Civilingenjörsutbildning i elektroteknik
- Hård konkurrens
- 300 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Civilingenjörsexamen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2026
9,7 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar HT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,70 | 20,47 | −0,23 | 202 | −0,29 |
| BII | 20,10 | 20,10 | oförändrat | 63 | −0,27 |
| HP | 1,60 | 1,55 | −0,05 | 226 | −0,02 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: stigande (+1,12)
- HP 5 år: stigande (+0,20)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2026 | 20,47 | 20,10 | 1,55 | 1 116 | 173 | 115 |
| HT 2025 | 19,84 | 20,47 | 1,55 | 965 | 130 | 112 |
| HT 2024 | 19,79 | 20,10 | 1,45 | 887 | 154 | 108 |
| HT 2023 | 19,69 | 19,95 | 1,45 | 817 | 142 | 102 |
| HT 2022 | 19,53 | 19,69 | 1,35 | 837 | 114 | 100 |
| HT 2021 | 19,35 | 19,22 | 1,35 | 769 | 113 | 96 |
| HT 2020 | 18,85 | 19,26 | 701 | 101 | 96 | |
| HT 2019 | 18,65 | 18,80 | 674 | 96 | 96 | |
| HT 2018 | 18,79 | 18,60 | 1,30 | 758 | 100 | 92 |
| HT 2017 | 18,23 | 18,46 | 1,30 | 725 | 82 | 85 |
| HT 2016 | 18,15 | 17,96 | 1,35 | 717 | 95 | 85 |
| HT 2015 | 18,07 | 18,11 | 1,40 | 697 | 92 | 85 |
| HT 2014 | 19,40 | 18,35 | 1,35 | 773 | 96 | 85 |
| HT 2013 | 18,30 | 18,78 | 1,35 | 835 | 103 | 92 |
| HT 2012 | 18,70 | 18,32 | 1,30 | 766 | 115 | 92 |
| HT 2011 | 18,20 | 17,60 | 1,00 | 690 | 100 | 98 |
| HT 2010 | 17,52 | 17,87 | 1,00 | 674 | 119 | 110 |
| HT 2009 | 0,70 | 595 | 108 | 98 | ||
| HT 2008 | 0,40 | 418 | 79 | 87 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Kungl. Tekniska högskolan | Stockholm | 21,15 | 1,60 | 17,2 | 1 651 |
| Lunds universitet | Lund | 20,47 | 1,55 | 9,7 | 1 116 |
Om programmet
Från självkörande fordon och 5G till förnybar energi och medicinsk utrustning - elektroteknik driver teknikutvecklingen i flera branscher. Civilingenjörsutbildningen i elektroteknik ger dig en bred teknisk kompetens och en solid grund för att arbeta med hållbara tekniklösningar.
Elektroteknik är det område inom fysiken som behandlar elektricitet och magnetism - från mikroskopiska elektroniska komponenter i datorer och mobiltelefoner till generering och användning av elkraft.
Avancerad elektroteknik spelar en central roll i samhällets tekniska utveckling. Som civilingenjör i elektroteknik har du en tidlös kunskap och en teoretisk grund som kan användas i många olika tekniker, även när nya lösningar och system utvecklas. Du kan vara med och utveckla, förbättra och skapa den teknik vi använder varje dag - till exempel robotar och solceller.
Utbildningen ger dig möjlighet att bli expert inom ett område eller generalist med bred kunskap genom att välja kurser från flera delar av ämnet. Du får djup kunskap i att analysera och konstruera elektrotekniska system, och en god förståelse för både enskilda komponenter och hela system.
Kombinationen av dator- och elektronikkunskaper ger dessutom förmåga att koppla ihop datorer med omgivningen, till exempel genom drivrutiner och elektroniska delar som sensorer eller kommunikationsenheter.
Utbildningen ges vid Lunds Tekniska Högskola, LTH, som är den tekniska högskolan vid Lunds universitet. Elektroteknik vid LTH är världsledande inom flera forskningsområden, till exempel signalbehandling, integrerade system och medicinsk teknik.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4/Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Lunds universitet
Liknande program vid Lunds universitet
- Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomiLunds universitet · Lund · HT 2026BI21,98HP1,85Sök/plats18,3
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknikLunds universitet · Lund · HT 2026BI21,04HP1,65Sök/plats11,9
- Tekniskt/naturvetenskapligt basår, Teknisk inriktningLunds universitet · Helsingborg · HT 2026BI18,20HP1,20Sök/plats10,0
- Civilingenjörsutbildning i teknisk fysikLunds universitet · Lund · HT 2026BI22,19HP1,80Sök/plats11,0
- Civilingenjörsutbildning i datateknikLunds universitet · Lund · HT 2026BI19,01HP1,45Sök/plats7,8
- ArkitektutbildningLunds universitet · Lund · HT 2026BI20,67HP1,40Sök/plats13,6
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,70 | 68 | 20,47 | 64 | 202 |
| BII | 20,10 | 9 | 20,10 | 9 | 63 |
| HP | 1,60 | 40 | 1,55 | 37 | 226 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
| DA | * | 6 | * | 5 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 199 | 18 % | 17 | 15 % |
| Män | 917 | 82 % | 98 | 85 % |
| 24 år eller yngre | 1 031 | 92 % | 104 | 90 % |
| 25–34 år | 74 | 7 % | 11 | 10 % |
| 35 år eller äldre | 11 | 1 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsutbildning i elektroteknik vid Lunds universitet HT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 20,47 i betygsgruppen BI, 20,10 i BII, 1,55 på högskoleprovet.
Hur många sökte Civilingenjörsutbildning i elektroteknik HT 2026?
1 116 personer sökte, och 173 hade programmet som förstahandsval. 115 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,63 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Kungl. Tekniska högskolan.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod