Tekniskt basår, termin 2, KTH Campus
Kungl. Tekniska högskolan, Stockholm
- Mycket hård konkurrens
- 30 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Program som inte leder till examen
Vad krävdes för att komma in?
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
Konkurrensen om platserna
VT 2026
25,5 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar VT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,21 | 19,95 | −0,26 | 254 | −0,28 |
| BII | 20,89 | 20,20 | −0,69 | 91 | −0,18 |
| HP | 1,60 | 1,50 | −0,10 | 280 | −0,03 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: varierande (+1,10)
- HP 5 år: stabil (oförändrat)
Betygsgränser
- BI
- BII
Inga siffror att visa för den här perioden.
- BI
- BII
Högskoleprovet
Inga siffror att visa för den här perioden.
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Inga siffror att visa för den här perioden.
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2026 | 19,95 | 20,20 | 1,50 | 766 | 431 | 30 |
| VT 2025 | 19,17 | 20,36 | 1,40 | 495 | 258 | 40 |
| VT 2024 | 18,41 | 18,58 | 1,35 | 337 | 180 | 30 |
| VT 2022 | 19,16 | 19,01 | 1,45 | 365 | 187 | 30 |
| VT 2021 | 20,42 | 19,81 | 1,40 | 441 | 251 | 20 |
| VT 2020 | 18,85 | 18,49 | 1,50 | 373 | 185 | 30 |
| VT 2019 | 19,06 | 18,97 | 1,35 | 347 | 168 | 30 |
| VT 2018 | 19,84 | 18,85 | 1,45 | 494 | 232 | 26 |
| VT 2017 | 19,40 | 19,86 | 1,50 | 594 | 295 | 41 |
| VT 2016 | 18,28 | 18,82 | 1,35 | 664 | 296 | 85 |
| VT 2015 | 18,60 | 19,15 | 1,35 | 649 | 296 | 70 |
| VT 2014 | 18,40 | 18,47 | 1,40 | 674 | 298 | 70 |
| VT 2013 | 18,50 | 18,04 | 1,30 | 617 | 297 | 72 |
| VT 2012 | 18,20 | 17,52 | 1,30 | 533 | 276 | 70 |
| VT 2011 | 17,20 | 17,40 | 1,20 | 408 | 229 | 75 |
Om programmet
Tekniskt basår, termin 2, ger dig möjlighet att läsa kurser i matematik och fysik och för att bli behörig till KTH:s ingenjörsutbildningar. Utbildningen är skräddarsydd för fortsatta studier på KTH och ger dig garantiplats till någon av våra ingenjörsutbildningar. Du tränas både i problemlösning och kreativt tänkande och får dessutom en bra studieteknik inför framtiden.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller 3c, Kemi 1, Fysik 1a eller 1b1+1b2. Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller nivå 1c, Kemi nivå 1, Fysik nivå 1b eller nivå 1a2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Kungl. Tekniska högskolan
Liknande program vid Kungl. Tekniska högskolan
- Tekniskt basår, Campus ValhallavägenKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,15HP1,40Sök/plats12,9
- Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomiKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI21,82HP1,80Sök/plats18,6
- Civilingenjörsutbildning i maskinteknikKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,72HP1,55Sök/plats15,8
- Tekniskt basår, Campus FlemingsbergKungl. Tekniska högskolan · KTH Flemingsberg · HT 2026BI18,33HP1,20Sök/plats9,0
- Civilingenjörsutbildning öppen ingångKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI21,41HP1,70Sök/plats23,3
- Civilingenjörsutbildning i datateknikKungl. Tekniska högskolan · Stockholm · HT 2026BI20,57HP1,55Sök/plats10,0
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 20,21 | 17 | 19,95 | 16 | 254 |
| BII | 20,89 | 3 | 20,20 | 4 | 91 |
| HP | 1,60 | 10 | 1,50 | 10 | 280 |
| BF | – | 0 | – | 0 | 1 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 1 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 221 | 29 % | 11 | 37 % |
| Män | 545 | 71 % | 19 | 63 % |
| 24 år eller yngre | 649 | 85 % | 29 | 97 % |
| 25–34 år | 95 | 12 % | 1 | 3 % |
| 35 år eller äldre | 22 | 3 % | 0 | 0 % |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Tekniskt basår, termin 2, KTH Campus vid Kungl. Tekniska högskolan VT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 19,95 i betygsgruppen BI, 20,20 i BII, 1,50 på högskoleprovet.
Hur många sökte Tekniskt basår, termin 2, KTH Campus VT 2026?
766 personer sökte, och 431 hade programmet som förstahandsval. 30 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,78 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod