422 | 50 | 71 |
| HT 2023 | 17,60 | 17,59 | 1,15 | 371 | 56 | 71 |
| HT 2022 | 16,35 | 18,90 | 1,10 | 344 | 44 | 67 |
| HT 2021 | 18,02 | 18,44 | 1,25 | 392 | 70 | 69 |
| HT 2020 | 18,24 | 19,11 | 370 | 57 | 70 | |
| HT 2019 | 17,24 | 18,30 | 323 | 57 | 65 | |
| HT 2018 | 17,90 | 19,25 | 1,20 | 347 | 66 | 65 |
| HT 2017 | 18,44 | 19,00 | 1,25 | 382 | 79 | 58 |
| HT 2016 | 18,30 | 17,23 | 1,30 | 403 | 70 | 61 |
| HT 2015 | 18,50 | 19,90 | 1,30 | 402 | 67 | 58 |
| HT 2014 | 18,60 | 19,20 | 1,35 | 446 | 68 | 58 |
| HT 2013 | 19,07 | 18,70 | 1,30 | 552 | 80 | 58 |
| HT 2012 | 19,20 | 18,38 | 1,30 | 493 | 95 | 58 |
| HT 2011 | 18,68 | 19,79 | 1,10 | 408 | 70 | 69 |
| HT 2010 | 18,30 | 19,05 | 1,00 | 413 | 86 | 67 |
| HT 2009 | 1,00 | 392 | 82 | 70 | ||
| HT 2008 | 0,90 | 313 | 80 | 65 |
Om programmet
Som civilingenjör i lantmäteri har du fokus på ett effektivt och hållbart användande av markområden och byggnader. Utbildningen ger en helhetssyn på hållbart samhällsbyggande ur både tekniskt och samhällsvetenskapligt perspektiv, med lika delar teknik, juridik och ekonomi.
Lantmäteri handlar om hur mark indelas, används och utvecklas. All mark är uppdelad i fastigheter: vissa är tomter med bostäder, andra jordbruks- eller skogsmark. Eftersom mark är en begränsad resurs behöver den användas både effektivt och hållbart.
Som civilingenjör i lantmäteri ser du på markanvändning och fastigheter ur ett helhetsperspektiv. Här kombineras central ingenjörskompetens inom teknik med kunskaper i juridik och ekonomi. Tillsammans bildar dessa tre områden en viktig kompetens för samhällsbyggande, där alla delar är avgörande i olika typer av projekt. Ditt helhetsperspektiv gör att du kan arbeta med realistisk och effektiv planering av fastigheter och markområden.
Beslut som ingenjörer inom lantmäteri medverkar i är vägledande för hur ett område utvecklas över tid. Du får en viktig roll i samhällsbyggandet och är med och sätter den första riktningen för ett områdes nutid och framtid. Vad är faktiskt genomförbart - och inte minst, var ska det göras?
Tekniska ingenjörsfärdigheter är avgörande för att förstå och agera i en allt mer digitaliserad värld. Under utbildningen tränas du i att samla in, hantera och analysera stora mängder information och geografisk data, samt arbeta med simuleringar och problemlösning i digitala stadsmodeller.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4/Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Lunds universitet
Liknande program vid Lunds universitet
- Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomiLunds universitet · Lund · HT 2026BI21,98HP1,85Sök/plats18,3
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknikLunds universitet · Lund · HT 2026BI21,04HP1,65Sök/plats11,9
- Tekniskt/naturvetenskapligt basår, Teknisk inriktningLunds universitet · Helsingborg · HT 2026BI18,20HP1,20Sök/plats10,0
- Civilingenjörsutbildning i teknisk fysikLunds universitet · Lund · HT 2026BI22,19HP1,80Sök/plats11,0
- Civilingenjörsutbildning i datateknikLunds universitet · Lund · HT 2026BI19,01HP1,45Sök/plats7,8
- ArkitektutbildningLunds universitet · Lund · HT 2026BI20,67HP1,40Sök/plats13,6
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 19,11 | 44 | 18,59 | 38 | 60 |
| BII | 19,36 | 10 | 19,36 | 10 | 32 |
| HP | 1,35 | 28 | 1,35 | 24 | 84 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
| DA | * | 1 | * | 1 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 208 | 42 % | 32 | 44 % |
| Män | 292 | 58 % | 41 | 56 % |
| 24 år eller yngre | 461 | 92 % | 70 | 96 % |
| 25–34 år | 33 | 7 % | 3 | 4 % |
| 35 år eller äldre | 6 | 1 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i lantmäteri vid Lunds universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 18,59 i betygsgruppen BI, 19,36 i BII, 1,35 på högskoleprovet.
Hur många sökte Civilingenjörsutbildning i lantmäteri HT 2026?
500 personer sökte, och 46 hade programmet som förstahandsval. 73 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,31 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod