Tandhygienistprogrammet
- Hård konkurrens
- 180 hp
- Campus
- Helfart
- Dagtid
- Tandhygienistexamen
Vad krävdes för att komma in?
VT 2026 urval 2
BI och BII är gymnasiebetyg utan och med komplettering (högst 22,50). HP är högskoleprovet (högst 2,00). Ändringen jämför med samma termin året innan. Ordlista
VT 2027: 537 sökande hittills, varav 139 i första hand. Urvalsresultaten är inte klara ännu.
Konkurrensen om platserna
VT 2026
9,2 sökande per antagen.
Från urval 1 till urval 2
Gränsen brukar sjunka mellan urvalen när antagna tackar nej och reserver får plats. Tabellen visar VT 2026 och den genomsnittliga rörelsen över de senaste omgångarna.
| Grupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring | Reserver urval 2 | Snitt ändring |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 13,90 | 13,69 | −0,21 | 26 | −1,38 |
| BII | 15,33 | 15,01 | −0,32 | 48 | −0,99 |
| HP | 0,40 | 0,30 | −0,10 | 24 | −0,16 |
Antagningspoäng och söktryck över tid
- BI 5 år: fallande (−2,36)
- HP 5 år: fallande (−0,40)
Betygsgränser
- BI
- BII
- BI
- BII
Fram till 2010 redovisades betyg i gruppen BG, som inte jämförs här. Den finns med i CSV-filen.
Högskoleprovet
Sökande
- Sökande
- Förstahandssökande
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa siffrorna som tabell
| Termin | BI | BII | HP | Sökande | I första hand | Antagna |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VT 2027 | 537 | 139 | ||||
| VT 2026 | 13,69 | 15,01 | 0,30 | 460 | 103 | 50 |
| VT 2025 | 13,21 | 14,00 | 0,30 | 396 | 108 | 50 |
| VT 2024 | 13,49 | 14,46 | 0,25 | 365 | 111 | 40 |
| VT 2023 | 14,38 | 15,89 | 0,40 | 436 | 125 | 34 |
| VT 2022 | 15,68 | 16,65 | 0,50 | 557 | 164 | 40 |
| VT 2021 | 16,05 | 16,30 | 0,70 | 456 | 109 | 37 |
| VT 2020 | 15,36 | 16,52 | 0,55 | 452 | 150 | 36 |
| HT 2019 (inställd) | 0 | |||||
| HT 2018 | 14,65 | 15,58 | 0,60 | 522 | 75 | 40 |
| HT 2017 | 15,60 | 15,45 | 0,55 | 542 | 83 | 40 |
| HT 2016 | 15,98 | 16,55 | 0,65 | 584 | 67 | 40 |
| HT 2015 | 16,40 | 16,72 | 0,65 | 656 | 85 | 40 |
| HT 2014 | 16,30 | 16,79 | 0,70 | 581 | 74 | 38 |
| HT 2013 | 16,70 | 16,04 | 0,60 | 538 | 62 | 37 |
| HT 2012 | 16,40 | 15,91 | 0,70 | 454 | 64 | 37 |
| HT 2011 | 16,70 | 16,31 | 0,50 | 379 | 63 | 35 |
| HT 2010 | 17,10 | 16,25 | 0,60 | 474 | 62 | 35 |
| HT 2009 | 0,20 | 447 | 71 | 34 | ||
| HT 2008 | 0,30 | 377 | 58 | 34 |
Samma utbildning på andra lärosäten
| Lärosäte | Ort | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|---|
| Karolinska institutet | Huddinge | 16,72 | 0,75 | 15,2 | 1 003 |
| Göteborgs universitet | Göteborg | 16,35 | 0,85 | 18,0 | 988 |
| Karlstads universitet (distans) | Karlstad | 16,06 | 0,60 | 15,4 | 922 |
| Göteborgs universitet | Göteborg | 16,29 | 0,55 | 15,8 | 871 |
| Högskolan Kristianstad | Kristianstad | 14,99 | 0,55 | 13,0 | 585 |
| Jönköping University | Jönköping | 15,82 | 27,9 | 558 | |
| Umeå universitet | Umeå | 13,69 | 0,30 | 9,2 | 460 |
| Jönköping University | Oskarshamn | 14,28 | 18,0 | 270 | |
| Karlstads universitet (distans) | Gävle | 16,18 | 0,45 | 45,6 | 228 |
| Karlstads universitet (distans) | Falun | 16,48 | 0,25 | 30,2 | 151 |
| Karlstads universitet (distans) | Gotland | 14,90 | 0,70 | 21,6 | 108 |
| Karlstads universitet (distans) | Luleå | 14,23 | 0,35 | 18,8 | 94 |
| Karlstads universitet (distans) | Härnösand | 17,40 | 0,25 | 15,2 | 76 |
Om programmet
Är du nyfiken på hur våra vanor påverkar munhälsan? Vill du jobba med människor i alla åldrar och göra verklig skillnad i deras liv? Som tandhygienist kombinerar du kommunikativa färdigheter med praktiskt arbete – ett yrke där du både inspirerar till bättre hälsa och arbetar hands-on med förebyggande vård.
Behörighet: Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap 2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller 2b eller 2c, Naturkunskap nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller 1a1+1a2
Beskrivning från Susa-navet (Skolverket). Kontrollera alltid aktuella krav hos lärosätet. Programmets sida hos Umeå universitet
Liknande program vid Umeå universitet
- LäkarprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI21,30HP1,60Sök/plats25,6
- Vårdadministrativa programmetUmeå universitet · Ortsoberoende · HT 2026BI16,94HP0,60Sök/plats13,9
- TandläkarprogrammetUmeå universitet · Umeå · VT 2026BI20,05HP1,30Sök/plats11,9
- SjuksköterskeprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI17,02HP0,85Sök/plats13,2
- ApotekarprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI19,31HP1,25Sök/plats31,5
- ArbetsterapeutprogrammetUmeå universitet · Umeå · HT 2026BI15,89HP0,40Sök/plats17,3
Alla urvalsgrupper
| Grupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI | 13,90 | 45 | 13,69 | 21 | 26 |
| BII | 15,33 | 19 | 15,01 | 10 | 48 |
| HP | 0,40 | 34 | 0,30 | 17 | 24 |
| BF | 3,00 | 2 | 2,50 | 2 | 3 |
| ÖS | – | 0 | – | 0 | 0 |
Vilka söker och kommer in?
| Kön och ålder | Sökande | Andel | Antagna | Andel |
|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | 434 | 81 % | – | – |
| Män | 103 | 19 % | – | – |
| 24 år eller yngre | 317 | 59 % | – | – |
| 25–34 år | 166 | 31 % | – | – |
| 35 år eller äldre | 54 | 10 % | – | – |
Vanliga frågor
Vad krävdes för att komma in på Tandhygienistprogrammet vid Umeå universitet VT 2026?
Den lägsta antagna poängen i urval 2 var 13,69 i betygsgruppen BI, 15,01 i BII, 0,30 på högskoleprovet.
Hur många sökte Tandhygienistprogrammet VT 2026?
460 personer sökte, och 103 hade programmet som förstahandsval. 50 antogs i urval 2.
Har antagningspoängen gått upp eller ner?
BI-gränsen ändrades med +0,48 jämfört med samma termin året innan. Hösttermin och vårtermin jämförs var för sig, eftersom söktrycket brukar skilja sig åt.
Var mer kan jag läsa utbildningen?
Motsvarande program finns också vid Karolinska institutet, Göteborgs universitet, Karlstads universitet, Högskolan Kristianstad, Jönköping University.
Vad betyder * och – i tabellerna?
En stjärna betyder att alla behöriga i urvalsgruppen antogs. Ett streck betyder att ingen antogs i gruppen. En tom ruta betyder att gruppen inte fanns den terminen.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Siffrorna visas som UHR redovisar dem. Ladda ner som CSV · Bädda in på din sida · Metod