Tekniskt basår, termin 2, KTH Flemingsberg
Kungl. Tekniska högskolan, Huddinge
- Måttlig konkurrens
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Program som inte leder till examen
Vad krävdes för att komma in?
HT 2024 urval 2
BI
16,95
BII
15,35
HP
0,95
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
HT 2024
Sökande
360
I första hand
84
Antagna
65
Reserver
50
5,5 sökande per antagen.
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (−1,15)
- HP 5 år: fallande (−0,25)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT 2025 (inställd) | 0 | |||||
| HT 2024 | 16,95 | 15,35 | 0,95 | 360 | 84 | 65 |
| HT 2023 | * | * | * | 83 | 14 | 22 |
| VT 2022 | 18,06 | 17,95 | 1,30 | 259 | 23 | 27 |
| HT 2021 | 16,98 | 17,50 | 1,00 | 294 | 56 | 53 |
| VT 2021 | 18,93 | 19,32 | 1,15 | 333 | 35 | 26 |
| HT 2020 | 18,44 | 18,09 | 1,05 | 358 | 67 | 35 |
| HT 2019 | 17,14 | 15,92 | 1,10 | 280 | 50 | 40 |
| VT 2019 | 18,09 | 18,52 | 1,30 | 249 | 39 | 20 |
| HT 2018 | 17,19 | 17,08 | 1,15 | 348 | 77 | 37 |
| VT 2018 | 18,39 | 18,07 | 1,35 | 379 | 40 | 27 |
| HT 2017 | 18,10 | 17,67 | 1,20 | 455 | 93 | 41 |
| VT 2017 | 18,15 | 17,55 | 1,35 | 429 | 33 | 30 |
| HT 2016 | 17,50 | 16,56 | 1,10 | 482 | 109 | 49 |
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Tekniskt basår, Campus ValhallavägenKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,15HP1,40Sök/plats12,9
- Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomiKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI21,82HP1,80Sök/plats18,6
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknikKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,72HP1,55Sök/plats15,8
- Tekniskt basår, Campus FlemingsbergKungl. Tekniska högskolan · KTH Flemingsberg · HT 2026BI18,33HP1,20Sök/plats9,0
- Civilingenjörsutbildning öppen ingångKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI21,41HP1,70Sök/plats23,3
- Civilingenjörsutbildning i datateknikKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,57HP1,55Sök/plats10,0
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 16,95 | 46 | 16,95 | 39 | 39 |
| BII | 15,35 | 7 | 15,35 | 6 | 10 |
| HP | 1,00 | 26 | 0,95 | 19 | 30 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 0 |
| ÖS | – | 0 | 1 | ||
| DA | * | 1 | * | 1 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 125 | 35 % | 22 | 34 % |
| Män | 235 | 65 % | 43 | 66 % |
| 24 år eller yngre | 307 | 85 % | 62 | 95 % |
| 25–34 år | 42 | 12 % | 3 | 5 % |
| 35 år eller äldre | 11 | 3 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Tekniskt basår, termin 2, KTH Flemingsberg vid Kungl. Tekniska högskolan HT 2024?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 16,95 i betygsgruppen BI, 15,35 i BII, 0,95 på högskoleprovet.
Hur många sökte Tekniskt basår, termin 2, KTH Flemingsberg HT 2024?
360 personer sökte, och 84 hade programmet som förstahandsval. 65 antogs i urval 2.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod